Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο εκτός σχεδίου


thodoras

Recommended Posts

παιδια καλησπερα κ συγχαρητηρια για το forum,αν κ παλιο μελος πρωτη φορα γραφω.

ειναι μια περιπτωση περιεργη.το 2001 αγορασε ο πατερας μου ενα κληροτεμαχιο 6 στρεματα εκτος σχεδιου μετα απο λιγους μηνες καταθεσε για αδεια κ ελαβε την απαντηση οτι δεν βγαινει αδεια επειδη το οικοπεδο ειναι εξ αδιαιρετου(11,5 στρεμτα ολοκληρο).η υποθεση παγωσε εκει κ δεν ξαναψαχτηκε.Σημερα λοιπον που το ξαναψαχνω μαζευοντας ολα τα συμβολαια που βρηκα βλεπω οτι στις 5-6-92 συσταθηκε οριζοντια ιδιοκτησια στο οικοπεδο με τοπογραφικο που ειχε γινει τον οκτωμβρη του 91 κ εκει αναφερει ο μηχανικος οτι τα δυο οικοπεδα που σχηματιζονται(6στρεμ κ 5.5στρεμ)ειναι εκτος σχεδιου αλλα αρτια κ οικοδομισιμα κατα παρεκλση.στις 5-6-92 βγηκε το φεκ με το 2052 νομο που στην ουσια βγαζει ακυρη την συσταση οριζοντιας.Μιλωντας με την συμβολαιογραφο που εκανε την συσταση μου ειπε οτι δεν νομιζει να παιζει ακυροτητα γιατι πολυ απλα δεν ειχε προλαβει να λαβει ενημερωση.Αν η συσταση ειναι εγκυρη δεν ειναι αρκετο αυτο για να βγαλω αδεια? 

Link to comment
Share on other sites

αλλο αρτια τα δυο τμηματα ....κατα παρεκκλιση

 

αλλο αρτιο ολο το οικοπεδο  και οι δυο καθετες που δημιουργηθηκαν...

Για να γραφει ετσι ο μηχανικος, σημαινει οτι εγινε  κατατμηση, αλλοιως θα αναφερονταν σε ολοκληρο το γηπεδο....

 

[και σε τι συνιστατο η ...παρεκκλιση???/]

 

διαβασε τι αφορα το συμβολαιο του 2001.

Τμημα ολοκληρο ή ποσοστο σε ενα μεγαλυτερο???

 

υγ1

το 2001 δεν ειχαν λογο να κανουν συσταση καθετων, αφου ισχυαν ακομα τα 4000 στρ. και χωρις προσωπο...

 

εν πασει περιπτωσει,

 

εάν  εχει γινει συσταση καθετων [η οποια ηταν ποινικο αδικημα και για τον συμβ/φο..]

...ο 2052 ψηφιστηκε 3 και δημοσιευθηκε  στο ΦΕΚ  στις 5].

επικινδυνη   ..."συμπτωση...."

 

θα πας με το  αρθρο 5  παρ. 1του 4178...το οποιο σας...διασωζει ολους...

 

 

χωρις σχολια....

"Μιλωντας με την συμβολαιογραφο που εκανε την συσταση μου ειπε οτι δεν νομιζει να παιζει ακυροτητα γιατι πολυ απλα δεν ειχε προλαβει να λαβει ενημερωση".

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εάν  εχει γινει συσταση καθετων [η οποια ηταν ποινικο αδικημα και για τον συμβ/φο..]

...ο 2052 ψηφιστηκε 3 και δημοσειευθηκε  στο ΦΕΚ  στις 5].

επικινδυνη   ..."συμπτωση...."

 

χωρις σχολια....

"Μιλωντας με την συμβολαιογραφο που εκανε την συσταση μου ειπε οτι δεν νομιζει να παιζει ακυροτητα γιατι πολυ απλα δεν ειχε προλαβει να λαβει ενημερωση".

 

Oριακά ίδια σύμπτωση να κέρδισε και 5+1 στο τζοκερ χθές η ίδια συμβ/φος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

post-2058-0-25244200-1450108962_thumb.jpgpost-2058-0-08176000-1450108999_thumb.jpg

για του λογου το αληθες.το συμβολαιο του 2001 δεν εκαναν συσταση καθετου τοτε αγορασαμε εμεις το οικοπεδο,το 92 εγινε η οριζοντια συσταση

επικινδυνη κ περιεργη συμπτωση.

Link to comment
Share on other sites

εκαναν συσταση την ημερα που αρχισε να ισχυει η απαγορευση

Ειναι ακυρη.

 

αρα πας με το  αρθρο 5 του 4178 και γλυτωνετε...

 

1. «Οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/ 1971 (Α' 232) εφαρμόζονται και επί γηπέδων, κειμένων εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών, ανηκόντων σε έναν ή πλείονες ιδιοκτήτες, επί των οποίων έχουν ανεγερθεί μέχρι τις 28.7.2011 οικοδομήματα, νομίμως ανεγερθέντα ή αυθαίρετα υπαγόμενα στις διατάξεις του παρόντος, υπό την επιφύλαξη των οριζομένων στις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 4178/2013. Υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις, επιτρέπεται η σύνταξη και υπογραφή συμβολαιογραφικών πράξεων συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών επί των ανωτέρω γηπέδων και η μεταγραφή αυτών στα βιβλία μεταγραφών ή η καταχώρηση στα κτηματολογικά γραφεία. Υπό τις ίδιες ανωτέρω προϋποθέσεις θεωρούνται εξ υπαρχής έγκυρες και ισχυρές συστάσεις διαιρεμένων ιδιοκτησιών, οι οποίες έχουν συσταθεί μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος και δεν έχουν κηρυχθεί άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση.»

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω ομως δεν εχω χτισει κατι μεσα στο οικοπεδο για να τακτοποιησω τωρα θελω να βγαλω αδεια,ισχυει κ για τη δικια μου περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Προς μέλος thodoras, Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα του προφίλ σας. Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς με ένα απλό φόρουμ να βρεθεί δεσμευτική λύση ότι το γήπεδο σου μπορεί να δομηθεί ή όχι αφού είσαι στο μεταίχμιο της ημερομηνίας του νόμου με την πράξη σύστασης (ισχύουσας ή μη)

Η μόνη ουσιαστική και δεσμευτική λύση για εσένα είναι συνάντηση εσύ ως ιδιοκτήτης,ο/η συμβολαιογράφος εμπιστοσύνης σου ή και νομικός και ο/η μηχανικός εμπιστοσύνης σου. Με όλα τα χαρτιά παραμάσχαλα και πιθανά διευκρινιστικές από τους αρμοδίους (μηχανικό -  συμβολαιογράφο) σε αρμοδίους.

 

Αν προβείς σε κάποια έξοδα για την αρχική διερεύνηση μπορεί να έχεις ελπίδα για το γήπεδο αν όχι χάνεις σίγουρα…. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

εγω ομως δεν εχω χτισει κατι μεσα στο οικοπεδο για να τακτοποιησω τωρα θελω να βγαλω αδεια,ισχυει κ για τη δικια μου περιπτωση?

νδ 1024/71, οπως τροποποιηθηκε με τον 2052/1992

 ..1. Κάθε δικαιοπραξία, με την οποία συνιστάται διηρημένη κατά το παρόν νομοθετικό διάταγμα ιδιοκτησία μετά τη δημοσίευση του παρόντος και κατά παράβαση των διατάξεων του παρόντος νόμου, είναι αυτοδικαίως και εξ υπαρχής απολύτως άκυρη.

"2. Στους παραβάτες των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου και ειδικότερα στους δικαιοπρακτούντες, στους συντάσσοντες τεχνικά σχέδια, στους μεσίτες, στους συμβολαιογράφους, που συντάσσουν συμβόλαια κατά παράβαση της διάταξης αυτής, στους δικηγόρους που παρίσταται κατά τη σύνταξη των συμβολαίων αυτών και στους υποθηκοφύλακες, που μεταγράφουν τέτοια συμβόλαια, επιβάλλεται διοικητική ποινή προστίμου υπέρ του Ε.Τ.Ε.Ρ.Π.Σ.. Το πρόστιμο αυτό ορίζεται, για καθένα από τα ανωτέρω πρόσωπα, ίσο με την αξία ολόκληρου του ακινήτου, επί του οποίου συνιστάται ακύρως διηρημένη ιδιοκτησία και υπολογίζεται προς δέκα χιλιάδες (10.000) δραχμές ανά τετραγωνικό μέτρο γης. Το ποσό αυτό μπορεί να αναπροσαρμόζεται με απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων. Με όμοια απόφαση καθορίζεται ο τρόπος και η διαδικασία επιβολής και είσπραξης του προστίμου και κάθε σχετική λεπτομέρεια. Τα ως άνω πρόσωπα, καθώς και τα πρόσωπα της επόμενης παραγράφου τιμωρούνται με τις ποινές που προβλέπει η παράγραφος 8 του άρθρου 17 του ν. 1337/1983".

 

ο 4178 ειναι νομος περι τακτοποιησης αυθαιρετων

Αφου δεν εχετε ανοικοδομησει, θα πατε με το αρθρο 5 παρ. 4 και θα περιμενετε τον ΥΠΕΚΑ  να  εκδοσει αποφαση περι εφαρμογης του νδ 1024 στις εκτος σχεδιου [και να ορισει και σδ και αλλους ορους...απαγορευτικους περι την ανοικοδομηση]

 

ή θεωρειτε την συσταση "ακυρη" με βαση την ανω ρητη διαταξη νομου

και εκδιδετε ΟΑ με βαση το τροποποιημενο αρθρο 6 του Δ 270/85

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.