Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκατ σε Ταράτσα


Georgios2

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα Προκατ σε ταράτσα.

3οροφη πολυκατοικία, δεν υπάρχει συντελεστής για άλλο όροφο και ο αέρας ανήκει σε εμένα και στον ξάδερφο μου, μισός μισός.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

- Η κατασκευή ενός Προκατ στην ταράτσα επιτρέπεται? 
(όχι μεγάλο σαν διαμέρισμα κανονικό, 3 δωματιάκια, όλα κι όλα, 1 μικρό δωμάτιο ύπνου, 1 μικρό μπάνιο, και 1 κουζινάκι).
- Θεωρείται παράνομο κάτι τέτοιο?
- Χρειάζεται την ίδια άδεια που χρειάζεται για την ανέγερση ενός κανονικού σπιτιού? ή κάποια, άλλη ειδική άδεια?

 
Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

H άδεια δόμησης απαιτείται ανεξαρτήτως είδους κατασκευής. Είτε συμβατικής κατασκευής, είτε μεταλλικής, είτε προκατασκευασμένο απαιτεί άδεια.

Κάθε κατασκευή χωρίς άδεια είναι αυθαίρετη και ως φερόμενος ιδιοκτήτης είσαι υπόλογος έναντι των συνεπειών του νόμου (πρόστιμο ανέγερσης= 30%Χ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣΧ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ και διατήρησης το 5%. Αν π΄χ κάνεις αυθαίρετο 50 τ.μ σε περιοχή με ΤΖ=1000 Ε/ΤΜ, τότε το πρόστιμο ανέγερσης που θα σου καταλογιστεί θα είναι 15.000 Ευρώ).

Εφόσον δεν έχεις υπόλοιπο Σ.Δ δεν χρειάζεται να συνεχίσεις την έρευνα. Ακόμη όμως και υπόλοιπο Σ.Δ να είχες, το πιθανότερο είναι να μην μπορούσε η άδεια δόμησης να εκδοθεί λόγω υπέρβασης του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους.

Link to comment
Share on other sites

 

 

...

- Η κατασκευή ενός Προκατ στην ταράτσα επιτρέπεται? 
(όχι μεγάλο σαν διαμέρισμα κανονικό, 3 δωματιάκια, όλα κι όλα, 1 μικρό δωμάτιο ύπνου, 1 μικρό μπάνιο, και 1 κουζινάκι).
- Θεωρείται παράνομο κάτι τέτοιο?...

 

 

 

Συνοπτικά ΟΧΙ και NAI είναι παράνομο. (δες με προσοχή και τα πρόστιμα που σου γράφει ο Παύλος και πρόσθεσε και πρόστιμα διατήρησης και αυτόφωρο αν σας πιάσουν στα πράσα)

Όπως αν έχει την στατική και αντισεισμική επάρκεια η υπάρχουσα κατασκευή για + ένα διαμερισμα(τάκι) με τα σταθερά και κινητά φορτία του που είναι μερικοί τόνοι.

 

Και 3 δωματιάκια και μπανάκι και κουζινακι το λένε διαμερισματάκι τριαράκι. Όλα σε άκι

Αλλά και ένα δωματιάκι πάλι τα όχι ισχύουν.

 

(το θέμα θα μεταφερθεί στην ενότητα για τους ιδιώτες)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα πρόστιμα, δεν είναι σκοπός μου  :shock: 
Κάτι σαν λυομενο, εννοώ, ύψος μέχρι το δώμα περίπου, μια απλή κατασκευή, δεν μιλάω για 3άρι σπίτι, με βάρος κλπ.
Είχα την εντύπωση ότι εφόσον μου ανήκει ο αέρας, θα μπορούσα να κάνω μια τρύπα, Νόμιμα (όχι 3άρι σπίτι)  :grin: 
Να είστε καλά ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.