Μετάβαση στο περιεχόμενο

ράγισμα στον αρμό - ενδοδαπέδια θέρμανση


andreas111

Recommended Posts

γεια σε όλους.

 

θα εκτιμούσα την άποψη σας στο θέμα που με προβληματίζει.

 

Το ισόγειο του σπιτιού μου έχει συνολικό άνοιγμα 11.5μ μήκος και 7μ πλάτος. Πρόκειται για ενιαίο χώρο όπου βρίσκεται το καθιστικό και η κουζίνα. Το καθιστικό έχει άνοιγμα 7.5 χ 7. Στο πάτωμα έχουν τοποθετηθεί πλακίδια 80x80cm με αρμούς 0.5cm μεταξύ τους.Το σπίτι έχει κατασκευαστεί πριν 3 χρόνια με ενιαίο πέδιλο και έχει τοποθετηθεί ενδοδαπέδια θέρμανση γκαζιού.

 

Το θέμα που με προβληματίζει είναι το εξής.

 

Στο καθιστικό έχει παρουσιαστεί μεγάλωμα και ράγισμα του αρμού που χωρίζει το χώρο περίπου στη μέση. Δηλαδή στα 3.5 περίπου μέτρα του χώρου (απο τα 7.5) ο αρμός φαίνεται να έχει μεγαλώσει κατα 2 χιλιοστά και έχει παρουσιαστεί ρωγμή στον αρμό που δεν είναι πλέον επικολλημένος στη μιά μεριά του πλακιδίου. Ο εργολάβος ισχυρίζεται ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε λόγω συστολής διαστολής του πατώματος και ότι δεν είνα ανησυχητικό.  Πριν ένα χρόνο αφαίρεσε τον αρμό που παρουσίασε πρόβλημα και τον επανατοποθέτησε χρησιμοποιόντας και μίγμα που βοηθά περαιτέρω στην ελαστοποίηση του όπως ανέφερε. Το προβλημα όμως παρουσιάστηκε ξανά.

 

θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις απόψεις σας για το θέμα.ευχαριστώ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεις ισόγειο!

 

δεν μας είπες όμως

αν   έχεις υπόγειο

αν η πλάκα των 7,5χ7 πατά απευθείας σε μπάζωμα

ή αν μεσολαβεί μόνωση?

Link to comment
Share on other sites

κανα χαιρετώ και ευχαριστώ για την απάντηση σου,

 

όχι δεν υπάρχει υπόγειο. μόνωση απο ότι ξέρω χρησιμοποιήθηκε απο ότι είπε ο εργολάβος υγρό μονωτικό στο μπετόν (αν είναι σωστή η ορολογία που χρησιμοποιώ).

 

ίσως να διευκολύνει η φώτο απο την κατασκευή που επισυνάπτω σε ότι αφορά το άλλο ερώτημα σου. Με κόκκινη γραμμή έχω σημειώσει περίπου το σημείο του προβλήματικού αρμού.

 

post-102969-0-16991400-1443426520_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι ειδικος.

Μηπως λογω ενδοδαπεδιας επρεπε να υπαρχει αρμος?

Ειναι μεγαλη η επιφανεια για να ειναι ενιαια.

 

Το προβλημα θα λυθει, αν αφαιρεθει ο στοκος και μπει μια ελαστικη μαστιχη.

Και οσο αντεξει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να υπήρχε αρμός στο ενδοδαπέδιο και αν δεν υπήρχε τώρα δημιουργήθηκε (το πιό πιθανό είναι ότι υπήρχε και τον κάλυψε ο πλακάς).

 

Η μόνη λύση τώρα είναι :

 

         1. καθάρισμα του αρμού στα πλακάκια και αρμολόγηση με σιλικόνη ίδιου χρώματος με τον αρμό.

 

και    2. θερμοκρασία προσαγωγής νερού όσο γίνεται χαμηλότερη (καλό είναι να μπεί σύστημα αντιστάθμισης αν δεν υπάρχει).  

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. σύστημα αντιστάθμισης υπάρχει. αν θυμάμαι καλά η ένδειξη στον λέβητα ήταν μεταξύ 48-50 βαθμούς. είναι ψηλό; 

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα

Ενδοδαπέδια έχω και εγώ στο σπίτι μου

με διαστάσεις 6.2χ7.5μ 

αλλά δεν παρουσίασε πρόβλημα!

(έχω όμως και υπόγειο με ενδιάμεση μόνωση 7 εκ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.