Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Φρέσκα κουλούρια.

Σημερινό mail από ΑΑΔΕ στη σύζυγο ελ.επαγγ. με ΑΠΥ και Epsilon Smart και κανονικό POS της ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

Χωρίς βέβαια ΦΗΜ. Δεν έχει ταμειακή ή αποδείξης λιανικής πώλησης. Μόνο ΑΠΥ προς πελάτες λιανικής.

Όμοιο έλαβε σήμερα και συνάδελφός μας με παρόμοιο πρόγραμμα (δε θυμάμαι ποιας εταιρείας).

Και το ερώτημα είναι τι κάνουμε; Η ΑΑΔΕ λέει ότι σύμφωνα με τα διαθέσιμα στοιχεία απαιτείται διασύνδεση.

Τελικά χρειάζεται ή όχι;

image.png.dee799a45b7b71793283750d3130bf89.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια καποια στιγμη το 2022 ειχα κανει συμβαση με το Virtual POS της Εθνικης Τραπεζας.

Στην καρτελα των POS εχει αυτο:

Capture.thumb.PNG.f554894f9b4bdb31e14323c7082ac668.PNG

α)είμαι καλυμμένος??

β)υποχρεούμαι να διατηρώ σύστημα POS όταν ολο μου το εισόδημα είναι απο μπλοκάκι ώς "μισθωτός"? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
13 minutes ago, Tim22 said:

Καλημέρα. Σχετικά με το viva terminal app υπάρχει κάποια ενημέρωση; Έχει ξεκινήσει η μηνιαία χρέωση που συζητάγαμε;

Εμένα μου πήρε κοντά 1.5% για μια χρέωση που έκανα, δεν είχα ξαναδεί κάτι πριν από αυτό, ήταν μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειδα στην καρτέλα μου στη viva πως η σύνδεση ισχύει ως εχει, το ίδιο φαινεται και στην ΑΑΔΕ. Αλλα! στο σημείο που αν θυμάμαι καλα παλαιότερα είχε τον αρ. λογαριασμού (στον όποιον μπαίνουν τα χρήματα) τωρα λέει πως αν θελουμε λογαριασμό κοστιζει 10 ευρώ το μήνα. Εγω εχω δηλωμένο στην ΑΑΔΕ από παλιά τον  αρ. λογαριασμού της Εθνικής και δεν τον άλλαξα όταν συνδέθηκα με τη viva. Μάλλον ειναι παράτυπο; Παντως έκλεισα ραντεβού με τη Eurobank για smart pos (android) νομιζω 30 ευρώ το χρόνο. 
Η viva παντως με εχει συνηθίσει στα παιχνιδάκια γιατί κάποτε που ειχα virtual fax από αυτούς αρχικά αγόραζες μονάδες και κάποια στιγμή χωρίς να συναινέσω άρχισαν να χρεώνουν αυτές τις μονάδες με το μήνα όπου, επειδή δεν το παρακολουθούσα είχε μαζευτεί μεγάλο ποσο, μερικές εκατοντάδες ευρώ και τελικά το ακύρωσαν μετά από πολλες συνεννοήσεις…. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λες. Στην viva εξακολουθούν να φαίνονται κανονικά τα pos, αλλά στην καρτέλα των λογαριασμών αναγράφει ότι για την ενεργοποίηση του IBAN υπάρχει κόστος 10 ευρώ/μήνα.

Δεν ξέρω εάν υπάρχει πρόβλημα να έχουμε pos στην viva, αλλά ως επαγγελματικό λογαριασμό να δηλώνουμε σε άλλη τράπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση του IBAN στην viva αφορά τη δυνατότητα να δέχεται ο λογαριασμός εμβάσματα από άλλους λογαριασμούς. Δεν επηρεάζει τη δυνατότητα να δεχόμαστε πληρωμές με το virtual POS, τη διασύνδεση του λογαριασμού με την ΑΑΔΕ κλπ. Αυτό μου απάντησαν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις δηλωμένο τον λογαριασμό στην ΑΑΔΕ, απλώς με την ενεργοποίηση του IBAN έχεις τη δυνατότητα να λαμβάνεις και καταθέσεις από άλλο IBAN. Εγώ προς το παρόν δεν το έχω ενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.