Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει μέλλον η οικοδομή;


Julius Caesar

Recommended Posts

Οχι μόνο στην χώρα μας σε όλο το Δυτικό κόσμο. (έναν Αμερικάνος πρόεδρος είχα πει ότι για να βγούμε από την κρίση θα κάνουμε δρόμους, στην συνέχεια θα τους ξυλώνουμε και μετά θα τους ξανακάνουμε )

Link to comment
Share on other sites

μια άνοδο της οικοδομικής δραστηριότητας που θα μπορούσε να γίνει  μελλοντικά και  να βοηθήσει γενικότερα την προοπτική της χώρας , αλλά και την διάσωση της Αθήνας , είναι η μεταφορά της πρωτεύουσας σε μια νέα πόλη με ίδρυση και σχεδιασμό εκ του μηδενός . Έχει αποδειχθεί και στο παρελθόν ότι πολλές φορές η έξοδος από τις  κρίσεις και τις χρεοκοπίες στην χώρα μας έγινε με μεγάλο -  επίβουλα  έργα 

 

Σαν την Ολυμπιάδα ας πούμε.. Και μετά χρεωκοπήσαμε..

 

Για να κάνεις μεγαλεπίβολα έργα πρέπει να έχεις λεφτά ή πιστοληπτική ικανότητα. Εμείς δεν έχουμε τίποτα από τα δύο πλέον.

 

Και συνήθως τα μεγαλεπίβολα έργα δε βγάζουν τα λεφτά τους από απόψεως προσφοράς στον τόπο και το λαό.

Κονομάνε αυτοί που θα συμμετάσχουν, αρπάζουν τα λεφτά και εξαφανίζονται.

Ακόμα και η επιστροφή στη γεωργική οικονομία που διατυμπανίζεις προς το παρόν ως μια τέτοια φούσκα λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι πράγματι οικονομάν πολλοί επιτήδειοι ένας τέτοιος ήταν και ο Περικλής και την πλήρωσε ο φουκαράς ο Φειδίας  που αυτοκτόνησε αλλά με την Ακρόπολη ακόμα και σήμερα βγάζουμε χρήματα 2500 χρόνια μετά ή η διώρυγα της Κορίνθου δεν έδωσε χρήματα και δίνει ? ή οι σιδηρόδρομοι όταν έγιναν στην Ελλάδα ? κλπ Και το γράφω εγώ που ξέρω τι σημαίνει να ιδρύεις μια καινούργια πόλη , γιατί ζω σε μια τέτοια και ίσως η ιδέα τότε του Οθωνα (ενός Γερμανού με όραμα ) που υλοποίησε ο ίδιος ,  ακόμα μας γλυτώνει από κακοτοπιές σε περιόδους σαν την σημερινή Εγώ λοιπόν δεν προτείνω απλώς ένα μεγάλο έργο αλλά ένα τεράστιο έργο εφάμιλλο της διώρυγας ή της ακρόπολης ή της αποξήρανσης  λιμνών όπως του Δύστου στην Αρχαιότητα (τεράστιο έργο που είναι και στα μέρη μου ) 

 

Φαντασία λοιπόν χρειάζεται και βούληση χωρίς να κάνουμε αυτά που συμφέρουν άλλους και όχι εμάς τους Έλληνες 

 

Υ Η  Ολυμπιάδα δεν ήταν μεγάλο έργο που θα μείνει στους αιώνες και το χειρότερο έγινε σε μαι κορεσμένη πόλη , όπου τα έργα δημιούργησαν περισσότερο κατά εμένα πρόβλημα , γιατί ολοκλήρωσαν την συγκεντρικότητα του κράτους μας αυξάνοντας τα διαρθρωτικά ζητήματα ανάπτυξης 

 

Αν σκεφτόταν τα λεφτά ο Τρικούπης όταν σχεδίαζε την διώρυγα ακόμα δεν θα την είχε κάνει ειδικά τότε σε περίοδο πτώχευσης Και δεν προτείνω επιστροφή στην γεωργική οικονομία Επιστροφή στην περιφέρεια προτείνω Η γεωργική οικονομία είναι ένα μικρό κομμάτι της πίτας από το πλούτο που κρύβεται εκεί  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

μόνο που την ακρόπολη οι αθηναίοι τη φτιάξανε όταν είχαν λεφτά (και αμέσως μετά παρήκμασαν), δε την έφτιαξαν για να δώσουν δουλειά στον κόσμο, άλλωστε οι δούλοι δούλεψαν γιατί οι αθηναίοι πολίτες ως μόνη εργασία είχαν τον πόλεμο.

το ίδιο και τα μεγάλα έργα ανάπτυξης της σύγχρονης ελλάδας φτιάχτηκαν όταν είχαμε πιστοληπτική ικανότητα και τώρα δε την έχουμε επειδή την ξοδέψαμε στα έργα αυτά, τα οποία υπολειτουργούν κιόλας.

 

οπότε τίποτα από τα δύο δε μπορεί να ξανασυμβεί τώρα, εκτός αν ξαφνικά προκύψει κανένα καινούριος φυσικός πόρος να το βάλουμε κι αυτόν ενέχυρο για να ξαναπάρουμε δάνειο.

 

Και έτσι από περιέργεια, σε ποιό σημείο της χώρας θα τοποθετούσες τη νέα πρωτεύουσα?

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιο μέρος δεν είναι και τώρα;

 

 

 Και δεν προτείνω επιστροφή στην γεωργική οικονομία Επιστροφή στην περιφέρεια προτείνω Η γεωργική οικονομία είναι ένα μικρό κομμάτι της πίτας από το πλούτο που κρύβεται εκεί  

 

Μικρό κομμάτι της φούσκας θες να πεις.

 

Συνέχεια μας λες για έναν αόριστο πλούτο που κρύβεται αλλά προχθές που σου ζήτησα αναδασμό μου τα μάσησες. Είπες ότι οι εκτάσεις είναι πολύ μικρές και δεν έχει νόημα. Πού είναι λοιπόν ο πλούτος? Έχεις στοιχεία? αριθμητικά, σαν του ροδόπουλου!

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιο μέρος δεν είναι και τώρα;

 

 

 

Μικρό κομμάτι της φούσκας θες να πεις.

 

Συνέχεια μας λες για έναν αόριστο πλούτο που κρύβεται αλλά προχθές που σου ζήτησα αναδασμό μου τα μάσησες. Είπες ότι οι εκτάσεις είναι πολύ μικρές και δεν έχει νόημα. Πού είναι λοιπόν ο πλούτος? Έχεις στοιχεία? αριθμητικά, σαν του ροδόπουλου!

Δεν είναι μόνο η περιοχή μου περιφέρεια Εδώ έχουμε μικρό κλήρο αλλά υπάρχουν περιοχές με διαφορετική κατάσταση Ένα από τα πολλά στοιχεία του πλούτου που κρύβουμε στην χώρα μας είναι η διαφορετικότητα των φυσικών διαθέσιμων από περιοχή σε περιοχή με διαφορετικές ιστορικές καταβολές σε κάθε μια Αυτό κάνει την διαχείριση τους πιο δύσκολη αλλά συγχρόνων πιο επικερδής Ο πλούτος της χώρας μας στην περιφέρεια  δεν μπορεί να μπει σε excel  και σε πίνακες με στοιχεία μόνο είναι κάτι πολύ πιο σπουδαίο για να κλειστεί σε ένα φορμάτ Θέλει δουλειά για να τον ξετρυπώσουμε πολλές φορές ακόμα και μέσα σε καρδιές ανθρώπων πχ πως η αρχιτεκτονική του τοπίου μας ή ο πολιτισμός μας μπορεί να αποδοθεί με νούμερα Κάποια άλλα όπως ο ορυκτός πλούτος ή ο αιολικός ή ο γεωθερμικός κλπ  μην είσαι τόσο σίγουρος ότι έχουν αποκαλυφθεί στο μέγεθος που είναι Εδώ ακόμα και ο αρχαιολογικός πλούτος μας είναι γνωστός σε ποσοστό ούτε 10 - 20 % πχ στην περιοχή μου αλλά και αλλού

 

Έχω γράψει πολλές φορές για παραδείγματα που δεν γνωρίζουμε πληροφορίες (*)  για φυσικά διαθέσιμα που υπάρχουν στην χώρα μας και επειδή έχω πιο κοντά στο μυαλό μου την περιοχή μου πχ έχω αναφέρει σαν ένα ελάχιστο τυπικό δείγμα το κόκκινο πρόβατο που έχει μελετηθεί στοιχειωδώς και είναι ένα είδος που δεν υπάρχει σε άλλα μέρη του κόσμου άλλο ένα είναι η μαστίχα στην Χίο Υπάρχουν εκατοντάδες για να μην πω χιλιάδες τέτοια φυσικά διαθέσιμα 

 

Αυτά και πολλά άλλα που αν αρχίζω να γράφω θα κουράσω με σεντόνια και που εγώ δεν ξέρω τα πάντα   , αποτελούν το μεγάλο πλούτο της χώρας Αλλά τι να κάνουμε η μαστίχα πχ δεν βγαίνει στο Κολωνάκι Η οικοδομική δραστηριότητα που μπορεί να την συνοδεύσει μέσα από παραγωγικές διαδικασίες  είναι στην περιφέρεια Υπάρχουν χιλιάδες "μαστίχες" που περιμένουν να τις βρούμε και να δώσουν πλούτο αλλά με καφέ στο Κολωνάκι δεν γίνεται γιατί η Αθήνα ότι πόρους είχε τους έκαψε πλέον σαν μια κορεσμένη περιοχή Είναι σαν να έπεσε εκεί πυρηνική βόμβα και αντί να φύγει ο κόσμος μένει εκεί και λούζεται τις συνέπειες αλλά και ζει από τις μη μολυσμένες περιοχές 

 

(*) Ζητάς να υπάρχουν στοιχεία για το πλούτο που εγώ που είμαι στην περιφέρεια και λόγο της φύσης της εργασίας μου έχω ανιχνεύσει σε ένα ικανό μέρος της περιφέρειας στο παρελθόν και τώρα στην περιοχή μου  , όταν η χώρα μας δεν έχει καν εθνικό κτηματολόγιο ......

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το πρόβλημα... ότι ο περισσότερος πλούτος είναι ανεκτίμητος, δηλαδή λίγοι θα τον εκτιμήσουν και ακόμα λιγότεροι θα πληρώσουν γι' αυτόν.

 

Εγώ πάντως δε σου μιλώ από καφετέρια στο Κολωνάκι.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το πρόβλημα... ότι ο περισσότερος πλούτος είναι ανεκτίμητος, δηλαδή λίγοι θα τον εκτιμήσουν και ακόμα λιγότεροι θα πληρώσουν γι' αυτόν.

 

Εγώ πάντως δε σου μιλώ από καφετέρια στο Κολωνάκι.

μακάρι να είναι έτσι , γιατί εγώ βλέπω ξένους να το εκτιμούν και να μην τον εκτιμούμε εμείς Το τελευταίο καιρό βλέπω στην περιοχή μου να πληθαίνουν οι ξένοι αγοραστές και όχι οι Έλληνες και μάλιστα οι με εντοπιότητα Μέχρι από το Κατάρ έχω συναντήσει επενδυτές που αγόρασαν στην περιοχή μου Δεν γράφω έτσι για πλάκα ή για να περνά η ώρα Μπορεί να μην διαβάζω και εμπιστεύομαι στοιχεία και νούμερα αλλά κάτι με το ποδόσφαιρο κάτι με την εργασία μου έχω γυρίσει ένα μεγάλο μέρος της περιφέρειας (όχι για διακοπές που βλέπουμε μια εικονική πραγματικότητα) ενώ ζω 25 χρόνια σχεδόν σε ένα τμήμα της 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.