Μετάβαση στο περιεχόμενο

Times: Καλύτερο ελληνικό ΑΕΙ το Πανεπιστήμιο Κρήτης


Engineer

Recommended Posts

α) με τι κριτήρια ορίζει τους αριθμούς το κράτος?

β) Η επιλογή ενος κριτηρίου αριθμού του κράτος είναι απόλυτο ή η κοινωνία μπορεί να επιλέξει διαφορετικούς αριθμούς?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με κινητό κα θα γράψω λίγα. Άμα το ορίζει το κράτος τότε έχουμε κεντρική οικονομία και όχι ελευθερία επιλογής επαγγελματος

Link to comment
Share on other sites

γ) Ποιος ορίζει τα κριτήρια απόδοσης για την είσοδο και την έξοδο απο την 3βαθμια εκπαίδευση? 

δ) Ποιος ορίζει τα κριτήρια απόδοσης λειτουργίας του συστήματος του πανεπιστημίου?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ορίζει τις απαιτήσεις της τοπικής κοινωνίας πχ. τους πόσους γιατρους, ιστορικούς, μηχανικούς, χημικούς, κλπ θέλουμε?  

σορυ δασκαλε αλλα το θέτεις καθαρά από την πλευρά τις επαγγελματικής σταδιοδρομίας / αποκατάστασης  που για εμέ είναι λάθος , εγώ θέλω να σπουδάσω κ ας μοιράζω πίτσες για το υπόλοιπο τις ζωής μου

Link to comment
Share on other sites

EDIT: απάντηση στο #21 και #22.

 

Με μελέτες, στόχους στο μέλλον κλπ.
πχ για την επόμενη 5ετία η αγροτικη παραγωγή θα χρειαστεί 5,000 τρακτέρ λιγότερα, άρα μείωση εισακτέων στην ανωτάτη τρακτερική, ή
το βιοτικό επίπεδο επιβάλλει +1,000 γιατρούς κλπ.

κ. καθηγητά, where are you getting at?

 

BAS, η επιλογή επαγγέλματος είναι ελεύθερη. Δεν θα σε υποχρεώνει κανένας να γίνεις πχ ηλεκτρονικός ή ναυπηγός.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

σορυ δασκαλε αλλα το θέτεις καθαρά από την πλευρά τις επαγγελματικής σταδιοδρομίας / αποκατάστασης  που για εμέ είναι λάθος , εγώ θέλω να σπουδάσω κ ας μοιράζω πίτσες για το υπόλοιπο τις ζωής μου

 

Σωστός επι της αρχής. δέχεσαι όμως οτι κάποιες σχολές ονομάζονται επαγγελματικής επιστημονικής εκπαίδευσης και κάποιες άλλες γενικής επιστημονικής εκπαίδευσης?  

 

Δηλαδή σαν κράτος θεωρώ οτι αν θέλεις να μοιράζεις πίτσες καλύτερα να τελειώσεις πχ Ιστορικός αντί γιατρός.

 

ας απαντήσουμε όμως και τα

 

γ) Ποιος ορίζει τα κριτήρια απόδοσης για την είσοδο και την έξοδο απο την 3βαθμια εκπαίδευση? 

δ) Ποιος ορίζει τα κριτήρια απόδοσης λειτουργίας του συστήματος του πανεπιστημίου?

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

#23:

 

γ. το κράτος (αν μιλάμε για δημόσια πανεσπιστήμια)

δ. το κράτος.

 

 

Δηλαδή δέχεσαι οτι τα πανεπιστήμια δεν είναι αυτοδιοικούμενα? 

Link to comment
Share on other sites

#24:

Αν σπουδάσεις σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο ή σε κρατικό μετα απο καταβολή διδάκτρων τότε ουδέν πρόβλημα.
Γίνε και πολιτικός.

Link to comment
Share on other sites

#28:

Για τα δημόσια πανεπιστήμια ποιός καθορίζει τον αριθμό των εισακτέων?
Ποιός καθορίζει την αξιολόγηση των εισακτέων?

Ποιός είναι υπεύθυνος (πχ) για την ζωϊκή παραγωγή σε εθνικό επίπεδο? το κράτος ή το πανεπιστήμιο?

αν πχ οι κτηνίατροι ή οι ηλεκτρονικοί (ή οι... ή οι ... ή...) βγαίνουν άσχετοι και η παραγωγή πέφτει ποιός φταίει?
Υποθέτουμε ότι παρέχονται τα μέσα στους αντίστοιχους επιστήμονες για να φέρουν εις πέρας το έργο τους, τους στόχους, νόρμες κλπ.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.