Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

5 λεπτά πριν, alexandra_ said:

Εμένα πάντως δε με έχει χρεώσει τα 5€ ακόμη και το pos φαίνεται κανονικά στην ααδε...

Στο μηνιαίο τιμολόγιο δε φαίνεται billing fee?

image.png.f73787a55d5b9e4aac82976f75d42fd0.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

23 minutes ago, alexandra_ said:

Εμένα πάντως δε με έχει χρεώσει τα 5€ ακόμη και το pos φαίνεται κανονικά στην ααδε...

το iban φαίνεται ή είναι απλά για εσωτερική κατανάλωση στη viva; πλήρωσες τα 10€ τον μήνα για να είναι δηλωμένο ως επαγγελματικός λογαριασμός στην ααδε; μπορείς να το τσεκάρεις εδώ με τα taxisnet σου.

Link to comment
Share on other sites

για τσέκαρε καλύτερα (οχι από την εφαρμογή - απο site).

Εμένα ενώ ηταν άδειο μου είχε εμφανίσει χρέωση 5 € οπότε έβαλα 70 € να χρεώνει :oops: για τον χρόνο και βλέπουμε . Μαλιστα τον Άυγουστο επειδή δεν ειχα καταργήσει το IBAΝ (δοκιμαστικά) μου είχαν χρεώσει άλλα 10 € οπότε το IBAN καταργήθηκε και έμεινε μονο POS.

Edited by efiga
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, efiga said:

για τσέκαρε καλύτερα (οχι από την εφαρμογή - απο site).

Εμένα ενώ ηταν άδειο μου είχε εμφανίσει χρέωση 5 € οπότε έβαλα 70 € να χρεώνει :oops: για τον χρόνο και βλέπουμε . Μαλιστα τον Άυγουστο επειδή δεν ειχα καταργήσει το IBAΝ (δοκιμαστικά) μου είχαν χρεώσει άλλα 10 € οπότε το IBAN καταργήθηκε και έμεινε μονο POS.

 

Από το site τα βλέπω όλα. Δεν έχει καμία χρέωση. Βε΄έβαβαι δεν έχω και χρήματα μέσα αλλά κάτι θα έγραφε θεωρώ.

 

 

3 hours ago, GregDel said:

Στο μηνιαίο τιμολόγιο δε φαίνεται billing fee?

image.png.f73787a55d5b9e4aac82976f75d42fd0.png

 

Δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Δεν μου έχει διαθέσιμο κανένα τιμολόγιο. Δεν κάνω και καμία συναλλαγή οπότε μήπως φταίει αυτό?

image.png.4e01bb0470842e33bc5457fcce9b73ea.png

 

3 hours ago, ΓιώργοςΤ said:

το iban φαίνεται ή είναι απλά για εσωτερική κατανάλωση στη viva; πλήρωσες τα 10€ τον μήνα για να είναι δηλωμένο ως επαγγελματικός λογαριασμός στην ααδε; μπορείς να το τσεκάρεις εδώ με τα taxisnet σου.

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να έχουμε iban στη Viva. Αυτό κοστίζει επιπλέον 10€/μήνα απ' όσο γνωρίζω.

Εγώ δεν έχω ενεργό Iban στη Viva και αυτό σημαίνει απ' όσο βλέπω ότι απλά δεν έχω τη δυνατότητα να μεταφέρω χρήματα από εκεί. Αλλά εφόσον δεν το χρησιμοποιώ και άρα δεν μπαίνουν χρήματα εκει, δεν έχω κάποιο λόγο να θέλω να μεταφερω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

@alexandra_ εφόσον εχεις pos στην viva υπάρχει χρέωση 5 ευρώ/μήνα, εκτός και εάν κάνεις συναλλαγές οπότε αφαιρείται από το ποσό αυτό η προμήθεια της συναλλαγής. Το μηνιαίο τιμολόγιο θα το βρεις αριστέρα στην καρτέλα αναφορές. Το ότι δεν έχεις χρεωθεί ακόμα προφανώς οφείλεται στο ότι δεν έχεις βάλει χρήματα στο λογαριασμό σου, οπότε ίσως σε χρεώσει αναδρομικά όποτε βάλεις. Το Iban μέχρι στιγμής δεν ειναι υποχρεωτικο να είναι ενεργοποιημένο.

Edited by Tim22
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tim22 said:

@alexandra_ εφόσον εχεις pos στην viva υπάρχει χρέωση 5 ευρώ/μήνα, εκτός και εάν κάνεις συναλλαγές οπότε αφαιρείται από το ποσό αυτό η προμήθεια της συναλλαγής. Το μηνιαίο τιμολόγιο θα το βρεις αριστέρα στην καρτέλα αναφορές. Το ότι δεν έχεις χρεωθεί ακόμα προφανώς οφείλεται στο ότι δεν έχεις βάλει χρήματα στο λογαριασμό σου, οπότε ίσως σε χρεώσει αναδρομικά όποτε βάλεις. Το Iban μέχρι στιγμής δεν ειναι υποχρεωτικο να είναι ενεργοποιημένο.

ok, ααααν ποτέ μπουν χρήματα λοιπόν ίσως τα "τραβήξει".

Απλά είπα να γράψω για την περίπτωσή μου επιεδή αρκετοί συνάδελφοι δεν το χρησιμοποιούν το Pos και το έχουν μόνο λόγω αναγκαιότητας νομικής. Ίσως με αυτό τον τρόπο αποφέυχουμε ένα έξοδο.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα με χρεώνουν χωρίς να έχω χρήματα μέσα στο λογαριασμό μου. Αυτοί που δε χρεώνονται να κοιτάξουν στο Μητρώο της ΑΑΔΕ αν είναι δηλωμένο το softpos. Χρεώνομαι 5 ευρώ/μήνα, το δηλωμένο iban είναι άλλης τράπεζας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.