Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός-προδιαγραφές λεβητοστασίου


spapako

Recommended Posts

Έκανα αναζήτηση στο φόρουμ, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Έχω περίπτωση αναθεώρησης μελέτης κεντρικής θέρμανσης με αντλία θερμότητας σε 2ο υπόγειο.

Στην αρχική μελέτη υπήρχε λέβητας πετρελαίου στο 1ο υπόγειο. Έγιναν οι σωληνώσεις, μπήκαν τα σώματα, αλλά δεν μπαίνει ο λέβητας.

 

Τι απαιτήσεις ισχύουν για αερισμό πολεοδομικά; Από κτιριοδομικό το μόνο που βρίσκω είναι ότι για >45KW απαιτείται ιδιαίτερος χώρος που καλείται λεβητοστάσιο και για <25KW οι απαιτήσεις αερισμού συνίστανται αλλά δεν είναι υποχρεωτικές.

 

Το θέμα είναι ότι έχει παράθυρο μπαζωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση Α.Θ. σε υπόγειο δεν είναι απλή (εκτός αν είναι γεωθερμική).

 

Αν είναι αέρα-νερού ή αέρα-αέρα ο αέρας που απαιτεί είναι πολύ περισσότερος από το λέβητα.

 

Αν η Α.Θ. δεν έχει ανεμιστήρες μεγάλης στατικής πίεσης (για αεραγωγό) απαιτείται έξτρα ανεμιστήρας με αεραγωγούς προσαγωγής και απαγωγής. 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω αυτό. Αέρα-νερού είναι, όχι γεωθερμική. Δεν έχω ασχοληθεί με εγκατάσταση κτλ

 

Η ερώτηση είναι για το πολεοδομικό κομμάτι. Τι πρέπει να φαίνεται στην κάτοψη δηλ σε σχέση με αερισμό. Αν και όπως λες αφού θέλει παραπάνω αερισμό, θα πάω σύμφωνα με κτιριοδομικό.

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ασχοληθεί με εγκατάσταση αλλά καθόλου με κτιριοδομικό, νομοθεσίες κλπ γραφειοκρατία :smile:

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.