Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού στο έντυπο της οικοδομικής άδειας και της άδειας δόμησης


Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα πάνω σε μιά συζήτηση που άρχισε εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/36706-σκοτωμένες-αμοιβές-γενικά/?p=822787

και αφορά στα :

1. Αν στο σημερινό έντυπο της άδειας δόμησης γράφουμε την/τις αμοιβή/ές μηχανικού (το έθεσε δευτερευόντως ο Faethon11) και

2. Αν στο παλαιό έντυπο της οικοδομικής άδειας βάζαμε στο αντίστοιχο πεδίο την αμοιβή μαζί με το ΦΠΑ (όπως διόρθωσε αρχικά ο terry).

 

Η άποψή μου είναι ότι :

1. Προφανώς δε γράφουμε διπλότυπα κατάθεσης αμοιβής. Εγώ προσωπικά βάζω τον ΑΑ του έργου και την ημερομηνία που έχει περαστεί η μελέτη ή/και η επίβλεψη στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Σαν ποσό καθαρή τη συμφωνηθείσα προ ΦΠΑ (για να συμφωνεί με το ΦΕΜ).

2. Στο παλαιό έντυπο της οικοδομικής άδειας πάντα έβαζα το ποσό χωρίς το ΦΠΑ (άσχετα αν έγραφα τον αριθμό διπλοτύπου κατάθεσης) και ποτέ δεν είχα αναρωτηθεί τι έβαζαν οι συνάδελφοι θεωρώντας το πάντα φυσιολογικό.

 

Το σκεπτικό μου είναι ότι :

α. Το έντυπο της άδειας αναφέρει πάντα τα ποσά που απαιτείται να κατατεθούν για την έκδοση του διοικητικού εγγράφου (άδεια) και ο έλεγχος φορολογικών πιστοποιεί ότι αυτά κατατέθηκαν. Σήμερα που δεν υπάρχει η υποχρέωση κατάθεσης από τον ιδιοκτήτη στο ΤΕΕ δεν πρέπει να υπάρχει και η αναφορά διπλοτύπου στο έντυπο. Υπάρχει όμως η υποχρέωση πιστοποίησης της κατάθεσης από τον μηχανικό των φόρων και των εισφορών που προκύπτουν από την αμοιβή του (εκτός από αυτές επί του προϋπολογισμού). Οι φόροι υπολογίζονται με ποσό που είναι ορισμένο στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ως συμβατική και οι εισφορές σε ποσό που είναι ορισμένο ως νόμιμη. Και τα δύο πιστοποιούνται από την/τις τελική/ές εκτύπωση/εις του συστήματος που βάζω πάντα στα φορολογικά και των οποίων τον/τους αριθμό/ούς του έργου αναγράφω στο έντυπο της άδειας δόμησης.

β. Στις οικοδομικές άδειες έβαζα πάντα το καθαρό (χωρίς ΦΠΑ) ποσό γιατί για να βγει η άδεια δουλειά των φορολογικών ήταν να ελέγξουν αν έχει αποδοθεί το καθαρό ποσό και όχι το ΦΠΑ. Το ΦΠΑ ήταν πάντα δουλειά δική μου και της εφορίας.

 

Όποιος έχει το κουράγιο ας παραθέσει άποψη ... θα τεκμηριώσω αργότερα και με νομοθετικές διατάξεις ...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑζί σου Faethon11!!!

 

Τέσσερα χρόνια μετά και ακόμα συζητάμε για κατάθεση αμοιβών και εντολή πληρωμής!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Αλεξανδρε, αλλο κουβεντιαζουμε.

Στο "πρωτυπο" εντυπο της Εγκρισης-Αδειας Δομησης, υπαρχει κελι για "αμοιβη μηχανικου".

 

Εγω προσωπικα στις Οικοδομικες Αδειες, εβαζα το συνολικο ποσο για το οποιο γινοταν καταθεση στην Τραπεζα, αυτο αναφεροταν και το διπλοτυπο της ΕΤΕ.

Τωρα στο νεο εντυπο, βαζω την καθαρη αμοιβη.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε έχει δίκιο ο terry δεν έθεσα τέτοιο ζήτημα ...

Αλλά terry έχεις άδικο ... το έντυπο που έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ δεν λέει κάπου για αμοιβή λέει : ΕΙΣΦΟΡΕΣ - ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ.

Εγώ είπα ότι χωρίς να χρειάζεται βάζω τον ΑΑ έργου του ΤΕΕ ... ως άποψη συμφωνώ με το καθόλου του Faethon11 ή του ΙΑΣΟΝΑ ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο.

Αλλα βλεπω οτι μεχρι τωρα έγραψα και τις αμοιβες.

 

ΥΓ. Ουτε το ΦΕΜ ειναι εισφορα-κρατηση.

 

ΥΓ2. Στην τελευταια αδεια δομησης, βλεπω οτι δεν εχω αναφερει τις αμοιβες...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Και παλιά και σήμερα, στο έντυπο έμπαιναν και μπαίνουν οι συνολικές συμφωνηθείσες αμοιβές μαζί με το ΦΠΑ.

 

Ο λόγος που δεν τις βάζετε ποιος είναι ? Από το ΦΕΜ φαίνεται εξάλλου ποια είναι η αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.