Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής- εισφορά σε γη


Recommended Posts

Καλημέρα, είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στη συζήτηση γι'αυτο συγνώμη προκαταβολικά για τυχών λάθη.

Το πρόβλημα μου είναι με ένα οικόπεδο 1000τμ που μπήκε στο σχέδιο πόλεως. Η πολεοδομία μου υπολογίζει εισφορα σε γή 550τμ γιατί η αγορά του οικοπέδου έγινε μετά του 1982 και επειδή ο ιδιοκτήτης είχε και άλλα οικόπεδα στην περιοχή αυτή ,βάση του (Ν 1337/82) η εισφορά σε γή υπολογίζεται στο σύνολο των ιδιοκτησίων που είχε στο όνομα του.

Σάυτην την περίπτωση τι μπορώ να κάνω;

(Σημείωση : το οικόπεδο που αγόρασα δεν συνορεύει με κανένα απο τα οικόπεδα του) .

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να συκγρίνεις την συνιλική εισφορά γης και τα ρυμοτομούμενα

για όλα τα οικοπεδα

α) στην περιπτωση που τα ρυμοτομουμενα εναι μεγαλυτερα της εισφορας κανενα προβλημα

β) σε περιπτωση που η εισφορά ειναι μεγαλυτερη απο τα ρυμοτομούμενα

θα πρεπει να δεσμευθεί σε καποιο απο τα οικοπεδα

κανονικα το συμβολαιο αγορας θα επρεπε να αναφερει ρητα οτι το πωλούμενο οικοπεδο εναι ελεύθερο απο υποχρεώσεις εισφορών και ο αρχικός ιδιοκτητης να έχει δεσμευσει την τυχόν εισφορά του.

για περισσοτερα επικοινωνουμε παλι

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η εισφορά επιμερίζεται σε όλα τα οικόπεδα του ιδιοκτήτη της 10-3-82. Δεν γίνεται όλη την εισφορά να την πάρουν από σένα. Η μόνη περίπτωση να γίνει αυτό είναι τα υπόλοιπα οικόπεδα να είναι ήδη ρυμοτομούμενα ή για κάποιο λόγο να μη μπορεί να δεσμευθεί εισφορά γής από αυτά. Έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής?? Είναι πολλά αυτά που πρέπει να ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο GRTOPO. Πρέπει να ελέγξεις αν η εισφορά επιμερίστηκε σε όλα τα οικόπεδα. Αν όχι και θεωρείς οτι αδικείσαι μπορείς εφόσον δεν έχει κυρωθεί η ΠΕ να κάνεις ένσταση. Στην ένσταση όμως - που πρέπει να συνταχθεί από μηχανικό και όχι μόνο από δικηγόρο όπως κάνουν πολλοί! - θα πρέπει να αντιπροτείνεις κάτι που να στέκεται. Γιατί όπως είπε ο GRTOPO ίσως δε μπορεί να δεσμευτεί η εισφορά σε γη από άλλα οικόπεδα.

 

ΘΕΟΧΑΡΗ, δεν νομίζω οτι έχεις δίκιο για την αναφορά περί ελεύθερου βαρών και υποχρεώσεων στο συμβόλαιο. Εξάλλου όταν το αγόρασε δεν είχε μπει στο σχέδιο άρα δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή καμία υποχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστω που ασχολείσται με το θέμα μου.

Η εισφορά που μου βγάζουν είναι αυτην που αναλογή στο οικόπεδο μου ( ο πωλητής έχει στην περιοχή συνολικά 12 στρέμματα στο όνομα του).

Εαν κάνω ένσταση τι θα κερδίσω αφου ο νόμος 1337/83 είναι ξεκάθαρος;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ anka αλλα δεν προκυπτει κατι τετοιο απο το αρχικο ερώτημα

ο συναδελφος GRTOPO εχει πολυ σωστά επισημαίνει οτι πρεπει να ψαχθούν πολλά

το σημαντικοτερο για την συνεχεια της συζητησης εναι η σχεση συνολικής

ρυμοτομιας και συνολικης εισφορας

σωστα επισημαίνει ο συναδελφος anka για έλεγχο επιμερισμού εισφοράς

αφου εχουμε απαντησεις στα καιρια αυτά ζητηματα , μπορουμε να ψαξουμε και να προτεινουμε στη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.