Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεξαμενή πυρόσβεσης


banskoboy

Recommended Posts

Αγαπητοί συναδελφοι παρακαλώ για τα φωτα σας σε ενα μαλλον σπανιο θεμα.

Σε οικοδομικη αδεια που αφορα supermarket υπαρχει υπογεια δεξαμενη πυροσβεσης στον ακαλυπτο χωρο (οπως απαιτειται απο την πυροσβεστικη για την ενεργητικη πυροπροστασια). Μου ζητηθηκε απο τον υπαλληλο της πολεοδομιας

1) να υπολογιστει στον προυπολογισμο αμοιβων και φορολογικων ειτε σαν υπογειος βοηθητικος χωρος ειτε με αναλυτικο σαν δεξαμενη νερου.

2) να υπολογιστει στο ΕΚΚΟ σαν υπογειος βοηθητικος χωρος-πραγμα που μεγαλωνει την τελικη επιφανεια του κτιριου και μπορει να υπαρξει προβλημνα αδειοδοτησης

 

Ακομα και αν το 1ο μπορει να εχει καποια λογικη, το 2ο μου φαινεται τελειως παραλογο, γιατι δεν αποτελει υπογειο τμημα του κτιριου και αρα δεν μπορει να συμμετεχει στο μεγεθος του.

 

Καμια γνωμη? Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 8/90 (υπάρχει και στα downloads), κεφάλαιο 6.

"2. ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΝΕΡΟΥ (ΠΛΗΝ ΥΔΑΤΟΠΥΡΓΩΝ):

Τιμολογούνται όπως οι υπόγειοι χώροι."

 

Αφού υπολογίζεται αμοιβή για τη δεξαμενή θα υπολογιστεί και ΕΚΚΟ. Δεν είναι απόλυτα λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις αμοιβες συμφωνω, άλλωστε το λεει καθαρα το ΦΕΚ.

Η ενσταση μου ειναι οτι επειδη δεν αποτελει υπογειο βοηθητικο χωρο του κτιριου αλλα αυτοτελη υπογειο χωρο δεν θεωρω λογικο να αθροιζεται στο συνολικο μεγεθος του κτιριου. Ισως θα επρεπε να συντασσεται ενα ξεχωριστο ΚΚΟ μονο για την δεξαμενη και να αθροιζεται στο τελος, ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα με τα τετραγωνικα του κτιριου στην αδειοδοτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.