Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

georgegaleos πως είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί το μηχάνημα? Πάντως εγώ έχω κάνει ήδη συναλλαγές με το μηχάνημα. Μην ξεχνάς ότι είναι υποχρεωτικό να αναρτήσεις πινακίδα που θα λέει ότι διαθέτεις μηχάνημα. Την βλέπει ο πελάτης κ σου λέει ότι θέλω να πληρώσω με κάρτα. Τι κάνεις?

 

ΔΕΝ είπα κάτι τέτοιο.

ΔΕΝ είπα, όπως γράφεις, ότι "δεν θα χρησιμοποιηθεί το μηχάνημα".

Σε παραπάμπω παρακάτω στην αναφορά μου, στο τμήμα με τα κόκκινα γράμματα, όπου είναι ξεκαθαρο σε ποιους αναφέρομαι [1] και με τι προϋπόθεση [2].

Σχετικά με το τελευταίο σου ερώτημα συμφωνώ με τον Kane παραπάνω, καθώς υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση της αμοιβής. 

 

 

Σίγουρα η έρευνα που κάνουμε είναι θεμιτή, όμως πριν προβούμε σε οποιαδήποτε αγορά, όσο ελκυστική κι αν φαίνεται συγκριτικά, γνώμη μου είναι να περιμένουμε να δούμε την εγκύκλιο γιατί αν δεν αναφέρει ανάγκη για φυσικό τερματικό [2] τότε πρακτικά το κόστος (σε όσους δεν χρησιμοποιήσουμε [1] διαδικασίες με πιστωτικές, χρεωστικές, κλπ) θα είναι κυριολεκτικά μηδενικές.
Είχαν πει ότι χθες οτι θα έβγαινε (που δεν έγινε) αλλα και σήμερα (που αν θα γίνει θα είναι έκλπηξη ! ?) θα βγει η σχετική εγκύκλιος. 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά οι πελάτες ειναι πονηροί, ή μαλλον κουτοπόνηροι θα έλεγα.

 

Ερχεται ο πελάτης και ρωτάει πόσο κοστίζει το Χ τοπογραφικό. 300ε του λέω. Κι αρχίζει, μια καλύτερη τιμή, 600ε παιρνει ο αλλος το μήνα και πάει λέγοντας. 

 

Οκ του λεω, 250. Κάνουμε τη δουλειά έρχεται να πληρώσει. Μου χει τύχει να ζητήσει απόδειξη. Του λεω, και εκπτωση και απόδειξη; το καταπίνω, 250+ΦΠΑ. Οχι μου λεει το ΦΠΑ δε μου ειπες, ειπες 250 οτι θες.

 

Και κάπως έτσι αρχίζει το πανυγήρι...

 

Απο την άλλη, πες οτι κόβουμε οτι προβλέπεται. Θα πρεπει να του λεγα αυτουνου απ'την αρχη 400+ΦΠΑ και τι θα γινόταν; απλα θα έφευγε και θα πήγαινε αλλου και θα λεγε στο καφενείο "ο κανε μου πε 500ε για ενα μετρημα" Κι ετσι βγαινει η φημη του ακριβού...

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ο δικός μου συνειρμός είναι: υποχρεωτικά όλα τα έσοδα, από 0,01€, από κάθε είδους αμοιβή ή εισόδημα, μέσω τράπεζας, υποχρεωτικά επομένως και όλα τα έξοδα με τον ίδιο τρόπο -καθώς αν όχι ή το ένα ή το άλλο, τότε θα φαίνεται ένα περίσσευμα ή έλλειμμα που δεν θα μπορεί να δικαιολογηθεί παρά μόνο από τους έχοντες κάποιο παραθυράκι (ή και πορτάρα ενδεχομένως), οπότε θα γίνει για όλους (πλην των προηγούμενων), επομένως όλο το χρήμα στις τράπεζες (που τώρα το έχουν σχεδόν όλο), και ολοκληρωτικός έλεγχος της κοινωνίας. Ο ένας θα πιέζει τον άλλο για να γίνει κάτι τέτοιο κι όλοι μαζί θα το βρίζουμε, με το δίκιο μας.

Link to comment
Share on other sites

οι ζητιάνοι μαζεύονται στις τράπεζες (πλην Κυριακής που πάνε έξω από το παγκάρι)

επίσης

οι ληστές πάνε στις τράπεζες

 

φαίνεται προσελήφθησαν όλοι

 

απ' την άλλη η χρέωση των πι-όου-(τσ)ες δεν είναι επί της ουσίας επιβολή τέλους υπέρ τρίτων?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραθέτω προσφορές απο διάφορες τράπεζες για Μηχανικούς

 

1) Προσφορά Attica Bank & ΕΤΕ προς μέλη του ΤΕΕ (29/3/2017)

<<TEE Newsletter 20170329.pdf>>

 

Μίλησα τηλεφωνικά με την Attica Bank και μου είπαν οτι το τερματικο POS δίνεται δωρεάν.

Επίσης δεν υπάρχει καμία μηνιαία χρέωση (τεχνικής υποστήριξης),

αρκεί να κάνεις συναλλαγές >= 9000€/ετος ή να διατηρείς τραπεζικό λογαριασμό >= 10000€.

Η προμήθεια συναλλαγών είναι 0.65%, η μικρότερη που υπάρχει.

 

2) Συμφωνία της Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. με την Alpha Bank για την προμήθεια μηχανημάτων POS για τα μέλη της

https://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=775:symfonia-tis-e-e-t-e-m-me-tin-alpha-bank-gia-tin-promitheia-mixanimaton-pos-gia-ta-meli-tis&catid=54&Itemid=18

 

3) Επίσης η Τράπεζα Πειραιώς διαθέτει ηλεκτρονικό POS (ePOS) αλλά δεν ξέρω αν το δέχεται η Εφορία.

http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/lyseis-emporon/collections-eisprakseis/e-shop

TEE Newsletter 20170329.pdf

Prosfora Alpha Bank.pdf

Edited by marimad
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οι προσφορές που πηρε το ΤΕΕ για τα pos.

ΕΘΝΙΚΗΣ, ΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΕΙΡΑΙΩΣ

 

edit: Προσωπικά ως οικονομικότερη λύση για κάποιον που θέλει να έχει και μηχάνημα και θα το βάλει στο συρτάρι (θα το παροπλίσει) βλέπω την Πειραιώς (99€+φπα & στο συρτάρι με τα στικάκια)

ETE.pdf

ΑΤΤΙΚΗΣ.pdf

ΠΕΙΡΑΙΩΣ.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Η εθνική αποκλείεται μόνο και μόνο, όχι επειδή ζητάει πιστοποιητικό εγγραφής στο τεε αλλά να υπαρχει  σχετική σημείωση ότι το μέλος έχει καταβάλλει τις εισφορές του !

Μα πόσο γελεία κοπρόσκυλα είναι εκεί μέσα στο τεε ? :confused:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.