Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανάλωση πετρελαίου φούρνου ψησίματος


damian10

Recommended Posts

Έχεις κάνει ένα λάθος. Λες ότι ο φούρνος είναι ισχύος 5.5KW και θεωρείς ότι έχει απόδοση 0.7 που ουσιαστικά σημαίνει ότι η αποδιδόμενη θερμική του ισχύς θα είναι 3.85KW. Έχεις υπολογίσει όμως την κατανάλωση με δεδομένη την θερμική ισχύ ενώ θα έπρεπε να την υπολογίσεις με την ονομαστική. Του προσδίδουμε 5.5KW ουσιαστικά ώστε να μας δώσει 3.85KW θερμικής ισχύος.

Θεώρησα ότι η αποδιδόμενη ισχύς του φούρνου είναι 5,5 kw.Επομένως σύμφωνα με μια απόδοση 70 % η θερμική ισχύς που καταναλώνει είναι 5,5/0,7=7,85 kw.(Χρησιμοποίησα τον τύπο της απόδοσης.απόδοση=αποδιδόμενη ισχύς/προσδιδόμενη).Τους υπολογισμούς τους έκανα με τα 7,85 kw που είναι η ισχύς που καταναλώνει για την καύση.Εκτός κι αν τα 5,5 kw που αναφέρονται στην Η/Μ μελέτη είναι η ισχύς της καύσης κι όχι η αποδιδόμενη,οπότε έχεις δίκιο project.breeze.

Edited by damian10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεώρησα ότι η αποδιδόμενη ισχύς του φούρνου είναι 5,5 kw.Επομένως σύμφωνα με μια απόδοση 70 % η θερμική ισχύς που καταναλώνει είναι 5,5/0,7=7,85 kw.(Χρησιμοποίησα τον τύπο της απόδοσης.απόδοση=αποδιδόμενη ισχύς/προσδιδόμενη).Τους υπολογισμούς τους έκανα με τα 7,85 kw που είναι η ισχύς που καταναλώνει για την καύση.Εκτός κι αν τα 5,5 kw που αναφέρονται στην Η/Μ μελέτη είναι η ισχύς της καύσης κι όχι η αποδιδόμενη,οπότε έχεις δίκιο project.breeze.

 

Εσύ έχεις την μελέτη μπροστά σου, εσύ ξέρεις καλύτερα! Νομίζω όμως όπως σε όλες τις μελέτες, ότι αναφέρεται η ονομαστική ισχύς και όχι η πραγματική. Μπορείς επίσης να πάρεις τηλέφωνο κάποιον που προμηθεύεται φούρνους και να του πεις να σου στείλει ένα προσπέκτους με διάφορα μοντέλα και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ώστε να δεις τί καταναλώσεις παίζουνε στους νέας τεχνολογίας φούρνους. Αν πάντως τα στοιχεία αυτά ισχύουν καλύτερα να πάνε για καινούργιο φούρνο, με μια ματιά που έριξα σε τιμές νομίζω σε 2-3 χρόνια χονδρικά θα τον έχουνε κάνει απόσβεση και εκτός αυτού μπορεί να πάνε σε φούρνο πέλλετ ή αερίου και να επιτύχουν ακόμα μεγαλύτερη εξοικονόμηση και πιο σύντομη απόσβεση

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις την μελέτη μπροστά σου, εσύ ξέρεις καλύτερα! Νομίζω όμως όπως σε όλες τις μελέτες, ότι αναφέρεται η ονομαστική ισχύς και όχι η πραγματική. Μπορείς επίσης να πάρεις τηλέφωνο κάποιον που προμηθεύεται φούρνους και να του πεις να σου στείλει ένα προσπέκτους με διάφορα μοντέλα και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ώστε να δεις τί καταναλώσεις παίζουνε στους νέας τεχνολογίας φούρνους. Αν πάντως τα στοιχεία αυτά ισχύουν καλύτερα να πάνε για καινούργιο φούρνο, με μια ματιά που έριξα σε τιμές νομίζω σε 2-3 χρόνια χονδρικά θα τον έχουνε κάνει απόσβεση και εκτός αυτού μπορεί να πάνε σε φούρνο πέλλετ ή αερίου και να επιτύχουν ακόμα μεγαλύτερη εξοικονόμηση και πιο σύντομη απόσβεση

Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα,εμένα είναι η πρώτη μου μελέτη.Άρα στις μελέτες όταν αναφέρεται ισχύς είναι η προσδιδόμενη κι όχι η αποδιδόμενη;Δηλαδή ο φούρνος καταναλώνει 5,5 kw για να αποδόσει 3,85 kw(για απόδοση 70% που υπέθεσα);Άρα τα λίτρα που καταναλώνει είναι ακόμη λιγότερα απ αυτα που υπολόγισα εγώ με ισχύ 7,85 kw.Άρα ακόμη χειρότερη απόδοση.Σ ευχαριστώ παντώς για τη βοήθεια project breeze.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα,εμένα είναι η πρώτη μου μελέτη.Άρα στις μελέτες όταν αναφέρεται ισχύς είναι η προσδιδόμενη κι όχι η αποδιδόμενη;Δηλαδή ο φούρνος καταναλώνει 5,5 kw για να αποδόσει 3,85 kw(για απόδοση 70% που υπέθεσα);Άρα τα λίτρα που καταναλώνει είναι ακόμη λιγότερα απ αυτα που υπολόγισα εγώ με ισχύ 7,85 kw.Άρα ακόμη χειρότερη απόδοση.Σ ευχαριστώ παντώς για τη βοήθεια project breeze.

 

Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιου είδους μελέτη, πιθανολογώ από τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου. Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα γι'αυτό είμαστε εδώ  :mrgreen:

 

 

Υ.Γ Πάνω στον φούρνο υπάρχει μεταλλικό καρτελάκι που γράφει όλα τα στοιχεία του αναφορικά με ισχύ, χρονολογία κατασκευής,εργοστάσιο κατασκευής κτλ. Αναζήτησέ το,θα σε βοηθήσει και θα σου λύσει απορίες

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς του φούρνου είναι 5,5 kw (από την Η/Μ μελέτη).

 

Αν καταλαβαίνω σωστά... αφορά φούρνο αρτοποιείου... προφανώς, αυτή η ισχύς δεν είναι σωστή, αν αναφέρεσαι στην θερμική ισχύ του φούρνου... Εδώ σε μια οικιακή κουζίνα ο φούρνος έχει ισχύ 2-3KW....

 

Η κατανάλωση πετρελαίου που αναφέρεις είναι εύλογη για έναν "μέσο" συνοικιακό φούρνο....

 

Για να βρεις άκρη πρέπει να βρεις την ισχύ του καυστήρα....

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά... αφορά φούρνο αρτοποιείου... προφανώς, αυτή η ισχύς δεν είναι σωστή, αν αναφέρεσαι στην θερμική ισχύ του φούρνου... Εδώ σε μια οικιακή κουζίνα ο φούρνος έχει ισχύ 2-3KW....

 

Η κατανάλωση πετρελαίου που αναφέρεις είναι εύλογη για έναν "μέσο" συνοικιακό φούρνο....

 

Για να βρεις άκρη πρέπει να βρεις την ισχύ του καυστήρα....

 

Είναι φούρνος/ξηραντήρας καφέ όχι ψησίματος ψωμιού

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά... αφορά φούρνο αρτοποιείου... προφανώς, αυτή η ισχύς δεν είναι σωστή, αν αναφέρεσαι στην θερμική ισχύ του φούρνου... Εδώ σε μια οικιακή κουζίνα ο φούρνος έχει ισχύ 2-3KW....

Είναι φούρνος καφεκοπτείου όπου ψήνεται ο ωμός καφές.Σύμφωνα με την Η/Μ μελέτη που έχω μπροστά μου για το φούρνο έχει κινητήρια ισχύ 5,50 kw και στη θερμική δεν αναγράφει τίποτα.Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος η μελέτη;Κι αν είναι σωστή σε τι αναφέρεται αυτη η ισχύς;Ίσως έχεις δίκιο γιατί είναι μικρή ισχύς αν αναλογιστείς ότι ψήνονται 100 κιλά καφέ σε 250 βαθμους κελσίου για 15-20 λεπτά.Λογικα απαιτεί μεγαλύτερη ισχύ.Θα ξαναψάξω μπας και βρω το ταμπελάκι στο φούρνο για την ισχύ(αν και είναι πολύ παλιά και δεν μπόρεσα να το βρω την πρώτη φορά κι ούτε υπάρχει καποιο φυλλάδιο χρήσης απ ότι μου είπαν).Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόσεξα τα περί του καφέ.... :mrgreen:

 

άρα τα πράγματα είναι πιο "απλά".... προφάνως τα 5.5KW είναι κινητήρια ηλεκτρική ισχύς ανεμιστήρα, ίσως "αναδευτήρα" κτλ... Και επομένως δεν ξέρω σε τι αναφέρεται η μελέτη... αλλά σίγουρα δεν αναφέρεται σε θερμική ισχύ παραγώμενη από την καύση πετρελαίου...

Άλλωστε 100Kg καφέ με "μπόλικη" υγρασία... δεν φτάνουν εύκολα σε 250οC... σε λίγα λεπτά της ώρας...

 

Επομένως, είναι μονόδρομος να βρεις την θερμική ισχύ του καυστήρα... Αν δεν υπάρχει ταμπελάκι... που θα αναγράφει μάλλον το max της θερμικής ισχύος... τότε πρέπει καυστηρατζής με τα κατάλληλα όργανα να σου προσδιορίσει την ισχύ... (γιατί παίζει σημαντικό ρόλο τι μπεκ πετρελαίου είναι τοποθετημένο στον καυστήρα)

 

Πάντως... είναι απολύτως βέβαιο ότι υπάρχουν σημαντικά περιθώρια μείωσης της κατανάλωσης....

Link to comment
Share on other sites

 

Επομένως, είναι μονόδρομος να βρεις την θερμική ισχύ του καα

Απο μια γρηγορη ματια που έριξα στο ιντερνετ δεν είναι απίθανο να είναι αυτή η ισχύς.Να ρωτησω κάτι εγώ γιατι μπερδευτηκα.Για ένα μηχάνημα η ισχύς που αναγράφεται,δίνεται από τον κατασκευαστή είναι η αποδιδόμενη ή η προσδιδόμενη;Δηλαδή αν αναγράφει 10 Kw σημαίνει πως καταναλώνει 10 kw για  να αποδόσει 10*βαθμό απόδοσης ή αποδίδει 10 kw καταναλώνοντας 10/βαθμό απόδοσης.Ταμπελάκι δυστυχώς δεν υπάρχει astrah.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ισχύς των 5,5 kw που αναγραφεται στην η/μ μελέτη αναφέρεται στην ισχύ μόνο των ηλεκτροκινητήρων (αναδευτήρας,ανεμιστήρας).Σύμφωνα με εγκύκλιο του 2006 δεν αναγράφεται η ισχύς που προέρχεται από κατανάλωση καυσίμων( http://www.alunet.gr/LinkClick.aspx?fileticket=mJUngzSx4LA%3D&tabid=36&mid=513 ).Επομένως η μόνη λύση είναι η ανάλυση καυσαερίων για να βρω την ισχύ. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.