Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει μέλλον η οικοδομή;


Julius Caesar

Recommended Posts

Γιώργο, οι καταδρομείς μηχανικοί της πόλης απαιτούν κοινωνικοποίηση των γεωργικών εκτάσεων ή έστω αναδασμό ώστε να μη μείνει κανένας Έλληνας ακτήμονας. Δε πιστεύω να έχεις αντίρρηση ε?

Link to comment
Share on other sites

η οικοδομή σίγουρα έχει μέλλον, αφού παρόν δεν έχει, μέλλον θα έχει σίγουρα

Ξέρω κάπου μια οικοδομή, ημιτελής, άριστα μπετά, μονώσεις xenergy, τούβλα πολύ καλά χαραγμένα, πολύ καλή.

Θέλει money να τελειώσει. Για να υπολογιστεί το κόστος δίνω μια τάξη, καθαρή δόμηση διαμερίσματα 620τμ. τελειωμένα τούβλα.

Ο διαθέτων πλησιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, οι καταδρομείς μηχανικοί της πόλης απαιτούν κοινωνικοποίηση των γεωργικών εκτάσεων ή έστω αναδασμό ώστε να μη μείνει κανένας Έλληνας ακτήμονας. Δε πιστεύω να έχεις αντίρρηση ε?

μακάρι να γινόταν από χτες Εγώ μην φανταστείς ένα χωραφάκι 2 στρέμματα έχω και αυτό μισό - μισό με το αδερφό μου Και ο Πεθερός μου να έχει συνολικά καμία 20 στρεμ

 

Πάντως χτες μου ζήτησαν προσφορά για μια οικοδομή 80 τ.μ. για παράδοση με το κλειδί  στο χέρι Άρα σιγά - σιγά επανερχόμαστε στην πρότερη κατάσταση Λίγο ηρεμία να υπάρχει στην αγορά Θα πάρω και αύριο μια άδεια για υπόσκαφο κτήριο που θα κατασκευαστεί άμεσα , να δω και που θα φτάσει  το νούμερο των αδειών δόμησης για φέτος 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να γινόταν από χτες Εγώ μην φανταστείς ένα χωραφάκι 2 στρέμματα έχω και αυτό μισό - μισό με το αδερφό μου Και ο Πεθερός μου να έχει συνολικά καμία 20 στρεμ

 

συγνώμη αν φάνηκε σαν ειρωνεία. το εννοούσα αυτό που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν φάνηκε σαν ειρωνεία. το εννοούσα αυτό που έγραψα.

στην περιοχή μου δεν έχει νόημα η παραπάνω πρόταση για κοινωνικοποίηση αφού δεν έχουμε ούτε δημόσιες εκτάσεις ούτε μεγάλες ιδιωτικές ( χορτολιβαδικές έχει μεγάλες ) Αλλά αναδασμό ναι Αλλά αυτό είναι αρκετά δύσκολο με τον μισό πληθυσμό να λείπει και τον άλλο μισό με τα μυαλά που έχει Αν και ούτε ιδιοκτήτες με πολλές ιδιοκτησίες υπάρχουν που είναι διάσπαρτες Ο πεθερός μου είναι τυπικό δείγμα Κάθε οικογένεια έχει ένα κτηματάκι άντε δυο το πολύ και το μέγιστον μέχρι 20 στρεμ (και πολλά γράφω ό μέσος όρος πρέπει να είναι γύρω στα 5 - 10 στρεμ,   σύνολο )  και συνήθως όχι μακριά το ένα από το άλλο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέγραψα!

Συνάδελφοι κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσουμε για τι προσδοκίες υπάρχουν στην άνοδο της οικοδομής. Αν μιλάμε για μια άνοδο της τάξης του 5-10% μπορούμε να συνεχίσουμε.

Δεύτερον, η άνοδος της οικοδομής (εκτός άλλων πολλών παραμέτρων), απαιτεί επενδύσεις και δη μείωση ανεργίας. Ομιχλώδες το τοπίο!

Τρίτον, η άνοδος της οικοδομής δεν πρόκειται να έλθει από ένα 10-15% του πληθυσμού που έχει την οικονομική δυνατότητα να επενδύσει στα ακίνητα! Διότι ακόμη και η ψυχολογία να αλλάξει, ακόμη και η φορολογία να ελαφρυνθεί, τα προς πώληση ακίνητα είναι ως επι το πλείστον πολύ ανταγωνιστικότερα των δυνητικών νέων.

Τέταρτον, η ανάγκη προς στέγαση δεν αφορά όλους, ενώ η ανάγκη προς επένδυση πλέον οδηγεί σε άλλες πολύ πιο επικερδείς/σίγουρες οδούς!

Πέμπτον, προσθέστε την υπογεννητικότητα στο παζλ!

Έκτον, οι πλειστηριασμοί θα δώσουν ένα ακόμη χτύπημα στο ήδη βεβαρυμένο πεδίο της οικοδομής.

Έβδομον, οι τράπεζες δεν θα είναι ποτέ ξανά οι ίδιες, με ό,τι αυτό συνεπάγεται! Και θα αργήσουν να είναι!

Όγδοον, ας μην εθελοτυφλούμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.