Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή από μεταπτυχιακά


Recommended Posts

Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα τη γνώμη μηχανικών που έχουν δουλέψει και ξέρουν πέντε πράγματα για το πώς κινείται η αγορά εργασίας.

 

Πρόσφατα με δέχτηκαν από 3 μεταπτυχιακά που γίνονται στο τμήμα Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής της Πάτρας. Αυτά είναι Επιστήμη και Τεχνολογία Υπολογιστών (ΕΤΥ), Ολοκληρωμένα συστήματα Υλικού και Λογισμικού (ΟΣΥΛ) και Συστήματα Επεξεργασίας Σημάτων και Επικοινωνιών (ΣΕΣΕ).

 

Το ζήτημα είναι ότι δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Και τα 3 έχουν ενδιαφέροντα μαθήματα. Ίσως κλίνω λίγο περισσότερο στο ΣΕΣΕ, αλλά φοβάμαι ότι δεν έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Ποιες είναι οι επαγγελματικές προοπτικές για το καθένα από αυτά και ποιο έχει κατά τη γνώμη σας τις καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό;

 

Επίσης επειδή βλέπω διάφορες αγγελίες που ζητούν embedded software engineer ,αυτή η ειδικότητα σε ποιο μεταπτυχιακό αντιστοιχεί;Στο ΣΕΣΕ ή στο ΟΣΥΛ; Γιατί θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταπτυχιακα (και γενικοτερα και οι σπουδες) και η επαγγελματικη αποκαταστη στην ελλαδα του 2015 δεν πανε μαζι. Ουτε κατά φαντασια δεν πανε μαζι. Όχι ότι στο κοντινο παρελθον (τουλάχιστον) πηγαιναν, αλλα σημερα ακομα χειροτερα.

Edited by karavlaxos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει τα προγράμματα σπουδών των τριών μεταπτυχιακών οπότε η γνώμη μου είναι με κάθε επιφύλαξη και βασίζεται μόνο στους τίτλους των μεταπτυχιακών, σε ανάλογα μεταπτυχιακά παν/μίων εξωτερικού και σε σχετική επαγγελματική εμπειρία.

 

Για embedded συστήματα θα σε καλύψει και το ΟΣΥΛ αλλά και το ΣΕΣΕ.

 

Το ΣΕΣΕ είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε μαθηματικό υπόβαθρο. Αν θέματα όπως γραμμική άλγεβρα, αριθμητική ανάλυση, στατιστική σου προκαλούν πονοκέφαλο μην πλησιάσεις το ΣΕΣΕ γιατί δεν θα το κουμαντάρεις εύκολα. Από την άλλη, οι βάσεις που δίδονται εκεί σου επιτρέπουν να εμπλακείς επαγγελματικά σε ιδιαίτερα απαιτητικά embedded συστήματα που το ΟΣΥΛ δεν καλύπτει επαρκώς.

 

Το ΕΤΥ λογικά απευθύνεται σε απόφοιτους ειδικοτήτων που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές, ηλεκτρονικά κλπ ( τουλάχιστον έτσι συνηθίζεται στο αγγλοσαξωνικό μεταπτυχιακό εκπαιδευτικό σύστημα ).

 

 

Φυσικά μιλάμε κατά βάση για επαγγελματική αποκατάσταση στο εξωτερικό. Για την χώρα μας είναι φλου τα πράγματα.

Edited by CybEng
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια που έγινες δεκτός σε 3 μεταπτυχιακά.

Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα δεν κινείται, έχει τραβήξει χειρόφρενο.

Σοφή κίνηση το να θες να φύγεις, αν πραγματικά το θες τότε φύγε για Γερμανία απο τώρα.
Εχουν και εκεί μεταπτυχιακά, πχ
http://portal.mytum.de/studium/studiengaenge_en/elektrotechnik_und_informationstechnik_master
http://portal.mytum.de/studium/studiengaenge_en/communications_engineering_master
εγώ θα διάλεγα το comms. elecronic branch.

Αυτό είναι κάπως ασυνήθηστο, πατάς όμως πόδι στο medical:
http://portal.mytum.de/studium/studiengaenge_en/medizintechnik_master

Διάλεξε τι σ'αρέσει. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Γερμανία.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.