Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου 2 τ.μ στον ακάλυπτο


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ 1958 ΟΠΟΥ ΕΜΕΝΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ. ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΑΚΑΙΝΗΣΗ. ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟ Η ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ. ΟΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ "Γ" ΝΑ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟ ΧΩΛ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟ.(ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ). 

 

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ. ΜΑΣ ΦΩΝΑΞΑΝΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ,ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ..ΠΑΝΤΟΥ!!!

ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ  ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ. ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

post-97892-0-93498100-1444319775_thumb.jpg

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Μαρία και μη γράφεις με κεφαλαία (απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής του φόρουμ).

Αν έχω καταλάβει σωστά, στην οικοδομή υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Ο χώρος που κατασκεύασες το αυθαίρετο αποτελεί κοινόχρηστο χώρο και για να προβεις σε υπαγωγή στο ν. 4178/13 προκειμένου να τακτοποιηθεί, απαιτείται συναίνεση από την πλειοψηφία της πολυκατοικίας (51% ή και 100% ανάλογα με τον κανονισμό).

Επίσης η αυθαιρεσία υπάγεται στο ν. 4178 μόνο αν έχει γίνει πριν την 28-7-2011.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ 1958 ΟΠΟΥ ΕΜΕΝΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ. ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΑΚΑΙΝΗΣΗ. ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟ Η ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ. ΟΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ "Γ" ΝΑ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟ ΧΩΛ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟ.(ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ).

 

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ. ΜΑΣ ΦΩΝΑΞΑΝΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ,ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ..ΠΑΝΤΟΥ!!!

ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ. ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Απο η στιγμη που ειναι σε ακαλυτο,δλδ σε κοινοχρηστο χωρο, πρεπει απαραιτητως να παρετε συνυπογραφες συνιδιοκτητων που αθροιστικα μαζι με το δικο σας ποσοστο ιδιοκτησιας,θα σας δινει 51%.

 

Σε διαφορετικη περιπτωση δε μπορει να γινει ρυθμιση αυθαιρετου.

 

Καλο θα ηταν να προσεγγισετε με ηπιο τονο τους συνιδιοκτητες,ωστε να σας δωσουν συνυπογραφες ή στη χειροτερη περιπτωση να τους προςφερετε χρηματα για να την αποσπασετε. Εντος της δηλωσης συναινεσης καλο θα ειναι να σας δινεται επιπλεον η συναινεση να τροποποιηστε τη συσταση οριζοντιου. Βεβαια γι αυτο απαιτειται το 100% των συνυπογραφων.

Link to comment
Share on other sites

Είδες όμως πως αντιδρούν μερικοί. Για 2 τ.μ δεν της δίνουν συναίνεση λες και αυτοί δεν θα έχουν καμία αυθαιρεσία (μάλλον έτσι νομίζουν). Ένα τριώροφο είναι και κάθε μέρα μούρη με μούρη θα πέφτουν. Ο θεός και ο γείτονας που λέει ο λαός μας, δεν το έχουν ακούσει ποτέ;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν υπαρχει  δυνατοτητα συζητησης με τους υπολοιπους (οι οποιοι ειναι μανα και κορη), και δεν εχουν προσβαση με κανενα τροπο στο κομματι αυτο, δεν μποει να γινει κατι??? δεν υπαγραφουν απο πισμα. επιτηδες για να μην μπορουμε να μεινουμε στο σπιτι αυτο. εχουμε μονο εμεις αποκλειστικη προσβαση στο χωρο αυτο. δεν υπαρχει αλλη εισοδος . για να μπει καποιος στον ακαλυπτο πρεπει να μπει απο το σπιτι. 

 

επισης αυτοι δεν μας αφηνουν να εχουμε προσβαση στην ταρατσα.. ουτε για κεραια. (εννοειτε ουτε κλειδια δεν εχουμε) . με μια εγγραφη δηλωση οτι αποποιουμαστε την χρηση της ταρατας και συτοι του ακαλυπτου δεν γινετε κατι? ωστε να εχουμε πληρη προσβαση??

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε παυλο, απο την αστυνομια μεχρι και την πολεοδομια μου δωσανε τα συλλυπητηρια τους. ειναι να γελας , ειναι καθαρη κακια. προσπαθω να βρω τον πιο νομιμο τροπο να φτιαξω την κατασταση.   

 

ναι λοιπον για 2 τμ. !!

 

υγ. αν εχουν παρανομιες¨?? εχουν κλεισει ολο το μπαλκονι στον ενα οροφο και εχουν φτιαξει 2 μεγαλα δωματια στην ταρατσα.... αλλα οπως ειπα εναι μανα και κορη... ειναι η πλειοψηφια...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Έτσι το αγοράσατε στα συμβόλαια με την παρανομία ή την κάνατε μετά γιατί μετά πολλά κεφαλαία μπερδεύτηκα. Αν το σπίτι φαίνεται έτσι στα συμβόλαια δεν χρειάζεται συναίνεση.

 

Επίσης την τακτοποίηση γιατί την κάνετε ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitri gm δεν βλεπω κατι.

 

 

nik την γωνια αυτη που εχω με κοκκινο την φτιαξαμε περιπου 1 μηνα πριν.  τακτοποιηση θα γινει γιατι ειναι αυθερετη και η κουζινα η οποια φτιαχτηκε το 1986. και θελαμε να συμπεριλαβουμε και το κομματι αυτο στην τακτοποιηση(το οποιο φτιαχτηκε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Η κακή γειτνίαση ειδικά αν είναι συνιδιοκτησία είναι μέγα πρόβλημα που θα χρειαστείς φόρουμ ψυχαναλυτών και όχι μηχανικών να το λύσεις.

 

Μερικές επισημάνσεις

Την κατασκευή πότε την έκανες?  (αν είναι προ 2011 κάτι κερδίζεις)

Δες με προσοχή την σύσταση ή τον κανονισμό του τίτλου ιδιοκτησίας σου. Γράφει κάπου ότι έχεις αποκλειστική χρήση του ακαλύπτου σου?

Απ ότι κατάφερα να δω στο απόσπασμα σχεδίου που έβαλες κατά 90% για να πάει κάποιος στον συγκεκριμένο ακάλυπτο έχει πρόσβαση μονο από το σπίτι σου κι όχι από άλλο κοινόχρηστο τμήμα του κτιρίου.

Αν είναι ετσι γράφει πουθενά ο κανονισμός ή ο τίτλος ότι έχεις κάποια υποχρέωση να επιτρέπεις την πρόσβαση στον ακάλυπτο αυτό στους άλλους?

 

Ερώτηση τελευταία (με λεπτότητα)

Μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι το παρανομάκι που έκανες έγινε μετά το 2011?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.