Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέτρινο σπίτι


lamnian

Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρήκα !

 

Σας παρακαλουθώ χρόνια αλλά τώρα χρειάζομαι κάποιες από τις συμβουλές σας διότι θεού θέλοντος ίσως καταφέρουμε να φτιάξουμε ένα πέτρινο σπιτάκι στο νησί ..

 

Η ερώτηση είναι η εξής : Ας θεωρήσουμε ότι αυτό θα είναι 50 τμ . Διαβάζω στο Ιντερνετ ότι αυτά είναι τα καθαρά (αυτά που χρειάζεται η άδεια ) χωρίς τους 50ρηδες τοίχους . Ισχύει ? Η μηχανικός λέει ότι από 50 τμ και κάτω , υπολογίζεις τα 25cm του πέτρινου τοίχου στην άδεια . Τι να πιστέψω ?

Θα ήθελα να εκμεταλευτώ και το παραμικρό τετραγωνικό , μήπως και φτιάξω ένα μίνι υπνοδωμάτιο για το παιδί , ενώ τώρα δεν μου βγαίνει ..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by lamnian
Link to comment
Share on other sites

 αυτο γραφει ο ΝΟΚ

κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέ−
ρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός
και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα
πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κ.λπ..

 

υγ

να ξαναρωτησεις τον μηχανικο σου...τι ακριβως σου ειπε για τα 50 τμ..

 

Link to comment
Share on other sites

 αυτο γραφει ο ΝΟΚ

κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέ−

ρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός

και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα

πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κ.λπ..

 

υγ

να ξαναρωτησεις τον μηχανικο σου...τι ακριβως σου ειπε για τα 50 τμ..

 

 

Αυτό που μου είπε να το εξής :

Αν θέλεις σπίτι στα 50 τμ (για να μην εμπίπτει στην κατηγορία με το ενεργειακό ποιστοποιητικό κλπ) θα πρέπει το ωφέλιμο εμβαδό να είναι 44τμ ας πούμε και τα υπόλοιπα 6τμ μετράνε τα 25cm (από τα 50cm) του τοίχου της πέτρας .

Ισχύει ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

... (για να μην εμπίπτει στην κατηγορία με το ενεργειακό ποιστοποιητικό κλπ) ...

Το πρόβλημα σου είναι να μη χρειαστείς ενεργειακό πιστοποιητικό?

Να στο θέσω διαφορετικά. Σήμερα λέει ο νόμος 50τμ… αύριο γιατί να μη λέει 15τμ?

Δεν είναι πολεοδομική διάταξη δεν είναι κάτι που επηρεάζει σημαντικά δόμηση παρά ένα μέτρο για εξοικονόμηση ενέργειας και όπως ξέρεις αυτά αλλάζουν. Είναι στη φύση τους να αλλάζουν με την εξέλιξη και της τεχνολογίας αλλά και των ενεργειακών αναγκών.

Πέρα του ότι η ενεργειακή πιστοποίηση θα ενσωματωθεί στην ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα σπίτι με βάση τις ανάγκες σου και τα οικονομικά σου.

Το να ψάχνεις τα τετραγωνικά για το αν θα χρειαστεί ενεργειακό πιστοποιητικό είναι τουλάχιστον γελοίο. Στα τόσα λεφτά που θα ξοδέψεις, έχουν τόση σημασία τα 50-100€ για ένα ΠΕΑ?

Υγ: Δεν πιστεύω να προσπαθεί να αποφύγει τον ΚΕΝΑΚ και να φτιάξετε ένα σπίτι ενεργειακά τρύπιο... Αν ναι, να κάνετε μεγάλα παράθυρα για να πετάτε έξω τα λεφτά σας πιο εύκολα...

 

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία που προαναφέρθηκε, η πέτρα σαν φέρουσα τοιχοποιία (και όλα τα πρωτογενή υλικά) δεν προσμετρούν στη δόμηση. Τόσο απλά! Προφανώς ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ του πάχους τους!

 

Εγώ σας προτείνω να ορίσετε την χρήση του σπιτιού (μόνιμη κατοικία ή εξοχική) και τις ανάγκες σας. Μετά, ανάλογα και με τα οικονομικά σας βλέπετε τι θα κάνετε.

Το να ξεκινάτε από το εμβαδόν και τις μελέτες που μπορείτε να αποφύγετε είναι παιδαριώδες (κατά την γνώμη μου) λάθος (αντικειμενικά).

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με παρεξηγήσατε .. πιστεύετε ότι στα 60-70 χιλ ευρώ που θα διαθέσουμε θα ήταν πρόβλημα τα 100 - 200 ευρώ ? Οχι βέβαια .

Υπάρχουν άλλοι παράγοντες που συμβάλλουν στο να επιλέξουμε τα 50 τμ ώς το μάξιμουμ .

Για το ΚΕΝΑΚ και την μελέτη το κόστος ήταν γύρω στα 2000 ευρώ και όχι 100 - 200 όπως προαναφέρθηκε , είναι όντως έτσι ?

Ενεργειακά τρύπιο ? Δεν πιστεύω να χρειάζεται ΚΕΝΑΚ για να σου φτιάξει ένας Μηχανικός ένα σπιτάκι 50 τμ και να ειναι και ενεργειακά τουλάχιστον στα στάνταρντ ! Νομίζω εδώ υπερβάλουμε ..

 

Θα παρακαλούσα επίσης στις απαντήσεις σας να λείπουν οι χαρακτηρισμοί τύπου γελοίο και παιδαριώδες διότι δεν βοηθάνε την κουβέντα και δεν δείχνουν επαγγελματισμό .

Ευχαριστώ

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με παρεξηγήσατε .. ....

 

Αγαπητέ δεν σε παρεξηγήσαμε, αυτό ερμηνεύσαμε.

 

...

Αν θέλεις σπίτι στα 50 τμ (για να μην εμπίπτει στην κατηγορία με το ενεργειακό ποιστοποιητικό κλπ) ...

 

Πιθανά λάθος στην διατύπωση που έκανες.

 

Στο δια ταύτα και αν κατάλαβα καλά. Ένα σπίτι με συμβατική κατασκευή έχει ας πούμε ενδεικτικά 100τ.μ. επιφάνεια η περίμετρος του. Κατά κανόνα το 10 με 12% αυτής της επιφάνειας είναι οι τοίχοι (εσωτερικοί εξωτερικοί. Ενδεικτικά το λέω φυσικά και όχι κυριολεκτικά με τελική μέτρηση.

Λογικό είναι ότι τα σπίτια που έχουν εξωτερικό τοίχο 50εκ αυτό το 10-12% να αυξάνει αρκετά.

Άλλο όμως τι είναι η επιφάνεια ενός κτιρίου άλλο τι προσμετρά στον συντελεστή δόμησης ενός κτιρίου, και άλλο ο καθαρός όγκος (άρα και επιφάνεια) ενός χώρου κτιρίου που θα επηρεάσει τους υπολογισμούς θέρμανσης ψύξης του χώρου κλπ. Τώρα αν υπάρχουν και κλ/στασια κλπ αλλάζουν αυτά και υπάρχει αναλογική κατανομή και άλλα.

 

Νομίζω πως το καλύτερο που πρέπει να κάνεις είναι να εμπιστευτείς τον μηχανικό σου που τον έχεις προσλάβει διότι αυτός γνωρίζει το οικόπεδο και τα ζητούμενα σχεδία που έχετε κατά νου να κάνεις και όχι γενικές κουβέντες με ασάφειες στο διαδίκτυο.

 

Σαφέστατα οι χαρακτηρισμοί δεν βοηθούν κανέναν και ο καθένας έχει την ευθύνη του λόγου του.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ δεν σε παρεξηγήσαμε, αυτό ερμηνεύσαμε.

 

 

Πιθανά λάθος στην διατύπωση που έκανες.

 

Στο δια ταύτα και αν κατάλαβα καλά. Ένα σπίτι με συμβατική κατασκευή έχει ας πούμε ενδεικτικά 100τ.μ. επιφάνεια η περίμετρος του. Κατά κανόνα το 10 με 12% αυτής της επιφάνειας είναι οι τοίχοι (εσωτερικοί εξωτερικοί. Ενδεικτικά το λέω φυσικά και όχι κυριολεκτικά με τελική μέτρηση.

Λογικό είναι ότι τα σπίτια που έχουν εξωτερικό τοίχο 50εκ αυτό το 10-12% να αυξάνει αρκετά.

Άλλο όμως τι είναι η επιφάνεια ενός κτιρίου άλλο τι προσμετρά στον συντελεστή δόμησης ενός κτιρίου. Τώρα αν υπάρχουν και κλ/στασια κλπ αλλάζουν αυτά και υπάρχει αναλογική κατανομή και άλλα.

Νομίζω πως το καλύτερο που πρέπει να κάνεις είναι να εμπιστευτείς τον μηχανικό σου που τον έχεις προσλάβει διότι αυτός γνωρίζει το οικόπεδο και τα ζητούμενα σχεδία που έχετε κατά νου να κάνεις και όχι γενικές κουβέντες με ασάφειες στο διαδίκτυο.

 

Σαφέστατα οι χαρακτηρισμοί δεν βοηθούν κανέναν και ο καθένας έχει την ευθύνη του λόγου του.

 

Σύμφωνα με αυτό που λες , όντως μετράει ένα μέρος του τοίχου .. έτσι λέει και η μηχανικός μου ..

Σε προηγούμενη απάντηση βέβαια ('οχι δική σου) , αναφέρεται ξεκάθαρα ότι η πέτρα σαν πρωτογενής υλικό , δεν προμετράτε .. και το έχω διαβάσει και αλλού (στο νετ)

Τι να ισχύει τελικά ..

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολεοδομικά "μπόνους" σε πέτρινα υπο όρους. Κερδίζει δηλαδη Συντελεστή Δόμησης.

Άλλο το ένα αλλο το άλλο. Μίλα με τον Μηχανικό σου.

Εγω δεν εχω κάτι άλλο να πω πριν μιλήσεις μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος αν θυμαμαι καλα αναφερει οτι ΔΕΝ προσμετρωνται στον συντελεστη δομησης το παχος της τοιχοποιιας ΜΕΧΡΙ 60εκ.

Απο εκει και περα αν εχουμε φτασει στο σημειο να κτιζουμε αναλογως τις μελετες που θα απαιτηθουν απ την πολεοδομια και οχι απο τις αναγκες του ιδιοκτητη, καπου εχει χαθει η μπαλα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.