Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολαιογραφικά - Ιδιοκτησιακά θέματα


Recommended Posts

Aποψη εντελώς προσωπική και όχι νομική.

Το θέμα της αντιπαροχής είναι διαφορετικό και αναλύθηκε σωστά παραπάνω.

 

Εδώ όμως είναι άλλο. Πρόκειται για διαφορετικές ιδιοκτησίες.

Εδώ προσπαθεί ο ένας συνιδιοκτήτης να αξιοποιήσει άλλη ιδιοκτησία τελείως ξένη προς τον έτερο συνιδιοκτήτη.

 

Πως όμως να πούμε για απωλεσθέντα κέρδη ?

Ο Χ αγόρασε το διπλανό γνωρίζοντας δεν είναι οικοδομήσιμο .Ετσι δεν είναι ?

Αρα , τι θα ισχυριστεί στο Δικαστήριο ? Οτι το 'ξερα αλλά το πήρα μήπως και το καταστήσω οικοδομήσιμο και φταίει ο άλλος ?

Link to comment
Share on other sites

@acnt είναι γνωστό αυτό από παλιά: οι πιο δύσκολοι "πελάτες" είναι οι φίλοι και οι συγγενείς! Πόσο μάλλον οι 1ου βαθμού.

 

@avgoust δεν πρόσεξα ότι έχει γραφτεί πως το προς ενοποίηση είναι μη οικοδομήσιμο από μόνο του.

 

Άρα η επίκληση ζημίας αποδυναμώνεται. Αν όμως δεν ζημιώνεται και ο συνιδιοκτήτης; Ή αυτός θα επικαλεστεί ζημιά του άμεσου περιβάλλοντός του λόγω της επιπλέον δόμησης που δεν προβλεπόταν όταν έγινε αυτός ιδιοκτήτης; Όπως και να 'χει αν ο συνιδιοκτήτης δεν πείθεται, μια συζήτηση με γνώστη δικηγόρο θα βοήθαγε.

Link to comment
Share on other sites

@ avgoust

O X αγόρασε "επί σκοπώ συνενώσεως", οπότε έν μικρό πάτημα το έχει. Την μη οικοδομησιμότητα δεν την γνώριζε 25 χρόνια πρίν, δυστυχώς...

Η αντιπαροχή μπορεί να είναι άλλο, αλλά άν ο όποιος Χ συνιδιοκτήτης θέλει α)να χτίσει ή β) να νομιμοποιήσει δεν είναι αλληλένδετα; Αν ο Χ πάλι ήθελε να το δώσει αντιπαροχή και για αυτή χρειάζεται και το όμορο; Δεν πρέπει να γίνει πρώτα η συνένωση; Γι'αυτό έκανα την αντιπαράθεση της αντιπαροχής και της επέκτασης.

@p.varvaris

Όχι, δεν είναι δύσκολοι πελάτες οι συγγενείς, όχι απαραίτητα. Απλά έχουν δύσκολες υποθέσεις και θελοντας και μη, βάζουν περιοριστικούς-συναισθηματικούς παράγοντες.

Η επίκληση ζημίας δεν αποδυναμώνεται. Δεν χρειάζεται να έχεις λόγο, και μόνο που αν θες να πουλήσεις παίρνεις λιγότερα, αυτό είναι ζημία.

@zavi

επαναστάτης χωρίς αιτία μου έχεις γίνει... Εγώ σε "ξέρω" και δεν με έθιξες. Αν ήταν άλλος όμως, τώρα θα καλούσαμε το 191!!! :lol:

Η ακύρωση της σύστασης ιδιοκτησίας του οικοπέδου (ουσιαστικά αυτό δεν λες; ) πώς γίνεται; Μπας και βρώ εκεί την λύση.

 

Τέλος, θέλω να καταλάβετε πως θεωρώ χρέος μου να εξαντλησω όλες τις υπόλοιπες υποψίες μου πρίν στραφώ προς ένδικα μέσα τα οποία αν και προσωπικά τα βλέπω, σε αυτή την περίπτωση, ως την απόδοση λύσης από τρίτους (διότι εμείς δεν μπορούμε να τα βρούμε) και όχι ως τιμωρία, άλλοι τα βλέπουν ως μέσο τιμωρίας...δυστυχώς.

 

Η λύση της τακτοποίησης είναι το επόμενο βήμα μου, αν και θα βγω ζημιωμένος από αυτή. Το θέμα όμως είναι κατά πόσο θα είναι οριστική λύση. Μήπως θα είναι απλά μια απόφαση με την οποία θα έχω μόνο ένα συν για να πάω σε δικαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα σου απαντηήσω όσο πιο απλά γίνεται το οικόπεδο στο οποίο έχει γίνει σύσταση καθέτου συμπεριφέρεται σαν ένα οικόπεδο και όχι σαν δύο.Εάν και εφόσον μπορεί να ενωθεί η άλλη αυτόνομη ιδιοκτησία θα ενωθεί στο σύνολικό οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.