Μετάβαση στο περιεχόμενο

λιώσιμο μολύβδου


teokaima

Recommended Posts

...Ο σωλήνας έχει μήκος περίπου 35 εκατοστά και διάμετρο εξωτερική περίπου 3,5 εκατοστά. 3 Είναι ο σωλήνας που στηρίζει την σέλα στο ποδήλατο μου, ...

Τώρα μάλιστα.

Λύση υπαρχει κόστος 10 ευρουδακια Μαξ.

Πας σε σιδεράδικο (για οικοδομές) με το ποδήλατο.

Διάλεξε ένα σίδερο 22Φ ή ότι χωράει εκεί και ζήτησε να στο κόψει στα 34εκ.

Εκεί πιθανά δώσε ένα μικρό κέρασμα για τον κόπο τους το 10 ευρώ.

Μετά πάρε σωλήνα πλαστικό ποτίσματος ή κάτι ανάλογο να μπει εκεί μέσα το σίδερο πριν το βάλεις στο αλουμίνιο για να μη κουδουνάει. Βαλε και αρχή και τέλος του αλουμίνιου κάποιο πλαστικό ή πανάκι για σφήνωμα και κλείσε το.

Θα έχεις το βάρος που θες άκοπα, απλά, οικονομικά και χωρίς τήξη μετάλλων.

 

 

 

εδιτ

Αν θες ντε και καλά τήξη μετάλλων πας σε χυτήριο και το ζητάς εκεί.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Γεμισε τη σωληνα με σφαιριδια μολυβδου χωρις να ταλειωσεις.

 

Οσο πιο μικρα τοσο πιο βαρια η σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Η βέργα σιδήρου (χωρίς ειδικό υπολογισμό) θα είναι πιο βαριά. Δεν έχει τα κενά που θα έχουν τα σφαιρίδια όπου ο κενός χώρος θα είναι ένα ποσοστό όχι μηδενικό (>15%).

Επικουρικά δεν θα κουδουνίζει  ούτε κριτς κρατς που θα κάνουν τα σφαιρίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ας ψάξει να βρει βέργα από μολύβδο τότε… :mrgreen:

(θα ανέβει το 10 ευρώ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Και το λειωσιμο δεν ειναι και τοσο .....διαστημικο.

 

Ας μας πει και Γρηγορης που ειμαι σιγουρος οτι εχει ....φαει ταρατσομολυβα με το κουταλι....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που δεν απάντησα γρήγορα. Ο σωλήνας έχει μήκος περίπου 35 εκατοστά και διάμετρο εξωτερική περίπου 3,5 εκατοστά. 3 Είναι ο σωλήνας που στηρίζει την σέλα στο ποδήλατο μου, το να βαρύνεις το ποδήλατο σου είναι ένα τρικ αν θέλετε, ώστε να βελτιώσεις την απόδοση σου, όντας ποδηλάτης. έχω σκεφτεί φυσικά ότι αν το κάνω σπίτι μου θα το κάνω στην ταράτσα και με μάσκα για προστασία, μα περισσότερο ανησυχώ για τους γείτονες, αν και το μέρος είναι αρκετά ανοιχτό ώστε να μην απειληθεί κανένας και αυτό φυσικά γίνεται με προσοχή και στον αέρα της ημέρας. Θέλω περίπου να λιώσω 3,5 κιλά ή έστω όσα χωράνε στο παλουκόσελο, για την προπόνηση. Όσους έχω ρωτήσει μου έχουν προτείνει να το λιώσω με προσοχή ακόμα και σε μπρίκι και πραγματικά με έχει ξαφνιάσει το πόσο απλό φαίνεται, αλλά λόγω του ότι είναι επικίνδυνο υλικό θέλω να είμαι όσο πιο προετοιμασμένος γίνεται είτε το κάνω μόνος είτε με επαγγελματία.

 

Θεωρώ πως τα κιλά είναι λίγα και δεν νομίζω πως θα έχεις τα αποτελέσματα για τα οποία ευελπιστείς. Η προσθήκη βάρους έχει νόημα στους δρομείς που κανουν προπόνηση σέρνωντας το ελκηθράκι, στο ποδήλατο και ειδικότερα σε κατηφόρες και ίσιο δρόμο δεν θα υπάρχει καμία διαφορά. Νομίζω ότι θα πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο προπόνησής σου, πιθανόν αυξάνοντας τις αποστάσεις, βάζοντας ανηφόρες στο πρόγραμμά σου ή αυξάνοντας την μέση ταχύτητά σου

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.