Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογη αντλιας - υπολογισμός Ίππων.


heken

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλές γιορτές συνάδελφοι!

 

Έχω μια απορία - πρόβλημα. Χρειάζομαι να αγοράσω μια αντλία για να μεταφέρω καθαρό νερό σε 400m Μήκος και 40m περίπου ύψος από στέρνα σε στέρνα.

Πήγα σε 2 μαγαζιά, το ένα μου πρότεινε αντλία με 2 hp και το άλλο με 9!

Μπορείτε να μου πείτε γιατί τόση διαφορά; Και αν υπάρχει τρόπος να το βρίσκω μόνος μου από πριν με σχέση-διάγραμμα για να είμαι σίγουρος τι αγοράζω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειστε συναδελφος οπως λετε συμπληρωστε την ειδικοτητα σας.

 

Τα δεδομενα που δινετε δεν αρκουν για υπολογισμο αντλιας.

 

Οι αντλιες υπολογιζονται με τη ζητουμενη παροχη (κυβικα ανα ωρα) και το μανομετρικο ( απαιτουμενη πιεση)

 

Η απαιτουμενη πιεση για να υπολογιστει απαιτειται η διατομη της σωληνας ( εκτος απο την υψομετρικη διαφορα που δινετε).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρη σωληνα για τη δεδομενη παροχη.

 

Θα προτεινα σωληνα 1.1/2'' η 2'' αν γινεται.

 

Αλλιως θα πρεπει να μειωθει η παροχη σε 0,8 - 1 κ.μ./ωρα

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μερικούς χοντρικούς υπολογισμούς:

 

Για να περάσεις 3 m3/h από σωλήνα 1" (σιδηροσωλήνα) και μήκος 400m, θα έχεις πτώση πίεσης 75 mΣΥ και προσθέτοντας και 40 mΣΥ για την υψομετρική διαφορά, χρείαζεσαι ένα συνολικό μανομετρικό 115m, ήτοι 11,5 bar (ή 11,7 για τους σχολαστικούς που θεωρούν g=9,81m/sec2:mrgreen: ), που είναι πάρα πολύ, και θέλεις μία αντλία γύρω στα 2KW ---> 2.7HP, με τις συνήθεις αντλίες να δουλεύουν πολύ αριστερά στην καμπύλη τους...

 

Χρησιμοποιώντας σωλήνα 1.5" η πτώση πίεσης στα 400m είναι 9,5 mΣΥ + 40 mΣΥ = 49,5 mΣΥ συνολικά, και κάνεις την δουλειά σου με αντλία 0,6-0,7 KW ----> 0,8-0,9 HP, με ότι αυτό συνεπάγεται σε εξοικονόμηση ενέργειας.

Edited by akaliak
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.