Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Καταλήγω σιγά σιγά στο συμπέρασμα ότι κάποιες ειδικότητες πτυχιούχων ΤΕΙ ενδεχομένως έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα με τα υφιστάμενα επ. δικαιώματα,από κάποιες άλλες.Επίσης , ανάλογα αν μιλάμε για δουλειές εντός ή εκτός σχεδίου το πράγμα πάλι διαφέρει. Για παράδειγμα στους πολιτικούς μηχανικούς , σε ότι αφορά εκτός σχεδίου και εντός οικισμών , οι ΤΕΙ δεν έχουν πρόβλημα καθώς σε ότι αφορά αρχιτεκτονικά, θερμομονώσεις , ύδρευση , αποχέτευση , τοπογραφικά στατικά (με μικρή επιφύλαξη) είναι 100% καλυμμένοι. Οι μηχανολόγοι το ίδιο (θερμομόνωση , πυρασφάλεια ,φυσικό αέριο ,θερμάνσεις , πισίνες και ηλεκτρομηχανολογικά ).Και επειδή πχ εγώ δεν μπορώ να ξέρω τα ειδικά προβλήματα των ηλεκτρολόγων , ίσως και γι αυτό να είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε GeorgeS. Eγω που δουλεύω πολύ με τα εκτός , συνεργάζομαι με μηχανολόγο ΤΕΙ και δεν σκοντάψαμε ποτέ κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Εξ Ιταλίας πολιτικός μηχανικός (που έχει ίσως περισσότερα ηλεκτρολογικά από μας!) κάποτε, έσχιζε τα ιμάτιά του λέγοντας "και πολλά τους είναι αυτά που έχουν" (για τους ηλεκτρολόγους) ...καταλαβαίνεις γιατί φωνάζουμε οι έρμοι ?

 

 

Oι πολιτικοί μηχανικοί δεν έχουμε δικαίωμα υπογραφής ηλεκτρικών,

oύτε 1 KW.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοί μηχανικοί και οι Διπλωματούχοι μηχανικοί όπως αναφέρεται έχετε δικαίωμα υπογραφής μέχρι 40.000Kcal θέρμανση και μέχρι 15Kw(χωρίς να είμαι σίγουρος για το νούμερο) ηλεκτρολογικά.

 

Δηλαδή καλύπτεις άνετα μια μεζονέτα ή με τα κατάλληλα συμμαζέματα και μια μικρή πολυκατοικία.

 

Εγώ σαν Μηχ/γος ΤΕ εχω δικαίωμα 160.000Kcal θέρμανσης (και αυτό μετά την τριετία νομίζω....)και καθόλου Ηλεκτρολογικά (εντάξει δεν θέλω να μελετήσω υποσταθμό αλλά μια ηλεκτρική εγκατάσταση σε μια κατοικία νομίζω οτι έχω το υπόβαθρο να την μελετήσω σωστά.!)

 

Οπως είπα και παραπάνω, και κάποιος άλλος το είπε και αυτός....

 

Το τι συμφέροντα παίζονται απο κάποιους λίγους, (είτε καθηγητές ΤΕΙ , πολυτεχνείων ΕΕΤΕΜ και ΤΕΕ) εμείς προφανώς δεν τα ξέρουμε...Και ολοι αυτοί πρώτα κοιτάνε τους κ...ς τους.

 

Δεν ξέρω εαν θα ξαναγράψω στο συγκεκριμένο θέμα .....Οτι είχα να πώ το είπα.

Απλά θεωρώ μετά απο 10 χρόνια τον εαυτό μου Μηχανικό (και ουτε υπο.... κατ....., τεχνολόγο, και όλα τα άλλα.) Απλώς η πραγματικότητα με αναγκάζει να αναζητώ την σφραγίδα για να μπορέσω να κάνω σωστά και ολοκληρωμένα την όποια δουλεία βρίσκω μετά απο πολύ κόπο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχθές, στη Νομαρχία Χαλκίδας, όπου θα εξετάζονταν οι φάκελοι ΕΠΑΕ όλης της Εύβοιας, συνάδελφος μηχανικός Τ.Ε. (για την ειδικότητα δεν είμαι σίγουρος) οργάνωσε την κατάληψη του γραφείου της επιτροπής, διακόπτωντας την λειτουργίας της, επειδή της γύρισαν φάκελο πίσω λέγοντας της ότι δεν δικαιούται να υπογράφει 4όροφες οικοδομές. Κατα τη διάρκεια της "κατάληψης" έγινε φασαρία σαφώς και με τη συμμετοχή των συνδικαλιστών όλων των πλευρών... Έχω την εντύπωση οτι είτε Πολ. Μηχ. Τ.Ε. ή Τοπογράφος Τ.Ε. (όπως ακούστηκε από κάποιους) δεν είχε το δικαίωμα της υπογραφής 4-όροφης οικοδομής οπότε τα πρώτα ερωτήματα που σου έρχονται στο μυαλό είναι:

1. Με ποιο δικαίωμα υπέγραψε;

2. Με ποιο δικαίωμα διαμαρτυρήθηκε μ' αυτόν τον τρόπο, τη στιγμή που κάποιος της υπέδειξε την ορθή νομοθεσία;

Βέβαια οι διπλωματούχοι συνάδελφοι αντέδρασαν έντονα, αφού εκτός του ότι αναβλήθηκε ο προγραμματισμός για τη συγκεκριμένη μέρα, θεώρησαν με βεβαιότητα ότι η συνάδελφος Τ.Ε. είχε άδικο, ξεχνώντας ότι:

1. Σε ένα κράτος που λειτουργει σωστά όλοι πρέπει να αξιολογούνται και ανάλογα να τους δίνεται η επαγγελματική δυνατότα, σαφώς με γνώμονα τις βασικές σπουδές - και όχι αποκλειστικά λόγω αυτών.

2. Η βασική επιστημονική ένωση των μηχανικών αποτελεί και συνδικαλιστικό φορέα μερίδας αυτών (αυτό θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει αν συμβαίνει πουθενά αλλού στον κόσμο).

3. Οι ίδιοι υπογράφουν μελέτες των οποίων η εκπόνηση ποτέ δεν τους έχει απασχολήσει και που οι ίδιοι δεν διαθέτουν τις απαραίτητες γνώσεις για να την εκπονήσουν (κάτι ανάλογο δηλαδή).

4. Ο βασικός τους συνδικαλιστικός φορέας "παίζει μπάλα" χωρίς αντίπαλο, επιτιθέμενος σε μια ομάδα επιστημόνων οι οποίοι δεν διαθέτουν αντίστοιχο φορέα.

 

Κι επειδή θα νομίσετε ότι κλείνω το μάτι στον πτυχιούχο που παρανόμως υπέγραψε το 4-όροφο λέω ότι, ναι μεν η οριστικοποίηση των επαγγελματικών δικαιωμάτων όλων των μηχανικών θα βοηθήσει τρομερά το επάγγελμα, αλλά σε αυτή τη χώρα νοοτροπία πρέπει να αλλάξουμε όλοι: διπλωματούχοι, πτυχιούχοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, πολεοδόμοι... Και το λέω αυτό διότι, αν δεν αλλάξουμε νοοτροπίες και να τελειώσει το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων, εμείς ακόμα θα συζητάμε για κάποιους που παρανόμως υπογράφουν οτιδήποτε... και αυτό γιατί κατά τη διάρκεια της παραπάνω διαμαρτυρίας, αναφέρθηκε ότι ο πτυχιούχος κόπηκε με αφορμή το οτι δεν δικαιούται να υπογράψει αλλά με κύρια αιτία ότι δεν λάδωσε τους αρμόδιους υπαλλήλους στο βαθμό που αυτοί επιθυμούσαν.

Και αυτό συμβαίνει κατά περίπτωση από σχεδόν όλους τους μηχανικούς, σε διάφορα θέματα αλλά με τις ίδιες κατά περίπτωση συνέπειες...

 

Απ' ολα αυτά που συνέβησαν κατά τη διάρκεια του παραπάνω επεισοδίου, γνωρίζω και δέχομαι ως αλήθεια μόνο το γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι δυστυχώς τα συμπτώματα της εμφύλιας διαμάχης στο χώρο των μηχανικών. Μια εμφύλια διαμάχη που προέρχεται από τη ΜΗ έκδοση των επ. δικαιωμάτων μηχανικών ΤΕΙ κατά παράβαση της νομοθεσίας. Τέτοια συμπτώματα υπάρχουν πολλά σε διάφορες Υπηρεσίες και φανερώνουν την παρακμή που επικρατεί στο τεχνικό κόσμο με επιστήμονες διαφορετικών σχολών να μαλώνουν μεταξύ τους. Η συνέχιση αυτής της κατάστασης θα δημιουργήσει κι άλλα τέτοια φαινόμενα τα οποία θα έχουν ως αποτέλεσμα την απαξίωση στα μάτια της κοινωνίας του τεχνικού κόσμου. Ηδη η εικόνα του μηχανικού στη κοινωνία είναι αυτή του "κλειστού επαγγέλματος", του "λαμόγιου που παίρνει ένα σωρό λεφτά" και όλα αυτά τα περιστατικά συνεισφέρουν προς αυτή τη κατάσταση. Σήμερα, βασικό θέμα ενασχόλησης του ΤΕΕ και της ΕΜΔΥΔΑΣ είναι το πως δεν θα πάρουν οι πτυχιούχοι ΤΕΙ τα επ. δικαιώματα που έπρεπε να έχουν, όπως όλοι οι επιστήμονες και απόφοιτοι σχολών, εδώ και 25 χρόνια. Όταν αυτό είναι το βασικό θέμα του τεχνικού συμβούλου της πολιτείας ο οποίος βρίσκεται συνεχώς σε αντιπαράθεση με άλλους επιστήμονες, βουλευτές, υπουργούς, προέδρους ΤΕΙ κλπ τότε αντιλαμβάνεσαι ποια είναι η κατάσταση. Και δεν είναι μόνο τα ΤΕΙ. Είναι κι άλλοι. Και άλλοι απόφοιτοι πανεπιστημίων, όπως οι Γεωλόγοι βρίσκονται σε αντιπαράθεση με ένα άλλο παρακλάδι της γνωστής συντεχνίας, ονόματι ΓΕΩΤΕΕ, και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν στο δρόμο βγαίνουν κουκουλοφόροι που λεηλατούν και ρημάζουν αδιάκριτα τα πάντα στο πέρασμά τους και η αστυνομία κρατά "αμυντική" στάση,

όταν οι αγρότες κλείνουν τους δρόμους, αποκόπτουν τη χώρα στη μέση και απ' τον υπόλοιπο κόσμο και δεν ιδρώνει κανενός εισαγγελέα το αφτί,

όταν οι καταλήψεις σε σχολεία και πανεπιστήμια έχουν γίνει "θεσμός",

όταν οι Τούρκοι βρίσκονται μέσα στα χωρικά μας ύδατα λίγο έξω από τις ακτές της πρωτεύουσας της χώρας μας και λέμε ότι μάλλον έχασαν το δρόμο τους τα παιδιά (μπορεί να είναι και αλήθεια :lol:),

όταν πλέον οι νόμοι δεν είναι σεβαστοί πρωτίστως απ' αυτούς που τους ψηφίζουν και κτίζουν αυθαίρετα ή "φιλοξενούν" οικονομικούς μετανάστες,

όταν πανεπιστημιακοί καθηγητές φροντίζουν τα παιδιά τους να παίρνουν μεταγραφή βασιζόμενοι στο "εθιμικό" δίκαιο λες και είμαστε καμιά φυλή της Αφρικής,

όταν τα δημοψηφίσματα χαρακτηρίζονται από κορυφαίους υπουργούς λαϊκισμός,

όταν και όταν και όταν,

μας φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό κάποιοι να παραβαίνουν κάθε αρχή νομιμότητας κάνοντας κατάληψη σε δημόσια υπηρεσία (χωρίς συνέπειες; ), να διεκδικούν τα δίκια τους (όλοι το δίκιο μας διεκδικούμε!) χωρίς σεβασμό σε κανένα, σε καμιά αρχή και σε κανένα θεσμό, καθότι όλοι θεωρούμε ότι κανένας δε σέβεται πρωτίστως εμάς.

Μα πού πάμε;

Αν περιμένουμε απ' τους εκάστοτε κυβερνώντες να αποτελέσουν πρότυπο για τους πολίτες αυτής της χώρας και να αντιστρέψουν τη νοσηρή κατάσταση που επικρατεί... θα περιμένουμε πολύ.

Πρέπει να δράσουμε εμείς ως πολίτες, να αποτελέσουμε με τη στάση μας πρότυπο για τα παιδιά μας και τους συμπολίτες μας, να αγωνιζόμαστε για τα όποια δίκια μας σεβόμενοι όμως τους νόμους, έστω και αν δεν μας αρέσουν, ακόμα και αν τους θεωρούμε άδικους. Θεωρώ ότι όταν αγωνιζόμαστε να πετύχουμε έναν στόχο έχει πολύ μεγάλη σημασία τα μέσα και ο τρόπος που θα χρησιμοποιήσουμε. Γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος αν αυτά δεν είναι τα ενδεικνυόμενα να γυρίσει μπούμερανγκ και στο τέλος να έχουμε ζημία σαν μονάδες αλλά και σαν σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοί μηχανικοί και οι Διπλωματούχοι μηχανικοί όπως αναφέρεται έχετε δικαίωμα υπογραφής μέχρι 40.000Kcal θέρμανση και μέχρι 15Kw(χωρίς να είμαι σίγουρος για το νούμερο) ηλεκτρολογικά.

 

Δηλαδή καλύπτεις άνετα μια μεζονέτα ή με τα κατάλληλα συμμαζέματα και μια μικρή πολυκατοικία.

 

Εγώ σαν Μηχ/γος ΤΕ εχω δικαίωμα 160.000Kcal θέρμανσης (και αυτό μετά την τριετία νομίζω....)και καθόλου Ηλεκτρολογικά (εντάξει δεν θέλω να μελετήσω υποσταθμό αλλά μια ηλεκτρική εγκατάσταση σε μια κατοικία νομίζω οτι έχω το υπόβαθρο να την μελετήσω σωστά.!)

 

Οπως είπα και παραπάνω, και κάποιος άλλος το είπε και αυτός....

 

Το τι συμφέροντα παίζονται απο κάποιους λίγους, (είτε καθηγητές ΤΕΙ , πολυτεχνείων ΕΕΤΕΜ και ΤΕΕ) εμείς προφανώς δεν τα ξέρουμε...Και ολοι αυτοί πρώτα κοιτάνε τους κ...ς τους.

 

Δεν ξέρω εαν θα ξαναγράψω στο συγκεκριμένο θέμα .....Οτι είχα να πώ το είπα.

Απλά θεωρώ μετά απο 10 χρόνια τον εαυτό μου Μηχανικό (και ουτε υπο.... κατ....., τεχνολόγο, και όλα τα άλλα.) Απλώς η πραγματικότητα με αναγκάζει να αναζητώ την σφραγίδα για να μπορέσω να κάνω σωστά και ολοκληρωμένα την όποια δουλεία βρίσκω μετά απο πολύ κόπο.

Ευχαριστώ.

 

Για να υπογράψεις Η/Μ δεν πρέπει να είσαι γραμμένος στα μητρώα της δ/νσης βιομηχανίας; Στη Λάρισα δε ξέρω κανένα πολιτικό μηχανικό να υπογράφει Η/Μ.

Ύδρευση-αποχέτευση μπορούμε γιατί υπάρχει ολόκληρος τομέας (υδραυλικός).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει να εινια offtopic αλλα αφου δεν ειμαστε μηχανικοι την συνδρομη για το 2009 γιατι μου την ζηταει το ΤΕΕ???ε???αφου δεν ειμαι μελος απο οτι μου λενε!τα 70 ευρώ όμως είναι καλα!

για να εχουμε μια πληρη αποψη, εσεις συναδελφοι και μελη του τεε ποσο πληρωνετε για τν ετησια συνδρομη???τα ιδια πληρωνουμε?και οι μηχανικοι και οι "κομπογιαννίτες"???

φιλε μου spy1551 απο οσο γνωριζω οι πολιτικοι μηχανικοι(πολυτεχνιου) μεχρι 1000 κυβικά οικοδομή μπορουν να τα κανουν ολα μονοι τους!και ηλεκτρομηχανολογικα και υδρευση αποχετευση οπως λες!χωρις να ειμαι 100% σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Η συνδρομή στο ΤΕΕ για το 2009 και για μέλος του άνω πενταετίας είναι 66,56€.

Οι εισφορές στο ΤΕΕ μέσω της συνδρομής που ζητείται από τους πτυχιούχους μηχανικούς μη μέλη του είναι προφανώς για να καλυφθεί το κόστος λειτουργίας του νέου συστήματος των ελαχίστων αμοιβών απ' το οποίο ωφελούνται όλοι και διπλωματούχοι και πτυχιούχοι. Απόδειξη γι αυτό είναι ότι ένας πτυχιούχος μηχανικός μη μέλος του ΤΕΕ δεν πληρώνει ετήσια συνδρομή αν δεν ασχολείται με οικοδομικές άδειες και ελάχιστες αμοιβές. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.