Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

ρε παιδια ημαρτον με το θεμα ακριβειας...

 

το gps ειναι γκατζετακι, τα ιδιωτικα δικτυα ΔΕΝ εχουν τυφλη αξιοπιστια για αποστασεις ανω των 20 χλμ απο τη βαση, μην τρελαινεστε ολοι ποιο ειναι το καλυτερο....ΔΕΝ μπορειτε να τσεκαρετε το δικτυο της καθε εταιρειας βασει τριγωνομετρικων, ειναι μεν ενα κριτηριο αλλα βρασε ρυζι οταν βρεθειτε στου διαολου τη μανα για αποτυπωση...εγω εφαγα 2 φορες παλτο απο τα λιγα...

 

απο τη στιγμη που δεν παιρνετε δευτερο δεκτη, κ απο τη στιγμη που ΔΕΝ συζητατε για hepos rtk, και απο τη στιγμη που ολοκληρος αναπληρωτης υπουργος εχει δωσει το οκ για χρηση iphone, ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΔΕΚΤΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ. ΟΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΛΕΦΤΑ, ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

 

Εγω εχω το s9 στο δικτυο της civilshop κ ξερω οτι εχω στανταρ αποκλιση οταν ειμαι μακρυ απο βαση. αλλα ξερω επισης οτι δινω 200 ευρω fixed για υπηρεσια rtk, που με αυτα τα λεφτα ουτε τη συνδρομη του χεπος δεν καλυπτω. Στα λεφτα που δινω, ξερω την ποιοτητα της δουλειας που διαθετω, κ εκει τελειωνει το παραμυθι. κ ξερω οτι αν θελω αλλο πραγμα, θα μου κοστισει αλλο τοσο κεφαλαιο. Ε, λοιπον, το αλλο πραγμα ΔΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΑΠΟΣΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΕΚΤΟΣ Κ ΑΝ ΧΕΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

αυτα.

 

Πιστεύω πως αν αντιμετωπίζετε με τέτοιον τρόπο τα θέματα της αξιοπιστίας και ποιότητας του δέκτη και του δικτύου τότε δεν έχετε καμία τύχη σε σχόλια τύπου Σηφουνάκη που σας κατέβασε στο επίπεδο του iPhone.

Αγαπητέ Hans Landa δε δέχομαι σε καμία περίπτωση το σχόλιο σας "ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΔΕΚΤΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ. ΟΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΛΕΦΤΑ, ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ."

Με αυτή τη λογική εσείς σαν επαγγελματίας δεν έχετε καμία διαφορά σε γνώσεις ή ικανότητες από οποιονδήποτε άλλο επαγγελματία.

Άρα οι πελάτες σας δεν έχουν λόγο να σας επιλέξουν. Είναι μόνο θέμα τύχης.

Αυτό φυσικά δεν ισχύει. Όπως σε όλα τα είδη καταναλωτικά ή επαγγελματικά, υπάρχουν κατηγορίες ποιότητας και αξιοπιστίας.

Σε καμία περίπτωση δεν μπαίνει στο ίδιο καλάθι το επώνυμο προϊόν που βασίζεται σε έρευνα και μακρόχρονη ανάπτυξη, με το Κινέζικο αντίγραφο που αποτελεί απλώς μία αντιγραφή, χωρίς όμως κανέναν ποιοτικό έλεγχο.

Αλήθεια αναρωτιέμαι αν θα αγοράζατε αυτοκίνητο με σασί Zastava, κινητήρα Mecedes, κιβώτιο Fiat και λογισμικό noname, κατασκευασμένο στην Κίνα επειδή ο εδώ αντιπρόσωπος σας παραμύθιασε πως "ΟΛΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ".

Όσο για το δίκτυο πρέπει να γνωσίζετε πως το SmartNet δεν επιλύθηκε απλώς ως προς HEPOS αλλά υπολογίστηκαν οι ταχύτητες ματακίνησης και επέστρεψε στην εποχή 2007.5 του HEPOS. Η ερευνητική ομάδα του Α.Π.Θ. έχει κάνει πολλές ανακοινώσεις σχετικα.

Όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν πως η απλή επίλυση κάποιων σταθμών δεν εξασφαλίζει ούτε την ακρίβεια ούτε συμβατότητα με το HEPOS.

Υπάρχει τόσο υλικό δημοσιευμένο. Παρακαλώ διαβάστε και ενημερωθείτε σωστά. Ή απλώς ρωτήστε.

Αλλιώς απλώς εκτίθεστε.

 

το fix-float είναι πολύ πιθανό να είναι θέμα σύνδεσης διαδικτυακά με το σταθμό αναφοράς...δηλαδή δεν επικοινωνεί σωστά μέσω της σύνδεσης.αυτό έχω καταλαβει...γενικώς παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο...αστα να πάνε.μπορεί π.χ. αλλάζοντας το πρωτόκολλο rtcm να είναι πιο σταθερό εκείνη τη στιγμή...ούτε αυτά δεν την παλεύουν!!! :mrgreen:

 

Επίσης πρέπει να γνωρίζετε πως το fix-float έχει να κάνει και με τον βαθμό αξιοπιστίας που είναι δηλωμένος στο όργανο.

Στην αγορά υπάρχουν GPS που επιτρέπουν την αλλαγή του βαθμού αξιοπιστίας ακόμη και στο 65%. Αυτό τηε επιτρέπει εύκολη επίλυση αλλά ποιος ξέρει τι μετράει;

Ενώ κάποιοι δέκτες δεν επιτρέπουν τη μείωση της αξιοπιστίας κάτω του 99,99%.

Αυτό μπορεί να προκαλέσει δυσκολία επίλυσης σε συγκεκριμένες συνθήκες αλλά τουλάχιστον ο δέκτης δεν σας ξεγελάει.

Η fixed position στις μετρήσεις σας δεν είναι αυτοσκοπός. Η ποιότητα είναι!!!!

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τόσο υλικό δημοσιευμένο. Παρακαλώ διαβάστε και ενημερωθείτε σωστά. Ή απλώς ρωτήστε.

Αλλιώς απλώς εκτίθεστε.

 

Φίλε μου έχω γράψει απολύτως προσεκτικά λέξη προς λέξη ό,τι έχω γράψει μέχρι στιγμής. Το αν εκτίθεμαι ή όχι, πλέον μπορούν να το αντιληφθούν μόνο όσοι έχουν κριτική ικανότητα στο συγκεκριμένο ζήτημα.

 

Είπα ότι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ αξιόπιστο δίκτυο για την επιλογή rtk είναι το hepos. Αυτό διότι διορθώνει τα real time δεδομένα βάσει τριγωνισμού (3 σταθμοί) ενώ ΟΛΑ τα ιδιωτικά σου δίνουν δεδομένα ΜΟΝΟ από ΜΙΑ βάση.

 

Δεν πα να λες λοιπόν Ο,ΤΙ γουστάρεις για την ερευνητική ομάδα του ΑΠΘ, δεν πα να λέει κ η ερευνητική ομάδα του ΑΠΘ Ο,ΤΙ της γουστάρει, το δεδομένο είναι ότι από τη στιγμή που ΔΕΝ επιλέγει κάποιος το hepos, αν βρεθεί σε μεγάλες αποστάσεις από τη βάση του ιδιωτικού δικτύου της επιλογής του, ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΑΪΜΟΥ.

 

Επομένως, μπορείς να με τρολάρεις όσο επιθυμεί η ψυχή σου, η πραγματικότητα είναι ότι μου φτιάχνεις τη μέρα με τα αστεία επιχειρήματά σου. Εσύ προσπαθείς να ισχυριστείς ότι με 50 ευρώ μπορείς να αγοράσεις mercedes επειδή στο λέει κ η ομάδα του ΑΠΘ, ενώ η πραγματικότητα είναι ότι θα πάρεις ένα zastava κ θα πιστεύεις ότι οδηγάς mercedes. Εγώ τουλάχιστον έχω τη συνείδηση να ξέρω ότι αγόρασα zastava.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πώ εγώ πως τα πάντα εξαρτώνται από το τριγωνομετρικό; Γιατί όοοοοοολες μα όλες οι εταιρίες, ακόμα και το hepos δεν πέφτει κανένας με τα γύρω τριγωνομετρικά του αγρινίου. Απόκλιση 15cm πάνω κάτω όλοι.αν κ το πρόβλημα βέβαια είναι μάλλον στο τριγωνομετρικό.Έχει χρησιμοποιηθεί και στο σχέδιο πόλης και είναι ότι να ναι η κατασταση...

 

Αυτό δεν είναι ακριβές. Στο Αγρίνιο με σύστημα συντεταγμένων του HEPOS δεν υπάρχουν τέτοιες αποκλίσεις. Είναι ελεγμένο.

Είστε σίγουρος πως το grid του HEPOS δουλεύει στον δέκτη σας; Σφάλμα της τάξεως των 15-20 εκ. είναι τυπικό σε δέκτες που δε χρησιμοποιούν τον κάναβο διορθώσεων.

 

Φίλε μου έχω γράψει απολύτως προσεκτικά λέξη προς λέξη ό,τι έχω γράψει μέχρι στιγμής. Το αν εκτίθεμαι ή όχι, πλέον μπορούν να το αντιληφθούν μόνο όσοι έχουν κριτική ικανότητα στο συγκεκριμένο ζήτημα.

 

Είπα ότι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ αξιόπιστο δίκτυο για την επιλογή rtk είναι το hepos. Αυτό διότι διορθώνει τα real time δεδομένα βάσει τριγωνισμού (3 σταθμοί) ενώ ΟΛΑ τα ιδιωτικά σου δίνουν δεδομένα ΜΟΝΟ από ΜΙΑ βάση.

 

Δεν πα να λες λοιπόν Ο,ΤΙ γουστάρεις για την ερευνητική ομάδα του ΑΠΘ, δεν πα να λέει κ η ερευνητική ομάδα του ΑΠΘ Ο,ΤΙ της γουστάρει, το δεδομένο είναι ότι από τη στιγμή που ΔΕΝ επιλέγει κάποιος το hepos, αν βρεθεί σε μεγάλες αποστάσεις από τη βάση του ιδιωτικού δικτύου της επιλογής του, ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΑΪΜΟΥ.

 

Επομένως, μπορείς να με τρολάρεις όσο επιθυμεί η ψυχή σου, η πραγματικότητα είναι ότι μου φτιάχνεις τη μέρα με τα αστεία επιχειρήματά σου.

 

Και πάλι κάνεις λάθος. To SmartNet δίνει δικτυακά προϊόντα όπως ακριβώς και το HEPOS.

Τα επιχειρήματα μου φαίνονται αστεία, αν δε μπορεί κάποιος να τα κρίνει. Δεν σε παρεξηγώ.

Είναι προφανές πως δεν είσαι καλά ενημερωμένος. Αλλά τουλάχιστον μην υποτιμάς μια σοβαρή ερευνητική εργασία.

 

...επίσης τα δικτυακά δεδομένα που παρέχονται από το HEPOS και το SmartNet δε λαμβάνουν υπ' όψιν τους μόνο τρεις βάσεις και δε γίνεται τριγωνισμός. Αυτό που γίνεται είναι η αναίρεση των ατμοσφαιρικών σφαλμάτων (ιονόσφαιρας και τροπόσφαιρας) και η αποστολή δεδομένων στο rover απαλλαγμένων από τα residuals. Στην επίλυση μπορεί να συμμετέχουν περισσότερες από τρεις βάσεις. Τρεις είναι το ελλάχιστο.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

αντώνη δεν εννοούσα ακρίβεια hepos-metrica...αυτά συμπίπτουν σχεδόν.άντε να έχει 5-6cm. εννοούσα hepos και τριγωνομετρικό στον αη λια (ωραία το έγραψα ε; :smile: ) έχουν απόκλιση 15 cm στον y...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αξιόπιστο είναι το τριγωνομετρικό; Αν έχει μετακινηθεί είναι φυσιολογικό να υπάρχει απόκλιση.

Το HEPOS μιλάει για αποκλίσεις έως και 10εκ. από τριγωνομετρικά. Σε κάποιες περιπτώσεις φυσικά μπορεί να είναι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να γνωρίζετε πως το fix-float έχει να κάνει και με τον βαθμό αξιοπιστίας που είναι δηλωμένος στο όργανο.

Στην αγορά υπάρχουν GPS που επιτρέπουν την αλλαγή του βαθμού αξιοπιστίας ακόμη και στο 65%. Αυτό τηε επιτρέπει εύκολη επίλυση αλλά ποιος ξέρει τι μετράει;

Ενώ κάποιοι δέκτες δεν επιτρέπουν τη μείωση της αξιοπιστίας κάτω του 99,99%.

Αυτό μπορεί να προκαλέσει δυσκολία επίλυσης σε συγκεκριμένες συνθήκες αλλά τουλάχιστον ο δέκτης δεν σας ξεγελάει.

Η fixed position στις μετρήσεις σας δεν είναι αυτοσκοπός. Η ποιότητα είναι!!!!

Συμφωνούμε απόλυτα ότι οι fixed λύσεις δεν είναι αυτοσκοπός.

Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις επιστημονικά αλλά και πρακτικά γιατι το 99% από το 99.99% έχει τόσο μεγάλη διαφορά;

Γνωρίζω ότι τα προϊόντα της Leica φημίζονται κυρίως για την αξιοπιστία τους και μάλιστα μου έχουν πεί ότι "αν το Leica λέει fixed τότε είναι fixed".

Δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω και το GS08 μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Απλά θέλω μια πιο πειστική εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι εννοείς με το "Απλά θέλω μια πιο πειστική εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό".

Εννοείς γιατί η Leica είναι αξιόπιστη ή γιατί επέλεξε να διαθέτει αξιοπιστία 99,99%;

Πρακτικά ίσως το 99% με το 99,99% δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Αλλά το 99,99% με το 95% μετο 90% και κόμα περισσότερο με το 65% έχει τεράστια διαφορά. το 99,99% δείχνει την ποιότητα της εταιρίας.

Σκεφτήκατε ποτέ γιατί ένας κατασκευαστής Γεωδαιτικών Δορυφορικών Δεκτών δεν διαθέτει αξιοπιστία 99,99%;

Επειδή δε θέλει;

Επειδή δεν το θεωρεί σημαντικό;

Ή μήπως επειδή δεν μπορεί;

Δεν σας φαίνεται λογικό ένας συναρμολογητής GPS που δεν διαθέτει τμήμα έρευνας και ανάπτυξης, τμήμα ανάπτυξης λογισμικού (συμπεριλαμβανομένων και των αλγορίθμων επίλυσης) και τμήμα ποιοτικού ελέγχου να μην είναι σε θέση να δώσει προϊόντα με αξιοπιστία 99,99%.

Όταν ένας κατασκευαστής βασίζεται σε πλακέτα, σήμερα της Α εταιρίας και αύριο της Β εταιρίας και τη συνδιάζει με ένα χειριστήριο της Γ εταιρίας και ένα λογισμικό της Δ εταιρίας, πως σας εμπνέει εμπιστοσύνη;

Είναι αρκετό το επιχείρημα της τιμής; Με τη δική σας επαγγελματική αξιοπιστία τι γίνεται;

Κάποιος αναγνώστης του forum αναφέρει παραπάνω πως δουλεύει με τον τάδε δέκτη και το τάδε δίκτυο και έχει σταθερή απόκλιση την οποία και αποδέχεται.

Σας καλύπτουν αυτές οι προσεγγίσεις;

 

Για να γυρίσω στο θέμα της αξιοπιστίας ως προς τους δέκτες της Leica, παραθέτω ένα απόσπασμα από την περιγραφή της τεχνολογίας SmarCheck+. Το παραθέτω στα Αγγλικά όπως το πήρα από το site. Είμαι στη διάθεση του καθενός για να το συζητήσουμε.

 

The SmartCheck+ algorithms process all available signals and deliver fast and accurate RTK. Centimeter accuracy positions are available continuously at rates of up to 20 Hz. Integrity monitoring runs in the background resolving the ambiguities and verifying the coordinates. Reliability is phenomenal – 99.99 % for baselines up to 40 km – and the range is outstanding.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μπορεί ο Hans Landa να είναι γλαφυρός στις εκφράσεις του, αλλά η προσέγγιση του στο θέμα είναι σωστή. Δηλαδή, θέτει το ερώτημα του κατά πόσο οι όποιες διαφορές μεταξύ ιδιωτικών δικτύων/ HEPOS/τριγωνομετρικών και μεταξύ δεκτών των διαφόρων προμηθευτών, επηρρεάζουν άμεσα την ποιότητα της δουλειάς μας η οποία υπό τις παρούσες συνθήκες αποτελείται κατά συντριπτικό ποσοστό από σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων οικοπέδων / γηπέδων, εργασία στην οποία μπαίνουν τόσες άλλες παράμετροι ( απρόσιτα σημεία, μεζουριές, "μικρομαγειρέματα" / μικρομετακινήσεις κλπ.) ώστε μικροδιαφορές στην ένταξη να περνάνε σε δεύτερη μοίρα. Το ζητούμενο είναι τα παραδοτέα να είναι σωστά και να γίνεται και απόσβεση σε λογικά πλαίσια στον εξοπλισμό δεδομένου του πεσμένου φόρτου εργασίας..Προσωπικά πάντως, χωρίς να αμφισβητώ ο,τιδήποτε από όσα έχεις αναφέρει (και πολύ καλά κάνεις για να μας ενημερώνεις ως καθ'ύλην αρμόδιος), δεν έχω διαπιστώσει διαφορές που να με θορυβήσουν σε διασταυρώσεις μετρήσεων από διαφορετικούς δέκτες/διαφορετικά δίκτυα..Μπορεί απλώς να ήμουν τυχερός, απλά αυτή είναι η εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι να λεμε κ τι να κουβεντιασουμε...ο anton_a διαφημιζει το smartnet στα επιπεδα του hepos.

 

κ εγω δεν ειμαι ενημερωμενος, κ ο δεκτης μου δεν ειναι αξιοπιστος, κ ο πωλητης με κοροιδεψε. κ οι πελατες μου ειναι ατυχοι.

 

καλα κρασια

 

ετσι με κανετε να θελω να ξαναξεκινησω την κουβεντα με τα gps πεζοποριας.στην τελικη, μπορει ο anton_a να ειναι αντιπροσωπος, μπορει κ εγω να ειμαι μετοχος ανταγωνιστης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω την λογική κάποιων εταιριών, ότι πρέπει κάθε φορά που αλλάζουμε εξοπλισμό να αγοράζουμε νέο λογισμικό, νέο καταγραφικό, νέο κοντάρι, νέο τρίποδα κλπ κλπ.

Η προσέγγιση της Carlson με το SurvCE ή του Fieldgenius είναι απλή : πάρτε όποιον δέκτη θέλετε και δουλέψτε με το πρόγραμμα που σας δίνω. Θέλεις άυριο μεθάυριο να πάρεις νέο δέκτη με L5,Gallileo,κινέζο δεν ξερω γω τι, απλά αλλάζεις τον δέκτη χωρίς πολλά πολλά.

Δηλαδή εγώ που πήρα sokkia μονόσυχνο με το SDR+ τι κατάλαβα;Το πρόγραμμα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με δέκτη άλλης εταιρίας παρόλο που έχει full δυνατότητες.

Πρέπει να αγοράσω πάλι sokkia δέκτη αλλά ούτε κάν τον τελευταίο GRX1, αυτός δεν υποστηρίζεται καν απο το προγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.