Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάτρα: Πρώην υπάλληλος της Πολεοδομίας και δύο Πολιτικοί Μηχανικοί παραπέμπονται για κακούργημα


Engineer

Recommended Posts

θα  διαφωνησω  ο  τσογκλανισμος  εχει  κυριευσει  πλεον την   ζωη  της   χωρας . εδώ  και  δεκαετιες  είναι  κανονας  

και  όχι  εξαιρεση .

όλα   αυτά    ηδη  εχουν  φερει   οικονομικη  δυσπραγια   την  οποια  θα    ζησουν  και  τα  δις σεγγονα  μας

παράδειγμα  ο   4178  ,   ολοι  αυτοι  που  εβαλαν  τα  κτισματα  τους  προ  1983 

για  να  μειωσουν  το   προστιμο  εχουν  ΑΕΡΟΦΩΤΟ- αποδειξεις  τεκμηριωμένες   που  να  πιστοποιουν  τον  χρονο  κατασκευης  του  αυθαιρετου  τους 

αμφιβαλλω   παρα  πολύ .  το  πιο  συνηθισμενο   είναι  η  νομιμοποιηση  κτισματων  προ  1955  ,  ολοι  το  εχουν  κανει  με  έναν  γνωστο , 

με τον  μπατζανακη  του  κολλητου   της  αδελφης    του  φιλου  μου    στην  πολεοδομια  ,  ο  οποιος  θα  παρει  και  μαυρα    αρκετα  ευρω   για  τις  υπηρεσίες  του.  

γιατι  δεν  γινεται  ο  ελενχος  από  ανεξάρτητες  αρχες  και  όχι  από  διεφθαρμένους  κρατικους  υπαλληλους ,  γιατι  ακομα  κρατανε  τις  πολεοδομιες   και  δεν  μηχανογραφουν-ψηφιοποιουν   διαγραματα  ορους  δόμησης 

νομοθεσια   και  ο  ελενχος  να  γινεται  από  ανεξάρτητες  αρχες  ,  νομιζεται  ότι  οι  επενδυτες  θα  κανουν  σειρα  στα  σύνορα  της  χωρας  για  επενδύσεις  με  τετοια   χαλια ;;  χωρις  κτηματολογιο 

χωρις  δασικους  χαρτες   η  με  τις  επικλήσεις  ανεπάγγελτων 

πρωθυπουργων    που  δεν  εχουν  κολλησει  ουτε  5  χρονια  ενσημα .

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

θα  διαφωνησω  ο  τσογκλανισμος  εχει  κυριευσει  πλεον την   ζωη  της   χωρας . εδώ  και  δεκαετιες  είναι  κανονας  

και  όχι  εξαιρεση .

 

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το καλό και να το γράψουμε , είναι ότι σε σχέση με το τι γίνεται γενικά στην κοινωνία μας με απατεώνες , οι απατεώνες συνάδελφοι είναι λίγοι Οι περισσότεροι συνάδελφοι είναι σωστοί στην δουλειά τους ιδιαίτερα οι πιο νέοι 

 

 

Ορίστε?..... :confused:

 

Δυστυχώς πάνω απο τους μισούς άνω των 50 είναι λαμόγια του κερατά (με το συμπάθειο)..... σου μιλάω ως παθών.

 

Να δεις πλειοδοσία προστίμου απο 5-6 "συναδέλφους" σε μεγάλη δουλειά που είχα (και φυσικά έχασα), να τρελλαθείς....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε?..... :confused:

 

Δυστυχώς πάνω απο τους μισούς άνω των 50 είναι λαμόγια του κερατά (με το συμπάθειο)..... σου μιλάω ως παθών.

 

Να δεις πλειοδοσία προστίμου απο 5-6 "συναδέλφους" σε μεγάλη δουλειά που είχα (και φυσικά έχασα), να τρελλαθείς....

Εγώ 25 χρόνια στην εργασία δεν είχα τέτοιες εμπειρίες  όπου συνεργάστηκα με συναδέλφους όλα ήταν αρμονικά και αγνά Έναν απατεώνα συνάδελφο άκουσα και είδα τις παρανομίες του σε άδειες αλλά δεν τον γνώρισα ποτέ αφού έφυγε νύχτα από τα μέρη μου και έκανε και φυλακή νομίζω

 

Επίσης είχα μια άσχημη εμπειρία από συνάδελφο σε εταιρία μεγάλων συμφερόντων όπου με απείλησε ακόμα και με την ζωή μου (ότι θα με βρουν σε χαντάκι ) γιατί είχα κάνει εργασία για κάποιους φτωχούς ανθρώπους που ήθελαν να πάρουν  με το έτσι θέλω τις περιουσίες τους , που είχαν με συμβόλαια από το 1870 σε κάποιο βουνό της περιοχής μου  Έμαθα εκ των υστέρων ότι το ίδιο είχε κάνει και με άλλους συναδέλφους για αυτό δεν έκανε κανένας την εργασία Τελικά ήταν όλα ψαρωτικά και μάλιστα την έκανα για τον λόγο αυτό χωρίς να λάβω αμοιβή 

 

Το απάντησα και προσωπικά ότι πρέπει να τρέπεται και φυσικά του απάντησα και εγγράφως με κοινοποίηση όπου έπρεπε 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοί και κακοί επαγγελματίες παντα υπήρχαν Κα παντα θα υπαρχουν ανεξάρτητου ηλικίας..και αν συνήθως βάζουμε πρώτους τους παλαιότερους, εχω δει πιτσιρικάδες που βαριούνται να δουλέψουν και θελουν να τα κανουν ολα μουλαχτα και άνετα.. Προβλέπω οτι η επομενη γενιά θα ειναι χειρότερη απο την τωρινή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είχα μια άσχημη εμπειρία από συνάδελφο σε εταιρία μεγάλων συμφερόντων όπου με απείλησε ακόμα και με την ζωή μου (ότι θα με βρουν σε χαντάκι ) γιατί είχα κάνει εργασία για κάποιους φτωχούς ανθρώπους που ήθελαν να πάρουν  με το έτσι θέλω τις περιουσίες τους , που είχαν με συμβόλαια από το 1870 σε κάποιο βουνό της περιοχής μου  Έμαθα εκ των υστέρων ότι το ίδιο είχε κάνει και με άλλους συναδέλφους για αυτό δεν έκανε κανένας την εργασία Τελικά ήταν όλα ψαρωτικά και μάλιστα την έκανα για τον λόγο αυτό χωρίς να λάβω αμοιβή 

 

Το απάντησα και προσωπικά ότι πρέπει να τρέπεται και φυσικά του απάντησα και εγγράφως με κοινοποίηση όπου έπρεπε 

 

Πωωω, πολύ εξοργιστική η συμπεριφορά αυτή, εμένα αν μου το έλεγε μπροστά μου μπορεί να τον πλάκωνα στο ξύλο. Δες τι παλιάνθρωποι κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω ή να μην μιλήσω για το συγκεκριμένο ?

Τέλος πάντων, η συγκεκριμένη περίπτωση ήταν ωρολογιακή βόμβα στη Πάτρα και ήρθε η ώρα να σκάσει. Ήταν κοινό μυστικό πλέον...

 

Ποτέ όμως δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι εμμέσως εμπλεκόμενοι στην υπόθεση υπερηφανεύονταν ακόμα και πριν λίγους μήνες ότι "όλα γίνονται αρκεί να ξέρεις το πώς...".

Άντε να ξεκαθαρίζουμε σιγά σιγά ..

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω ή να μην μιλήσω για το συγκεκριμένο ?

Τέλος πάντων, η συγκεκριμένη περίπτωση ήταν ωρολογιακή βόμβα στη Πάτρα και ήρθε η ώρα να σκάσει. Ήταν κοινό μυστικό πλέον...

 

Ποτέ όμως δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι εμμέσως εμπλεκόμενοι στην υπόθεση υπερηφανεύονταν ακόμα και πριν λίγους μήνες ότι "όλα γίνονται αρκεί να ξέρεις το πώς...".

Άντε να ξεκαθαρίζουμε σιγά σιγά ..

Αυτό δεν είπα και πιο πάνω;

Τις ποινές τελικά κανείς δεν θα τις μάθει, και το "συστηματάκι" θα διαδίδει ότι αθωώθηκαν, και μόνο αυτοί ξέρουν, και μην ακούς τι λένε οι άλλοι οι κουτοί και τέτοια.

Ο τρόπος του ξεκαθαρίσματος έχει γίνει πλέον προφανής, και γι' αυτό δεν κάνουν τίποτα.

Μόνο με "ιδιωτικοποίηση" διαδικασιών (όπως οι ελεγκτές δόμησης) θα μειωθεί το αντικείμενο της διαφθοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.