Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινητήρες diesel και νομοθεσία


Nikos Kal

Recommended Posts

Καλησπέρα και  καλώς σας βρήκα. Νίκος ονομάζομαι και σπουδάζω μηχανοτρονική.

Το θέμα αυτό το ανοίγω διότι, θέλω να αγοράσω ενα αυτοκίνητο diesel απο το εξωτερικό που ειναι πιο φθηνά και αν αλλάξω κινητήρα ίδιου τύπου αλλά τεχνολογίας ευρο 4-5

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τι χρειάζεται για να κυκλοφορεί νόμιμα στην Ελλάδα; 

Διάβαζα οσα γράφει η σελίδα του υπουργείου αλλά δεν με κάλυψαν πλήρως.

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

την "τεχνολογιας γιουρο 4-5  " τι να την κανεις???

 

οπως και ναχει, οι απαλλαγες απο τα τελη κυκλοφοριας  -αν ειχε-  καταργουνται...

και ερχονται καινουργια με βαση το μηκος, το πλατος, το υψος και  το βαρος [του αυτοκινητου βεβαιως βεβαιως......οχι του οδηγου....]

 

υγ

 

ή θα  παρει  τον φακελλο ο αρμοδιος " σπιτι να στο τελειωσει γρηγορα"

 

ή δεν  βλεπω οτι θα το κυκλοφορησεις  ευκολα... :sad: :-(

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνας αλλαγη κινητηρα, και παιρνεις κατι "ως εχει". Η αλλαγη κινητηρα θα σου βγει πιο ακριβα συνολικα απο το να αγοραζες κατι ετοιμο, και δεν θα μπορεις να του βγαλεις αδεια. Πριν το αγορασεις ελεγχεις την ιστορια του μεσω καποιου αντιπροσωπου/του επισημου δικτυου κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το κοστος δεν με απασχολει ιδιαιτερα.αλλωστε θα γινει σταδιακα και θανε δικο μου προτζεκτ. τι εννοεις δεν βγαζει αδεια; αφου θελουν δικαιολογιτηκα ,αν τους τα πας λογικα θανε ενταξει. το αυτοκινητο ειναι 106 οποτε ειναι σχετικα μικρο οσο αφορα τα τελη.

Link to comment
Share on other sites

Για να φέρεις αυτοκίνητο από το εξωτερικό θέλεις την ξένη άδεια (και κάποια άλλα χαρτιά που δεν θυμάμαι τώρα από το τελωνείο) και να περάσει από ΚΤΕΟ ως ανάριθμο. Με το χαρτί του ΚΤΕΟ πας στο υπουργείο και βγάζεις άδεια.

 

Αν αλλάξεις κινητήρα και πας σε ΚΤΕΟ με διαφορετικό κινητήρα από ότι γράφει η ξένη άδεια σε έκοψαν.

Αν περάσεις ΚΤΕΟ με τον παλιό κινητήρα και τον αλλάξεις μετά πρέπει να τον δηλώσεις. Αν το αυτοκίνητο ερχόταν στην Ελλάδα με αυτόν τον κινητήρα από την αντιπροσωπεία τότε μάλλον είσαι ΟΚ στο να το δηλώσεις, αλλιώς πρέπει να βγάλεις έγκριση τύπου.

 

Good luck που λένε στο χωριό μου.

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να το αφησεις με ξενες πινακιδες και να το βγαζεις εξω καμια βολτα μια φορα το χρονο

Good luck που λένε στο χωριό μου.

θα το καταλαβει μετα, αν κανει το λαθος να ξεκινησει το project

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω για τις απαντησεις , αν και σχεδον σε οσα λετε υπαρχει λυση.οπως και ναχει ευχαριστω

πεδιο δοξης λαμπρο ανοιγεται μπροστα σου, αν πιστευεις οτι μπορεις ετσι ευκολα να βγαλεις εγκριση τυπου για αμαξι με αλλο κινητηρα... χωρις καμια διαθεση ειρωνιας αυτο

Link to comment
Share on other sites

στην Ελλαδα ειμαστε αδερφε.τιποτα δεν ειναι ευκολο οσο υπαρχει γραφειοκρατια. δεν ειπα οτι ειναι ευκολο αλλα οχι ακατορθωτο.οπως και ναχει θα δω τι θα κανω. ευχαριστω για ολες τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε ειναι οτι το αποτελεσμα θα ειναι δυσαναλογο με την προσπαθεια σε κοπο-χρημα, και με αμφιβολη επιτυχια του εγχειρηματος.  Δηλ δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις. Εσυ αποφασιζεις παντως

Edited by ckiriako
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.