Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδα σε νησί με παλαιόους τίτλους


Recommended Posts

Καλημερες

 

Σορρυ για το μακαβριο αλλα πεθανε η γιαγια μου και βρηκα ενα εγραφο σφραγισμενο απο την κοινοτητα στο νησι,το οποιο ειναι απο το 1940 και αναφερει οτι ο πατερας της της ειχε αφησει καποια οικοπεδα σε ενα αλλο νησι τα οποια ρωτησα και εμαθα οτι εχουν καταπατηθει απο τον δημο και απο αλλους.Μπορω να κανω κατι να τα διεκδικησω η δεν γινεται τιποτα??Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι υπαρχει διαδοχη και οτι τα εγγραφα ειναι σφραγισμενα αλλα γιατι δεν μπορω να κανω κατι?Μπορειτε να μου πειτε ωστε νατο κατανοησω και εγω?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στο τέλος θα ισχύσει (90%) αυτό που λέει και ο ΚΑΝΑ και ο Δημήτρης.

Διότι τα 20 χρόνια χρησικτησίας αν τα έχουν αξιοποιήσει κι αν δεν είχατε κάνει τίποτα είναι καθοριστικά.

 

Τώρα μπορεί να υπάρχει μια μικρή ελπίδα σε μερικά να κερδίσεις κάτι. Μικρή ελπίδα έως ελάχιστη.

Αρκεί να έχεις χρόνο και χρήμα να ξοδέψεις. Οπότε θα πρέπει να δεις τι αξίζουν αυτά.

 

Πριν απ όλα γράφεις, ρώτησες (προφορικά) σου είπαν (προφορικά)… άρα είσαι κάπου στο μηδέν.

 

Για να ξεκινήσεις πρώτα πρέπει να βρεις ένα ένα τα οικόπεδα και γήπεδα που είναι.

Όχι στο περίπου αλλά συγκεκριμένα. Με όρια κλπ. (θα χρειαστείς μηχανικό και δικηγόρο για αυτό)

Μετά να βρεις αν η γιαγιά όλα αυτά τα χρόνια είχε κάνει κάποια πράξη δικαιοπραξίας για αυτά. Σε φορολογικά έντυπα ή σε κάποια ενοικίαση έστω για μηδενικό ποσό ή διάφορα αλλά κλπ κλπ (δικηγόρο λογιστή και αναζήτηση σε χαρτιά δική σου)

Τσέκαρε καλού κακού και σε υποθηκοφυλακεία (δικηγόρο)

Μετά ελέγχεις αν η κάθε μια καταπάτηση ή χρησικτησία που έχει γίνει αν την στηρίζουν σε κάτι ή είναι και αυτοί στον αέρα οπότε παίζεις κι εσύ (δικηγόρο).

Κλπ κλπ…

Γενικά είναι δύσκολο με έξοδα και χρόνο με επιλογή ιδιαίτερα έμπειρων για αναζήτηση σαν αυτά και με μη δεδομένο αποτέλεσμα.

Εσύ αποφασίζεις αν αξίζει και μπορείς.

 

Με ρώτησα και μου είπαν… ακόμα και σε ένα φόρουμ δεν θα κάνεις τίποτα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

κ Ανδρέα

ο συν/φος Didonis σας τα εξήγησε εκτενέστατα

(δεν είχα το χρόνο και συγνώμη για το σύντομο της παράθεσή μου) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.