Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

2 ώρες πριν, alexandra_ said:

Αντιλήφθηκα πως η viva χρεώνει 10€/μήνα για ενεργοποίηση Iban (που μάλλον δεν είναι απαραίτητο για χρήση pos καθώς έχω pos ενεργοποιημένο κανονικά στην ααδε, χωρίς να έχω iban στη Viva). Αυτό που περιμένω να δω είναι εάν θα υπάρξει κάποια άλλη χρέωση (πχ κάτι έβλεπα για 5€/μήνα) από τη viva, ίσως λόγω του ότι έχω λογαριασμό. Εάν δεν υπάρξει άλλη χρέωση, θα παραμείνω στη viva. Εάν υπάρξει, πιθανότατα να προχωρήσω με τη mypos, στην οποία ολοκλήρωσα το άνοιγμα λογαριασμού προχθες - δωρεάν.

Δεν απαιτείται να ενεργοποιήσεις το iban για να εχεις το pos στην viva. Δηλώνεται στην ΑΑΔΕ και γίνονται κανονικά πληρωμές μεσω του pos και τα χρήματα στη συνέχεια μπορείς να τα στείλεις σε οποιονδήποτε λογιαρμασό σου σε άλλη τράπεζα. Η ενεργοποίηση του iban σου δίνει τη δυνατότητα να δέχεται τραπεζικά εμβάσματα, δηλαδή να σε πληρώσει ο πελάτης σου με χρήση iban.

Για το pos υπαρχει χρέωση 5 ευρω/μήνα. Αν χρησιμοποιείς το pos, από τις πληρωμές που δέχεσαι υπάρχει μια προμήθεια. Αυτή η προμήθεια αφαιρείται από τα 5 ευρώ π.χ. εχεις προμηθεια 2 ευρώ, άρα θα δώσεις και άλλα 3 ευρώ ως χρέωση τον τάδε μήνα. Αρα αν δεν δεχτείς καμία πληρωμή με pos θα δώσεις και τα 5. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα με πέταξε ένας λογιστής πως πρέπει να συνδεθεί το POS με πάροχο!!! τι είναι αυτό πάλι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.