Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση σε κτήριο Ο/Σ - Αντιμετώπιση υφιστάμενων στοιχείων.


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μονο στοιχειο κοστους που εχω υποψιν μου για την Ελλαδα ειναι το εξης.Το 1987 στα πλαισια της κατασκευης του Νεου Νοσοκομειου ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 5 οροφων και συνολικου εμβαδου 12500μ2 ζητηθηκε απο το Υπουργειο Προνοιας να μελετηθει και τοποθετηθει σεισμικη μονωση σε ελαστικα εφεδρανα (της τοτε εποχης) .Η μελετη εγινε απο Αμερικανικη εταιρεια που αμοιφθηκε γιαυτο με 30000000 (τριαντα εκατομμυρια)δραχμες.Το κοστος της προμηθειας και κατασκευης των εφεδρανων με ολες τις απαραιτητες προσαρμογες του κτιριου (ειδικες για να λειτουργουν τα εφεδρανα) 300000000 (τριακοσια εκατομμυρια δρχ) με την εκπτωση αυτο το ποσο

Το υψος της συμβασης του Νοσοκομειου (στη συμβατικη του κατασκευη ) ηταν 700000000 Δρχ (επτακοσια εκατομμυρια δρχ μετα την εκπτωση του αναδοχου) Επισης απαιτουταν και ενα κεφαλαιο σημαντικο που δεν καθοριστηκε τοτε για την αντικατασταση καθε 10 περιπου χρονια ή μετα απο εναν σεισμο (αν απαιτουταν) με νυψωση ολου του κτιριου με γρυλλους κ.λ.π κ.λ.π

Τα συμπαρασματα δικα σας .Τα στοιχεια υπαρχουν στο Υπουργειο υγειας και Προνειας και στη Νομαρχια Αιτ/νιας

Το θεμα το ξερω απο πρωτο χερι γιατι ημουν επιβλεπων σε αυτη τη φαση τοπυ εργου

Περα απο αυτα επρεπε να ελθουν απο την Αμερικη μαστοροι και μηχανικοι για τη δουλεια που ζητουσαν εξτρα φαγητο και διαμονη περαν των παραπανω δαπανων για οσο διαστημε απαιτουταν

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια μεγέθη μιλάμε για περίπου 10.000-20.000€ μόνο το κόστος ανά συσκευή εφεδράνου, από τα στοιχεία που έχω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πάμε!!! Πότε προλάβατε ρε θηρία? Ούτε μισή μέρα... Από που να ξεκινήσω...

Το νόημα της ερώτησης ήταν αν απαιτείται ενίσχυση στοιχείων που επαρκούν, για λόγους ικανοποίησης των κατασκευαστικών κανόνων. Παρόλα αυτά,

 

προς Χάρη: στο παράρτημα Ε, εννοείς στην παράγραφό 1, όπου λέει για ικανοποίηση μόνο των παραγράφων 4.1.2 και 4.1.3 του ΕΑΚ? Και ο ΕΚΩΣ?

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, έχουν γίνει στο εξωτερικό αναβαθμίσεις κατασκευών με προσθήκη σεισμικής μόνωσης. Ένα παράδειγμα είναι αυτό που δώθηκε παραπάνω από το συνάδελφο με την τμήση των υποστυλωμάτων. Επίσης μεταφορές κτιρίων έχουν γίνει και στην Ελλάδα, σίγουρα δύο κτίρια στη Θεσσαλονίκη και ένα μοναστηράκι κάπου στη Θεσσαλία (???) νομίζω, λόγω δημιουργίας φράγματος. Για τη μεταφορά, η οποία έγινε και στις 3 περιπτώσεις με ράγες, δημιουργήθηκε πρώτα στη στάθμη της θεμελίωσης (και τα τρία κτίρια από φέρουσα τοιχοποιία) μια ισχυρή αμφίπλευρη πεδιλολωρίδα και ένα διάφραγμα, όπου διαδοχικά αφαιρούνταν έδαφος από κάτω και τοποθετούνταν οι τροχοί και οι ράγες. Με τη λογική αυτή, από τη στιγμή που έχεις ενισχύσει τη θεμελίωση και την έχεις στον αέρα, θα μπορούσαν να τοποθετηθούν και εφέδρανα. Για αναβαθμίσεις υφισταμένων με σεισμική μόνωση στην Ελλάδα θυμάμαι μόνο από εργασίες σε συνέδρια αποκαταστάσεων και αντισεισμικής, θεωρητικά όμως, δεν έχουν εφαρμοσθεί. Κόστος δε γνωρίζω, θυμάμαι όμως μια συζήτηση για μια εργασία που παρουσιάστηκε στο 2ο συνέδριο αποκαταστάσεων στη Θεσσαλονίκη το 2005 (νομίζω), που έλεγαν οι εισηγητές ότι η μελέτη αυτή δεν είναι εφαρμόσιμη λόγω κόστους...

 

Για τους αποσβεστήρες δεν έχω άποψη, αλλά τόσο αυτούς, όσο και τη σεισμική μόνωση τα έφερα ως παράδειγμα και είπα άσχετα με τον αν εφαρμόζεται ως μέθοδος, για να δείξω ότι θα υπάρχουν πλαίσια ή στοιχεία τα οποία θα παραλαμβάνουν μικρό μερίδιο της σεισμικής δύναμης, οπότε μπορεί και να επαρκούν χωρίς ενίσχυση.

 

Αν κάποιος ενισχύσει με μανδύες, τότε προφανώς πρέπει να καλύπτει όλες τις διατάξεις των κανονισμών.

 

Παράδειγμα, ένα κτίριο με τετραγωνική κάτοψη και 5x5 πλαίσια. Τοποθετείς νέα τοιχώματα (εμφατνούμενα) περιμετρικά, τα οποία παραλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος της σεισμικής μόνωσης, ενισχύεις και τα περιμετικά πλαίσια με μανδύες. Αν τα εσωτερικά πλαίσια επαρκούν από άποψη αντοχής και δεν έχουν προβλήματα όπως ενανθρακώσεις, οξειδώσεις οπλισμών κλπ κλπ, τότε (αν κατάλαβα σωστά Χάρη) τα εσωτερικά πλαίσια μπορείς να μην τα πειράξεις αν δεν αστοχούν. Εξαρτάται βέβαια και από το q...

 

Διάβασα πολλά απανωτά και έγραψα μάλλον μπερδεμένα. Συγνώμη αν δεν υπάρχει συνοχή σε αυτά που γράφω, την επόμενη θα υπάρξει... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εδω ενα μεγαλο ποσοστο των συναδελφων δεν ξερει να υπολογισει μια πεδιλοδοκο με το χερι κ μιλαμε για σεισμικη μονωση με εφεδρανα??Απο επιστημονικης αποψης ειναι πολυ ενδιαφερον φυσικα αλλα να μιλαμε τωρα για τιμες κ πιθανη εφαρμογη τους σε συνηθη τουλαχιστον εργα ειναι μαλλον τραβηγμενο...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες, όπως επίσης ότι για συνήθη έργα και απαγορευτικό κόστος έχει αλλά και περισσότερο χρόνο θα πάρει στη μελέτη...

Link to comment
Share on other sites

Στο παράρτημα Ε λέει σαφώς ότι όταν ο έλεγχος υφισταμένου γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του ΕΑΚ-2000, επιτρέπεται να περιορίζεται στη ικανοποίηση των κριτηρίων αποφυγής κατάρρευσης και ειδικότερα στην ικανοποίηση των παρ. 4.1.2 και 4.1.3 του ΕΑΚ-2000 που αφορούν τις δράσεις υπολογισμού και τους ελέγχους αντοχής.

Άρα ούτε ικανοτικοί έλεγχοι ούτε κατασκευαστικές διατάξεις.

Το ερώτημα που προκύπτει όμως είναι... με ποιο q θα γίνει η επίλυση; Η απάντηση που δίνω είναι q=1,50 αφού δεν έχουν εφαρμοστεί οι μηχανισμοί (κατασκευαστικές διατάξεις - ικανοτικοί έλεγχοι) που θα μας επέτρεπαν να λάβουμε μεγαλύτερο q μέχρι και το 3,50 όπως σε μια νέα κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι το κατάλαβα κι εγώ. Και για το q τόσο θα το προσδιόριζα για τους ίδιους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.