Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Μετά από 3 χρόνια μπορεί να μην υπάρχει ο κόσμος, η κυβέρνηση θα έχει αλλάξει, πολλά θα ξεχαστούν έχει ο θεός.. Πάει και αυτό μπόρα ήταν και πέρασε

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Για αυτό, λιγο πιο πάνω έγραψα περί "ασάφειας".
Προσωπικά (εγώ) καταλαβαίνω ότι:
(1) Η προσθεσμία για κάποιους ΚΑΔ έχει ήδη ορισθεί, οπότε
(2) εναπομένει εντός τριών ετών από τη δημοσιεύση να μπορούν όλοι να παρέχουν στους πελάτες τους αυτή την δυνατότητα
 
EDIT:
Και αυτό που γράφω το "στηρίζω" στο αντίστοιχο κείμενο της αιτιολογικής.

 

τελικά πρέπει να βάλουμε εμείς τώρα Pos μέχρι τέλος Ιουλίου 2017 ή μέχρι 12/2019? Υπάρχει βγει προς το παρόν κάπου κατάσταση με τους ΚΑΔ που υποχρεούνται να βάλουν τώρα Pos? Για να δει ο καθένας ποιους ΚΑΔ έχει και ανάλογα να πράξει. Ευχαριστώ

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ναι έτσι....Οπως είναι τα πραγματα αυτη τη στιγμή τα 3 χρόνια φαντάζουν αιώνας

ώς προς το τι μπορει να συμβεί....Και δε νομίζω να ναι κανένας συνάδερφος διατεθειμένος  για το χαράτσι

με τα POS ειδικά τη σήμερον ημέρα....

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμενος στο post 322 (λίγο παραπάνω)

 

τελικά πρέπει να βάλουμε εμείς τώρα Pos μέχρι τέλος Ιουλίου 2017 ή μέχρι 12/2019? Υπάρχει βγει προς το παρόν κάπου κατάσταση με τους ΚΑΔ που υποχρεούνται να βάλουν τώρα Pos? Για να δει ο καθένας ποιους ΚΑΔ έχει και ανάλογα να πράξει. Ευχαριστώ

 

Tzitzikas να απαντήσω με ερώτηση, έχεις δει κάπου να αναφέρεται ότι καταργείται η ήδη εκδοθείσα απόφαση που υποχρεώνει συγκεκριμένους ΚΑΔ στο να είναι σε θέση να παρέχουν την συγκεκριμένη δυνατότητα έως τις 27 Ιουλίου ?

Παρακάτω είναι και απόφαση που ζητάς και δεν υπάρχει υποχρέωση εγκατάσταση pos με την έννοια του κλασσικού γνωστού "μηχανακίου" (αν εννοείς αυτό) αλλά υποχρέωση αποδοχής καρτών χωρίς περιορισμό της τεχνολογικής λύσης για το σκοπό αυτό (την αποδοχή κάρτας). 

ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ pos - ΦΕΚ_Β_1445_27-04-2017.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις "λιανά";

 

Δηλαδή:

- Φτηνότερη λύση

- Χωρίς κόστος συντήρησης

- Αδιάφορο η προμήθεια της τράπεζας

- Χωρίς απολύτως κανένα ενδιάμεσο η κρυμμένο κόστος κ.λπ.

- Διότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ποτέ (απλώς να υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα,

μεχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι άλλο με ΟΛΑ αυτά που ζήτας, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν, πλην των παρακάτω δύο, που πληρούν τα αναγραφόμενα στην ισχύουσα νομοθεσία.

1ο) Το vivawallet της viva  

2ο) Το freepos της viva.

Αυτό που έχω δει και ήδη το έχω ολοκληρώσει σαν διαδιακασία είναι το 1ο από τα παρακάτω.

 

edit:

όποιος άλλος έχει κάτι άλλο νομοθετικά αποδεκτό ας μας ενημερώσει.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα george, πρώτες εντυπώσεις? είναι τελείως δωρεάν η εγκατάσταση και σύνδεση με λογαριασμό?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Τελείως δωρεάν όσο δεν χρεώνεις κάρτα.

Αν χρεώσεις κάρτα (που προσωπικά γαι εμένα η πιθανότητα τίνει στο ποτέ) έχει σαφώς μεγαλύτερη χρέωση από την τράπεζα.

Αν θυμάμαι καλά 2.4% + €0.24 ανά συναλλαγή για Visa, Electron Visa, MasterCard, Maestro, Diners, Discover και 3,5% + €0.24 ανά συναλλαγή για American Express

Δεν εγκαθιστάς κάποιο μηχάνημα αν εννοείς αυτό.

Η όλη διαδιακασία χρέωσης κάρτας, αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο, γίνεται από ένα περιβάλλον ανάλογο με το e-banking οπιασδήποτε τράπεζας. Τα χρήματα πρακτικά από την συναλλαγή είναι σαν να τα έχεις σε μια prepaid, αν θες να τα μεταφέρεις σε κάποιο ΙΒΑΝ έχει κάποια ακόμη χρέωση 1€ ανά συναλλαγή.

Αλλά όπως είπα επειδή υπάρχει υποχρέωση από την νομοθεσία, αυτή την έλυσα με αυτόν τον τρόπο, με μηδενικό κόστος, υπό την προϋπόθεση που σου είπα.

Αυτά.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ ορθώς έπραξες! Και σε ευχαριστούμε δημοσίως για τα ...φώτα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Τελείως δωρεάν όσο δεν χρεώνεις κάρτα.

Αν χρεώσεις κάρτα (που προσωπικά γαι εμένα η πιθανότητα τίνει στο ποτέ) έχει σαφώς μεγαλύτερη χρέωση από την τράπεζα.

Αν θυμάμαι καλά 2.4% + €0.24 ανά συναλλαγή για Visa, Electron Visa, MasterCard, Maestro, Diners, Discover και 3,5% + €0.24 ανά συναλλαγή για American Express

Δεν εγκαθιστάς κάποιο μηχάνημα αν εννοείς αυτό.

Η όλη διαδιακασία χρέωσης κάρτας, αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο, γίνεται από ένα περιβάλλον ανάλογο με το e-banking οπιασδήποτε τράπεζας. Τα χρήματα πρακτικά από την συναλλαγή είναι σαν να τα έχεις σε μια prepaid, αν θες να τα μεταφέρεις σε κάποιο ΙΒΑΝ έχει κάποια ακόμη χρέωση 1€ ανά συναλλαγή.

Αλλά όπως είπα επειδή υπάρχει υποχρέωση από την νομοθεσία, αυτή την έλυσα με αυτόν τον τρόπο, με μηδενικό κόστος, υπό την προϋπόθεση που σου είπα.

Αυτά.

καλησπέρα. εσύ ποσο το αγόρασες? (την συσκευή). Στη σελίδα τους λεει 42Ε+φπα το μηχανάκι που λεει προσφορά ως 31/5, αλλά στα μηχανηματα στη σελίδα τους το S800 Ethernet το δίνει 193Ε+ΦΠΑ. τελικά ποσο έχει? γιατι 193Ε+ΦΠΑ είναι πάραα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.