Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χώρου κύριας χρήσης σε βοηθητικό (ημιυπόγειο)


harrysss

Recommended Posts

Αγοράζω ένα οικόπεδο το οποίο εκτός από όροφο έχει και ένα ημιυπόγειο γραμμένο στα συμβόλαια ως "Εργαστήριο". 

 

Πως μπορώ στα συμβόλαια να γραφτεί ως βοηθητικός χώρος? 

Διότι ούτε θέλω να προσμετράει στον συντελεστή δόμησης ούτε να πληρώσω φόρο για κύρια χρήση. 
Συγκεκριμένα ως εργαστήριο φορολογείτε 25% παραπάνω από κύρια χρήση. Ενώ σαν βοηθτικός -75% από την κύρια χρήση.

Το θέμα είναι μηχανικού ή συμβολαιογράφου?

 

Η απάντηση του συμβολαιογράφου είναι ότι δεν γίνετε τίποτα και με το ζόρι έτσι θα το πάρω... 

 

Ο μηχανικός μου δεν ξέρει τι γίνετε στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά είναι διαθέσιμος να βεβαιώσει ότι είναι όντως υπόγειο αφού θα καταργήσουμε ένα παράθυρο που έχει για να μην έχει φωτισμό ή αερισμό και επίσης εξέχει λίγο παραπάνω από 1.5 μέτρο από το έδαφος αλλά είμαι διατεθειμένος να ανεβάσω το επίπεδο εδάφους για να είμαστε και τυπικά σωστοί.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

(ρε συνάδελφοι

τι νόημα έχει τα βάζετε αρνητική φήμη σε έναν ιδιώτη!)

 

Αγαπητέ θέλουμε πιο πολλά στοιχεία 

για να σ' απαντήσουμε

 

όπως π.χ

ο όροφος τη χρήση έχει κατά την οικ άδεια και ποια στη πραγματικότητα??

Τη χρήση ως  εργαστήριο από πότε την απέκτησε και τι αναφέρεται ως χρήση στην αρχική άδεια?

Υπάρχει άδεια λειτουργίας ως εργαστηρίου και από ποια Υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.