Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τετραγώνικα και συντελεστή δόμησης


PridEz

Recommended Posts

Καλησπερα. Δεν ειμαι μηχανικος ουτε εχω σχεση με θεματα πολεοδομιας, απλα εχω μια απορια και σκεφτηκα να την δημοσιευσω εδω και αν θελει καποιος να με βοηθησει:
Κτισμα 2 επιπεδων (ισογειο - οροφος) σε παραδοσιακο οικισμο στις Κυκλαδες. Το εμβαδον του οικοπεδου ειναι 65.50 μ2. Στο ισογειο ειναι κτισμενα 61.50 μ2 και στον οροφο ειναι κτισμενα 27 μ2. Ο συντελεστης δομησης ειναι 1.00 και η καλυψη 80%. Μπορω με αυτα τα δεδομενα να μαθω ποσα μ2 εχει δικαιωμα να χτισει καποιος που θα αγορασει τον οροφο;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

...Το εμβαδον του οικοπεδου ειναι 65.50 μ2. Στο ισογειο ειναι κτισμενα 61.50 μ2 και στον οροφο ειναι κτισμενα 27 μ2. Ο συντελεστης δομησης ειναι 1.00 και η καλυψη 80%.....

ποσα μ2 εχει δικαιωμα να χτισει καποιος που θα αγορασει τον οροφο;

 

όπως το περιγράφεις 0.

Link to comment
Share on other sites

Και για να το πούμε με αριθμούς :

 

Μέγιστη Επιτρεπόμενη Κάλυψη Οικοπέδου = 65,50 x 0,80 = 52,40 τ.μ. (ήδη εξαντλημένη με τα δεδομένα σου)

Μέγιστη Επιτρεπόμενη Δόμηση Οικοπέδου = 65,50 x 1,00 = 65,50 τ.μ. (ήδη εξαντλημένη με τα δεδομένα σου)

 

Αισθάνομαι και κάποιες αυθαιρεσίες στο κτίσμα.. :smile:

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις

 

Αρα η μεγιστη επιτρεπομενη δομηση προκυπτει απο το συνολο και των δυο οροφων; Δηλαδη αν, θεωρητικα, στο ισογειο ηταν κτισμενα 65.50 μ2 ο οροφος δεν θα μπορουσε να εχει κτισμα;

Link to comment
Share on other sites

Το σύνολο της δόμησης που προσμετρά στον Συντελεστή Δόμησης είναι όλοι οι όροφοι.

Η κάλυψη είναι η μεγίστη προβολή του περιγράμματος.

Το τι προσμετρά όμως στον συντελεστή δόμησης και τι όχι είναι ιδιαίτερα μεγάλο ζήτημα και δεν μπορεί να εξηγηθεί σε μια απλή απάντηση εδώ.

Για αυτό και στην απάντηση μου σου είπα συ είπας τόσα μέτρα. Δεν είναι δεδομένο ότι αυτά είναι.

 

Οπότε ή αναθέτεις σε κάποιον μηχανικό να ελέγξει τα σχέδια που έχεις και το τι έχει υλοποιηθεί, τι προσμετρά και τι όχι στον συντελεστή δόμησης ή διαβάζεις τον ΝΟΚ (οικοδομικό κανονισμό) μόνος σου και ότι καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Εσυ λες κτισμα 61,5 και 27.

Μετρανε ολα αυτα τα τετραγωνικα στην δομηση?

Εχεις καποια αδεια οικοδομικη που το λενε.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε καποιο τεχνικο γραφειο με τα χαρτια αυτα και να σου πουνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.