Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι προβλέπει το σ/ν του ασφαλιστικού για το ΤΣΜΕΔΕ


littledragon

Recommended Posts

Φίλε Σωτήρη θα μου επιτρέψεις μια διόρθωση στη τελευταία λέξη του ανωτέρω.

 

 

""πλούσιοι"" αντί πλούσιοι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 282
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ

 

Μπορεί κάποιος να αναλαμβάνει έργα έντος Ελλάδος με "μπλοκάκι" εταιρίας εξωτερικού, χωρίς να πληρώνει ασφαλΗστικές εισφορές Ελλάδας;

 

Πού καθορίζεται σε ποια χώρα οφείλει να είναι ένας εργαζόμενος ασφαλισμένος; Δηλαδή εάν έρθει κάποιος που έχει εταιρία/είανι Ε.Ε. στην Αγγλία/Βουλγαρία/Κύπρο στην Ελλάδα να παράγει έργο, που θα πρέπει να είναι ασφαλισμένος; 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω  ναι  ότι  γινεται  ,  μεταφερεις  την  εδρα  σου  πχ  στην  κυπρο  μελος  ευρωπ  ενωσης  ,  νοικιάζεις  χωρο  γραφειου

πληρωνεις  μειωμενη  φορολογια  ,  και    παιρνεις  δουλειες  εντος   Ευρωπαικης  ενωσης .

το    πρόβλημα  είναι  ότι  θα  πρεπει  να  παρεις  συνταξη  από  δυο  χωρες   κυπρο  -ελλαδα  

οπουδήποτε  αλλου  εκτος  ελλαδος  θα  είναι  πολύ  καλυτερα  , η  προβλεψη  για  ελλαδα  δεν  είναι  καλη 

για  τα  επομενα  20-30  χρονια  επομένως  ενας  νεος  ανθρωπος   μπορει  να  σχεδιασει  το  μελλον  του 

εκτος  της  πιο  οπισθοδρομικης  χωρας  στον  κοσμο  οπου  οι  πολιτες   με  αλυσιδες  στα  χερια  εξαναγκαζονται να  συντηρουν 

το  πιο  αναποτελεσματικο και  διεφθαρμενο  δημοσιο  στον  κοσμο , μολις  φυγει η  κρισιμη  μαζα  ακομα  400  χιλιαδων  νεων  επιστημόνων  και   χασουν  και  αλλα  εσοδα 

οι  κυβερνωντες  θα  καταλαβουν  τι  μακακια  εχουν  κανει  ,  μετα  θα  είναι  αργα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Μια εύλογη απορία , αυτο το ΟΕΕ ο κ. υπουργός δε το ρώτησε (δε συνεργάσθηκε μαζί του ) για τις εισφορές των λογιστών , των οικονομολόγωνβ των ,,,, που είναι και μέλη του ΟΕΕ . Θα συνεργασθεί με το επιμελητήριο για τις εισφορές των μελών-εταίρων-μετόχων των εταιρειών ?

Υποθέτω ότι όλο και θα έχει κάτι κατά νου ο κ. υπουργός για τα ασφαλιστικά αυτών των ανθρώπων . Γιατι μας το κρατά ως έκπληξη ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μας το κρατά ως έκπληξη ?

 

 

Ρητορική η ερώτηση επειδή γνωρίζεις πως δεν πρόκειται κανείς να ρωτήσει οτιδήποτε.

 

Δεδομένου ότι το προσχέδιο προβλέπει εφαρμογή από 01/01/2017, δεδομένου ότι προβλέπει ποσοστιαίες εισφορές επί κερδών, δεδομένου ότι αυτά τα κέρδη θα δηλωθούν κάποια στιγμή μέσα στο έτος 2018 τότε πως θα χρηματοδοτηθεί για 1½ και πλέον έτος το ασφαλιστικό σύστημα; Ακόμη κι αν φτάναμε έως εκεί είναι δυνατόν να περιμένει το ασφαλιστικό σύστημα πότε θα πληρώσει ο καθείς;

Ποιος Θανάσης;

Αλλάζει εκ βάθρων η ιεραρχία πληρωμών. Πρώτος το δημόσιο.

Πιθανά θα υποβάλλουν όλοι την ενιαία περιοδική δήλωση ΦΠΑ - εισφορών ( έγινα νονός  8-)  ). 

Σε πολλές περιπτώσεις (όπου θα υπάρχει pos) θα γίνεται προπληρωμή μέσω των πλαστικών καρτών στο ίδιο στύλ με το ΦΠΑ. Δηλαδή στον προδηλωμένο τραπεζικό σου λογαριασμό θα κατατίθεται το αποφορολογημένο και ελεύθερο εισφορών ποσό.

Κατόπιν θα τρέχεις να κάνεις upload τα έξοδά σου και αφού πρώτα κάνεις συμφωνία ΜΥΦ, θα καταθέτεις και την ενιαία δήλωση ΦΠΑ - εισφορών και θα σου επιστρέφουν στον προδηλωμένο λογαριασμό την υπερείσπραξη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ ο στόχος είναι να "καταλογίζονται" ασφαλιστικές εισφορές επί παντός εισοδήματος, τελικά? Ενοίκια, μερίσματα, κτλ..

 

Ταυτίζουν ασφαλιστικές & φορολογικές υποχρεώσεις, αφού κινούνται στην λογική της αναδιανομής κρατήσεων/παροχών, σα να πρόκειται για φορολογικές υποχρεώσεις. Οι ασφαλιστικές κρατήσεις όμως, σε όλο τον δυτικό κόσμο, δεν σχετίζονται με τις φορολογικές υποχρεώσεις. Εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες και για αυτό και η διαφορετική λογική που διέπει του κανόνες τους.

 

"Κοινωνική" πολιτική με καταστροφικές συνέπειες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλ ο στόχος είναι να "καταλογίζονται" ασφαλιστικές εισφορές επί παντός εισοδήματος, τελικά? Ενοίκια, μερίσματα, κτλ..

 

Ταυτίζουν ασφαλιστικές & φορολογικές υποχρεώσεις, αφού κινούνται στην λογική της αναδιανομής κρατήσεων/παροχών, σα να πρόκειται για φορολογικές υποχρεώσεις. Οι ασφαλιστικές κρατήσεις όμως, σε όλο τον δυτικό κόσμο, δεν σχετίζονται με τις φορολογικές υποχρεώσεις. Εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες και για αυτό και η διαφορετική λογική που διέπει του κανόνες τους.

 

 

 

 

Δυστυχώς η Ελλάδα  δεν είναι μια κανονική χώρα του δυτικού κόσμου. Δεν είναι και δεν ήταν (αν δε θέλουμε να κοροιδεύουμε τους ευατούς μας ).

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα λέει ο Βεζύρης στο Χότζα που ήταν ο υπουργός του των οικονομικών
-Πήγαινε έξω και δες τι κάνει ο λαός μου, να μου πεις!
Πάει ο Χότζας γυρνάει του λέει:

-Βεζύρη μου, τους βλέπω γυρνάνε, ψωνίζουν, βγαίνουν καμμιά βόλτα, αλλά δεν μοιάζουν καιπολυ ευχαριστημένοι!
-Βάλτους κι άλλους φόρους, Χότζα και μετά βγες πάλι έξω και πες μου τι γίνεται.
Βγαίνει ο Χότζας γυρνάει και λέει:
 -Βεζύρη μου, έχει αρχίσει μια αναστάτωση, δεν βγαίνουν πια τόσο έξω, δεν αγοράζουν όπως πριν και μοιάζουν αγριεμένοι!
 -Βάλτους κι άλλους φόρους και ξαναπές μου!
Πράγματι γυρνάει και του λέει:
-Βεζύρη , η αγορά χάλια, κανείς δε πουλάει κανείς δεν αγοράζει, διασκέδαση μηδέν, ο κόσμος έχει βγάλει κάτι μαχαίρια και τ΄ακονίζει με το μάτι αγριεμένο, αρχίζω και φοβάμαι!

-Βάλτους κι άλλους φόρους και ξαναέλα.
Γυρίζει ο Χότζας μετά από λίγες μέρες αναστατωμένος...
-Βεζύρη μου δε καταλαβαίνω τίποτα. Το σκηνικό έχει αλλάξει τρομερά.

 
 Είναι όλοι έξω στις ταβέρνες, τρώνε πίνουν, γλεντάνε, της κακομοίρας γίνεται!!!
 
-Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, λέει ο βεζύρης κουνώντας το κεφάλι, τώρα είναι τα ζόρια, Χότζα και να δούμε τι θα κάνουμε....
- Μα γιατί Βεζύρη μου, αφού όλοι μοιάζουν να γλεντάνε
-Δε γλεντάνε Χότζα. Κατάλαβαν ότι θα τους τα φάμε όλα και τα τρώνε πριν προλάβουμε....
Edited by zefuros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.