Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει μέλλον η οικοδομή;


Julius Caesar

Recommended Posts

Λογικό αφου οι ξένοι εχουν τα λεφτα ενω οι ντόπιοι ειναι μπατιριδες. Στην κρητη πχ βλεπω γερμανούς κυρίως που αγοράζουν οικόπεδα και χτίζουν για να έρχονται τις καλοκαιρινές τους διακοπές ενω ξερω ντόπιους που μένουν ολη η φαμίλια μαζι γιατι δεν εχουν φράγκο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ικαρε βλέπω ξένους όχι μόνο να κτίζουν σπίτια αλλά να αγοράζουν κτήματα και να καλλιεργούν Ασε που ακόμα και μετανάστες που έχουν χρόνια στην Ελλάδα και έχουν πλέον οικογένειες κάνουν αυτό που εγώ ζητώ από τους συμπατριώτες μου Αλλά βλέπω πολύ ενδιαφέρον από ξένους επενδυτές (όπως αυτοί από Κατάρ ) που έχουν αγοράσει εκτάσεις και σκέφτονται να επενδύσουν το επόμενο διάστημα αν δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες κυρίως στο τουριστικό τομέα Γι αυτό είμαι αισιόδοξος και για την οικοδομική δραστηριότητα γιατί βλέπω να γίνονται διάφορα που μέσα στην γενική γκρίνια μας και απαισιοδοξία , περνάνε στα ψιλά και όταν δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες θα σκάσουν απανωτά πολλές επνδύσεις απότομα Για τους άλλους απότομα γιατί για μένα δεν θα είναι αφού υποβόσκουν καιρό τώρα 

 

να δούμε το θα γίνει με τον νέο επενδυτικό νόμο  και τα νεα προγράμματα ΕΣΠΑ που θα ξεκινήσουν με το νέο χρόνο Εγώ δεν κρύβω ότι έχω ένα σχέδιο για αγροδιατροφική επένδυση με βάση ένα παλιό μύλο του πεθερού μου που όμως διαθέτει ένα σχετικά καλό σύγχρονο μηχανολογικό εξοπλισμό που έχει όμως να δουλέψει πολύ καιρό Φυσικά θα χρειαστεί και μια επισκευή του χώρου που είχε ήδη επεκτείνει στο παρελθόν ο πεθερός μου Να λοιπόν και το οικοδομικό έργο παράλληλα αν μπω σε ένα τέτοιο πρόγραμμα  

 

Υσ Ακόμα και σήμερα μπορούμε να δημιουργήσουμε συνθήκες αποταμίευσης αν σκεφτούμε τρόπους που θα την φέρουν ΠΧ με την ενεργειακή αναβάθμιση των κτηρίων με κίνητρα και αλλαγή νοοτροπίας ειδικά για τα καινούργια , ενώ μπορούμε και από μόνοι μας να αναπτύξουμε σχετικές τεχνολογίες μειώνοντας το κόστος τους Θα αναφέρω μια για παράδειγμα Θα μπορούσαμε να έχουμε τηλεθέρμανση σε πολλές πόλεις και χωριά  που διαθέτουν πρώτη ύλη για να λειτουργήσει μια τέτοια μονάδα   Αυτό μαζί με άλλες προτάσεις με φαντασία και έμπνευση ,  μπορεί να δώσει  περίσσευμα οικογενειακών κεφαλαίων  για επένδυση σε τομείς από τους οποίους θα έχουμε και αύξηση της οικοδομικής δραστηριότητας 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα, από την αρχική ανάλυση του Βας μέχρι τις διαπιστώσεις του Καρυστινού...

Link to comment
Share on other sites

Κυνικότατος ... το είπα λίγο απότομα, αλλά ρωτάμε τώρα αν έχει μέλλον η οικοδομή... πείστηκα από το φ/μπ οτι, τίποτα δεν βγαίνει και το φόρουμ. Η οικοδομή. Δηλαδή το ερώτημα είναι θεωρητικό ή πραγματιστικό???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.