Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντός Εκτός Περίερη Κατάσταση


Markes

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και Μπράβο για την δουλειά σας αλλα και για την προσπάθεια σας.

Είμαι ιδιώτης και ιδιοκτήτης του τμήματος <Γ>

Α:650τ.μ

Β:650τ.μ

5:570τ.μ

Το τμήμα Γ έχει βγεί Εκτός σχεδίου.

Ο ένας Π.Μηχανικός μου λέει οτι ΔΕΝ μπορώ να χτίσω.

Ο άλλος οτι Μπορώ γιατι μου λέει οτι έιμαι ιδιοκτήτης τμήματος Οικοπέδου συνολικής έκτασης 1870τ.μ και ποσοστου 30% και μπορώ να χτίσω διότι μεγάλο μέρος του οικοπέδου είναι εντός.

Όλο μαζί χτίζει 500 τ.μ και σε εμένα αναλογούν τα 150τ.μ

Στο Α υπάρχει ηδη οικία 175 τ.μ

Αν δεν μπορώ να χτίσω στο δικό μου Γ μπορώ να χτίσω ή να πουλήσω τα μέτρα μου στους άλλους 2?

Το 1870τ.μ οικόπεδο μας το έδωσε ο θείος μου και το 87 ήταν ολόκληρο Εντός αλλα το 90 κάτι πέταξαν Εκτός το τμήμα Γ.

Ευχαριστώ πολύ όλους και καλό Χειμώνα να έχουμε!

post-102566-0-88859800-1441199076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς για ευχές περί καλού χειμώνα με 35 κελσίου θερμοκρασία. Ακόμη καλοκαίρι :smile:

Όπως καταλαβαίνεις το ερώτημα που θέτεις στερείται λεπτομερειών που είναι απαραίτητες για να ασχοληθεί ένας μηχανικός.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μαζί σου ότι στοιχεία έχεις (συμβόλαια, παλιά τοπογραφικά κλπ) και να επισκεφτείς ένα μηχανικό της περιοχής σου προκειμένου να αυτός να εξετάσει την αρτιότητα, οικοδομησιμότητα της γης και νομιμότητα εν γένει των κτισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια καλοκαιριού τότε :)

Αλήθεια έχω πάει σε αρκετούς αλλά μέσα απο την καρδιά μου σας το λέω δεν έχω χρήματα και ηρεμία για παραπάνω ψάξιμο!

Είπα να παρουσιάσω το πρόβλημα μου σε εσάς πιστεύοντας πώς οι περισσότεροι γνωρίζουν και περισσότερα.

Απλά δεν είπα πώς το τμήμα <Γ> στο συμβόλαιο μου γράφει πως:

Αποτελεί χωριστή, αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία (κάθετη) με συμμετοχή κατα ποσοστό 30% εξ αδιαιρέτου στο όλο ενιαίο οικόπεδο των 1870 τ.μ

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε οικοπεδο 1870 τμ

 

εγινε συσταση καθετης και "χωρισθηκε" σε τρεις καθετες. Η πραξη εχει μεταγραφει. Αρα, ολα ειναι νομιμα

 

Εχτισε η μια  καθετη τα 170 τμ που της αναλογουσαν και μετα

μια απο τις καθετες βρεθηκε εκτος σχεδιου...

Με ποια πραξη εγινε αυτο.???

Συνηθως γινεται το αντιστροφο...γινεται ενταξη στο σχεδιο γηπεδων..

 

Να χαρακτηρισθει σαν  εκτος σχεδιου ενα τμημα οικοπεδου....δεν το εχω ξανακουσει..

 

δλδ. τελικα ποιο ειναι το νομικο και πολεοδομικο καθεστως του οικοπεδου?

Αυτη η καθετη που εχτισε τα 170 τμ. εχει ποσοστο 35% σε  ενιαιο οικοπεδο 1870 τμ.

Τι θα γραψει στο κτηματολογιο  και πώς θα "μειωσει" το εμβαδον  απο 1870 σε 1300 τμ.???

 

Κι αν ειχαν χτισει και οι τρεις, θα εβγαινε η Γ καθετη εκτος σχεδιου με "αυθαιρετο"  το κτισμα

 

 

Εναι περιεργο ολο αυτο το σκηνικο.

 

ας μας τα πει ο μηχανικος σου..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης ως ιδιώτης οφείλεις να αναρτάς τις δημοσιεύσεις στην κατάλληλη κατηγορία που είναι τα θέματα ιδιωτών, όπως επιβάλλουν οι κανόνες συμμετοχής. Το παρόν μεταφέρεται εκεί.

DIMITRIS80

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.