Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

avgoust , zavi, stavros νομίζω κινήστε στην ίδια ρότα και θα συμφωνήσω εν μέρει με όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

@ erling

Πυραμιδική κατανομή δικαιωμάτων με δικαίωμα μεταπήδισης προς τα επάνω των μελών των χαμηλότερων βαθμίδων μέσα από κάποια διαδικασία εξετάσεων-πιστοποίησης. Ολοι μέλη ενός φορέα, όλοι ασφαλισμένοι στον ίδιο ασφαλιστικό φορέα, όλοι με δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι(ε).

 

Αξιοπρεπέστατη πρόταση που δυστυχώς είναι ουτοπική.

 

@panos Λες στο τέλος να υπάρξει συνεννόηση; Θεός φυλάξει :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να γίνει εξίσωση διακιωμάτων , και μετά να δώ με τι θα διαφωνούμε.....

Θα πιάσουμε το θέμα "εγώ απο το πολυτεχνείο τραβάω ευθεία γραμμή ενω εσύ συνάδερφε μηχανολόγε ΤΕ σου "πέφτει" λίγο."!!!!!

 

(Πάντα με καλή διάθεση το ανωτέρω κείμενο)

Link to comment
Share on other sites

προς erling και avgust.Αν είναι να ισχύσει η πυραμιδική κατανομή Και μη μου πείτε ότι ματώσατε στο 5ο χρόνο γιατί θα είναι ύβρις να τον συγκρίνετε με το πραγματικό MSc .

 

Γιατί είπε κανένας ότι τα προηγούμενα 4 χρόνια ήταν του ίδιου επιπέδου δυσκολίας.Η εισαγωγή ήταν το ίδιο εύκολη.

Στην αξιολόγηση των Αγγλικών Πανεπιστημίων μετράνε και τα κριτήρια εισαγωγής των φοιτητών.

Με τους αποφοίτους ΚΑΤΕΕ διετούς φοίτησης που έχουν πάρει ισοτιμία από το ΤΕΙ τι γίνεται;

Με τους παλιούς απόφοιτους ΤΕΙ που κάναν 3,5 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας λέει οτι τον συμφέρει και φυσικά αυτό είναι το σωστό.

 

Το θέμα είναι οτι κάποιοι έχοντας την δύναμη την στήριξη και την ανοχή των πολιτικών κάνουν οτι θέλουν όπως συνήθως γίνεται στην Ελλάδα.

Στην πραγματική αγορά ολοι όσοι έχουν δικιά τους εταιρεία αγωνίζονται όπως μπορούν πλέον για να αντεπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους.

Δεν θα ξαναπω για τα επ. δικαιώματα που πρέπει να αποδωθούν σε εμάς τους Μηχανικούς ΤΕ, ουτε θα πώ για το εαν πρέπει να είναι ίδια με των Διπλωματούχων ούτε για το αν ξέρουμε να γράφουμε το όνομά μας σωστά (όπως κάποιος είπε για εμας του Μηχανικούς ΤΕ παραπάνω) ουτε ουτε ουτε.

Στην καθημερινότητά μας εχουμε να κάνουμε με διαφορα "λαμ..." και ενώ προσπαθείς να κάνεις την δουλειά σου σωστά και να είσαι σωστός επαγγελματίας πάντα βλέπεις να επιβιώνουν αυτοί οι οποίοι (είτε είναι Διπλωματούχοι είτε πτυχιούχοι είτε απο δεν ξέρω και εγώ τι) έχουν πλάτες πολιτικές γνωριμίες και όλα τα υπέροχα της Ελλάδα.

Μαλώνουμε εμείς εδώ πέρα (λες και έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν σας στο κάτω κάτω) ενώ έξω αυτά τα υποκείμενα πλουτίζουν εις βάρος μας.

Στο κάτω κάτω είτε κάποιος είναι Διπλωματούχος είτε Πτυχιούχος Μηχανικός, θα πρέπει να υπάρχει και η αντίστοιχη νοοτροπία του κόσμου για να κρίνει την δουλειά του καθενός, κόσμος ο οποίος (σε μεγάλο ποσοστό) ενδιαφέρεται για την έκπτωση πάνω στην ελάχιστη (!!!!!!) αμοιβή (αλήθεια γιατί γίνεται αυτό). Υπάρχουν και όλοι το ξέρετε συνάδερφοι μηχανικοί (συνήθως πολιτικοί ή αρχιτέκτονες και διπλ. και πτυχιούχοι) οι οποίοι αφούν κάνουν έκπτωση στον πελάτη, έρχονται σε εμένα και ζητάνε ποσοστό απο την μελέτη που θα κάνω εγώ......

Μήπως εκτός απο τα επ.δικ. που είμαι σύμφωνος και εγώ οτι πρέπει να μας αποδοθούν, πρέπει να προσπαθήσουμε τουλάχιστον να μην "σκοτώνουμε" ο ένας τον άλλον????Μήπως πρέπει να αλλάξουμε και άλλα πράγματα??

 

Θέλω να μου συγχωρέσετε το OFF TOPIC αλλά λόγω ακόμα μιας "υπέροχης ημέρας" που θα με κάνει να αποκτήσω διάφορα νοσήματα στα 36 μου, θέλησα να μοιρασθώ κάποιες απο τις σκέψεις μου που έχουν να κάνουν οχι μόνο με το οτι είμαι Πτυχιούχος Μηχανολόγος Μηχανικός αλλά με την γενική μου πορεία στον χώρο του επαγγέλματος..Τέλος πάντων εαν οι διαχειριστές κρίνουν οτι αυτό το ξέσπασμά μου δεν ταιριάζει εδώ παρακαλώ να το απομακρύνουν. Απλώς σας θεωρώ διαφορετικούς απο πολλούς άλλους και ανθρώπους που μπορώ να μοιραστώ κάποιες σκέψεις.!

Link to comment
Share on other sites

gliout ευκαιρία η off topic άποψή σου να αποτελέσει την αρχή για μια ουσιαστική συμμαχία όλων των κλάδων των μηχανικών για να μπορέσουμε να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων καθότι βλέπω οτι το επάγγελμά μας δεν έχει την ουσιαστική αναγνώριση απο τον έξω κόσμο όπως ενδεχομένως θα έπρεπε. Βλ. Σκοτωμένες εκπτώσεις, αναγκαστικές μικροπαραβάσεις, χαμένες εργατοώρες στις πολεοδομίες, ψευτοεγκρίσεις που ταίζουν το τέρας της γραφειοκρατίας κτλ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω καταλάβει πως το πτυχίο δε παιζει ιδιαιτερο πλέον!!

έχω κάνει σε απόφοιτο Η/Γ Μηχ/κο απο ΕΜΠ φροντιστήριο απλής ηλεκτροτεχνίας και μαθηματικών για να μπορέσει να ανταποκριθεί σε μια μελέτη που έπρεπε να κάνει για τη δουλειά του!!

έχω συναντήσει και άλλους σε σεμινάρια που δεν ήξεραν απλή συνδεσμολογία αμπερομέτρου και βολτομέτρου και ρώταγαν τους εισηγητες!!

βέβαια, έχω δει και συμφοιτητές μου στα ΤΕΙ να μην ξέρουν ότι το - του -3 κάνει 3!!

θελω να καταλήξω, πως τα επαγγ.δικαιώματα δεν έχουν κανένα λόγο αφού την αξία σου εσύ την καθορίζεις!

ο καλός, ειτε απο ΤΕΙ είτε απο ΑΕΙ, θα πάει μπροστά!

Διαφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Τα επ.δικαιώματα σου δίνουν το "δρόμο"¨για το τι μπορείς να κάνεις. Τα αν ξέρεις να το κάνεις είναι άλλο θέμα...(Εγώ δεν μπορώ να υπογράψω ουτε δηλωση για αλλαγή ονομασίας στην ΔΕΗ (ισχύς 5 Kw)......!!!!

 

Panos, μακάρι γιατί στο τέλος είμαστε εμείς (που παλέυουμε να κανουμε κάτι ) και οι άλλοι (που τους έρχονται όλα απο διάφορες μεριές) Αν εμείς βγάζουμε και τα μάτια μας τότε......

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον panos ότι όλοι οι κλάδοι των μηχανικών πρέπει να είναι ενωμένοι και κυρίως να παλεύουν για αξιοπρεπείς αμοιβές από τη μια αλλά και για βελτίωση της παρεχόμενης ποιότητας μελετών και έργων από την άλλη. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος. Έχω πει πολλές φορές (όπως και κάποιοι άλλοι) ότι θα έπρεπε να υπάρχει ενιαίος φορέας μηχανικών Πολυτεχνείων-ΤΕΙ και όχι διάσπαση. Ομως αυτό είναι ακόμα μακριά σαν ιδέα. Πρώτα πρέπει ο ισχυρός φορέας που είναι το ΤΕΕ να αποβάλει όλο το μένος και την επιθετικότητά του προς τους αποφοίτους ΤΕΙ για να μπορέσουμε να κάνουμε ένα βήμα προς αυτή τη κατεύθυνση. Αλλιώς στην κοινωνία συμβαίνει το εξής απλό : ΤΕΕ και μερίδα διπλωματούχων απαξιώνουν ΤΕΙ και αποφοίτους, ΤΕΙ και απόφοιτοι κατηγορούν και απαξιώνουν μαζικά το ΤΕΕ και τα πολυτεχνεία, δημιουργείται μια εικόνα ότι ο κλάδος των μηχανικών αποτελείται από λαμόγια και συντεχνίες (που εν τέλει είναι και αλήθεια για τις συντεχνίες, μην τα ξαναλέμε) και τελικά μόνο απώλειες υπάρχουν ένθεν κι ένθεν όπως κι ένα άσχημο κλίμα καχυποψίας και αντιπαλότητας (κυρίως στο Δημόσιο). Για να συνδεθώ όμως και με το topic, απαραίτητη προϋπόθεση για να λήξει αυτή η κατάσταση είναι επιτέλους να μπορούμε όλοι εμείς να εργαστούμε σαν άνθρωποι και να μπορούμε, όταν το αξίζουμε, να πηγαίνουμε ένα βήμα μπροστά χωρίς εφ όρου ζωής αποκλεισμούς και χωρίς διακρίσεις αλλά με τις διαφοροποιήσεις που υπάρχουν σήμερα, όντας απόφοιτοι κι εμείς 4ετών σχολών της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας μας. Αυτή είναι η έννοια της αξιοκρατίας και του δικαίου.

 

Οι απατεώνες και οι διάφορες "λαμογιές" υπήρχαν και χρέος μας είναι να τις σταματήσουμε. Όμως δεν είναι επίσης απαράδεκτο μηχανικοί των ΤΕΙ να βγάζουν τη δουλειά, να κάνουν τις μελέτες, να έχουν κάνει μεταπτυχιακά κλπ και παρ όλα αυτά "άλλοι" να παίρνουν τις αμοιβές και τους επαίνους ? Αυτό δεν είναι ένα είδος "αδικίας" ? Πόσο μάλλον όταν πολλές φορές οι "από κάτω" αποδεικνύονται καλύτεροι από τους "απο πάνω". Κι αυτό το καλύτερος και χειρότερος δεν έχει να κάνει με τα πτυχία. Στο επάγγελμα σήμερα όλοι ξέρουμε ότι το ποιός είναι καλός και πιο αξίζει είναι θέμα προσωπικής ενασχόλησης, εμπειρίας και ενδιαφέροντος έκαστου εξ ημών.

Link to comment
Share on other sites

...Όμως δεν είναι επίσης απαράδεκτο μηχανικοί των ΤΕΙ να βγάζουν τη δουλειά, να κάνουν τις μελέτες, να έχουν κάνει μεταπτυχιακά κλπ και παρ όλα αυτά "άλλοι" να παίρνουν τις αμοιβές και τους επαίνους ? Αυτό δεν είναι ένα είδος "αδικίας" ?...

Συμβαίνει και το αντίστροφο. Είμαι Πολιτικός Μηχανικός, κάνω μια στατική μελέτη για ένα συνεργάτη μου των ΤΕΙ Δομικών Έργων, την οποία στατική μελέτη υπογράφει εκείνος, συνυπογράφω εγώ ΑΝΕΥ ΑΜΟΙΒΗΣ και χωρίς να ζητώ τίποτα περισσότερο απ' ό,τι ζητώ στην περίπτωση που κάνω μια στατική μελέτη για έναν Πολιτικό Μηχανικό, φέροντας όμως την ευθύνη που συνεπάγεται η υπογραφή μου. Βλέπεις όμως GeorgeS εγώ δε μιλάω ούτε για σκλαβομένους διπλωματούχους μηχανικούς, ούτε για εκμετάλλευση, ούτε για για νταβατζιλήκια. Οι νόμοι της αγοράς λένε ότι αυτός που φέρνει μια δουλειά παίρνει το ποσοστό του, αυτός που υπογράφει ένα άλλο ποσοστό και αυτό που κάνει τη δουλειά τα υπόλοιπα.

Όσο για τη δυνατότητα εξέλιξης των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων που είναι άσχετα με την προσωπική σου επαγγελματική σου εξέλιξη και είναι συνυφασμένα μόνο με τους τίτλους σπουδών σου υπάρχει λύση και την έχουν ακολουθήσει πολλοί συνάδελφοι απόφοιτοι των ΤΕΙ. Η λύση αυτή λέει να δώσεις εξετάσεις και να γραφτείς στο αντίστοιχο τμήμα των ΑΕΙ και να γίνεις διπλωματούχος. Η λύση αυτή δεν σου αρέσει γιατί σημαίνει επιπλέον κόστος σε χρόνο και κόπο. Προτιμάς την εύκολη λύση της "αναίμακτης" για σένα αναβάθμισης των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων.

ΑΥΤΟ όμως είναι άδικο τόσο για τους εξαρχής αποφοίτους των ΑΕΙ όσο και για τους αποφοίτους των ΤΕΙ που συνέχισαν σε ΑΕΙ.

 

Αλλά 48 σελίδες λέμε τα ίδια και τα ίδια και εσύ απ' την πλευρά σου και εγώ απ' την πλευρά μου και άκρη δεν βγαίνει. Μόνο τις καρδιές μας δηλητηριάζουμε και χαλάμε το κλίμα συναδελφικότητας και αλληλεγγύης του forum. Μήπως κάπου πρέπει να σταματήσουμε το "Φωσκολικό serial";

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.