Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είμαι ιδιοκτήτης ενός κλειστού γκαράζ


doztaso

Recommended Posts

Είμαι ιδιοκτήτης ενός κλιστώ γκαράζ σε μια πολυκατοικία και το νοικιάζω.
Ο νοικιαστής αυθαίρετα θέλει να το μετατρέψει από γκαράζ σε αποθήκη καταστημάτων μαναβικής με ψυγεία κ.τ.λ. το νοίκιασα για 5 χρόνια και το συμβόλαιο λίγη σε 2,5 χρόνια
Πώς μπορώ να προστατέψω την παρουσία μου :
Ευχαριστώ

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Απλο του λες οτι θα φέρεις έλεγχο να δει αν εχει άδεια για κατι τέτοιο, που δεν θα εχει οποτε την πάτησε.. Εχεις παράλληλα στα χέρια σου το συμβόλαιο και τα σχέδια που δείχνουν την πραγματική κατάσταση δηλαδη γκαράζ και τελείωσε το θεμα εισαι καλυμμένος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ιδιοκτήτης ενός κλειστού γκαράζ σε μια πολυκατοικία και το νοικιάζω.

Ο ενοικιαστής αυθαίρετα θέλει να το μετατρέψει από γκαράζ σε αποθήκη καταστημάτων μαναβικής με ψυγεία κ.τ.λ. το νοίκιασα για 5 χρόνια και το συμβόλαιο λίγη σε 2,5 χρόνια

Πώς μπορώ να προστατέψω την παρουσία μου :

Ευχαριστώ

Συνήθως ακόμα και σε ένα απλό μισθωτήριο αναγράφεται ότι απαγορεύεται η αλλαγή χρήσης του χώρου χωρίς έγγραφη συναίνεση του ιδιοκτήτη (εκμισθωτή) και πάντοτε εφόσον επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης από την κείμενη πολεοδομική νομοθεσία.

Το θέμα σου προς το παρόν δεν αφορά μηχανικό, αλλά μάλλον δικηγόρο σε πρώτη φάση εφόσον επιμείνει.

Τηρώ μια επιφύλαξη μη γνωρίζοντας, εαν στη μισθωτική σύμβαση που έχετε υπογράψει αναφέρεται κάποιο δικαίωμα του μισθωτή να προβεί σε άδεια αλλαγής χρήσης χώρου ή γενικότερα σε οποιαδήποτε άδεια δόμησης απαιτηθεί.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.