Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Αχ βρε γιώργο, σ'αγαπάω σε εκτιμάω στο φορουμ, αλλά ώρες ώρες...

 

Τι φορολογική παιδεία και σαβουαρ βιβρ' και φαίρ' λεμε;

 

Ενας μέσος μηχανικος αν δηλώσει 15.000ε νόμιμα ολα με απόδειξη καθαρά κέρδη, θα χει 10.000ε εφορίες σούξου μουξου.

 

Δουλεύει δηλ για 450ε το μήνα. Πλάκα μου κάνεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ βρε γιώργο, σ'αγαπάω σε εκτιμάω στο φορουμ, αλλά ώρες ώρες...

 

Τι φορολογική παιδεία και σαβουαρ βιβρ' και φαίρ' λεμε;

 

Ενας μέσος μηχανικος αν δηλώσει 15.000ε νόμιμα ολα με απόδειξη καθαρά κέρδη, θα χει 10.000ε εφορίες σούξου μουξου.

 

Δουλεύει δηλ για 450ε το μήνα. Πλάκα μου κάνεις...

Γιατί εγώ έγραψα κάπου ότι δεν είναι έτσι ? Εγώ που ζω στην Ελλάδα δεν ζω και ούτε είμαι και δεν θέλω να είμαι  από τους μεγαλομηχανικούς .  Σε όλη την κοινωνία μας είναι έτσι ,  δεν είμαστε οι μόνοι που πλέον καλούμαστε να ζήσουμε με 450 ευρώ τον μήνα Μερικοί στην Ελληνική κοινωνία ζουν σήμερα και με λιγότερα .

 

Εγώ εκεί έχω άλλες πολιτικές λύσεις όπως ο καθένας έχει την ευθύνη των πολιτικών λύσεων που καλείται να επιλέξει Κια προφανώς για να φτάσει εκεί η κοινωνία αυτές που επιλέχθηκαν δεν ήταν οι σωστές Για αυτό πριν έγραψα ότι κάτι δεν επιβάλλεται με μαστίγιο και πρέπει να έχει ανταποδοτικό όφελος

 

Δεν έχει σημασία για μένα το ποσό που μένει για να ζήσουμε αλλά πόσο ανταποδοτικοί είναι οι φόροι Το 450 για μένα δεν λέει τίποτα γιατί αν εγώ δεν πληρώνω καθόλου για υγεία - αθλητισμό - παιδεία - διασκέδαση - υποδομές και λαμβάνω και βοήθεια (πχ με τα φρούτα που κατα καιρούς διανέμουν σε πολίτες ή ότι άλλο θα μπορούσε επι πλέον να εφαρμοστεί ) θα μου έφταναν και θα μου περίσσευαν Η λύση δεν είναι να δαιμονοποιούμε ότι λειτουργεί υπέρ της απόδοσης των φόρων από τους πολίτες αλλά να επιζητούμε την χρηστή διάθεσή τους υπέρ του κοινωνικού συνόλου έτσι με αυτήν την έννοια δεν διαφωνώ με το να χρησιμοποιούμε POS , αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει με πρόστιμα και βούρδουλα και δεν γίνεται από αυτό να βγάζουν λεφτά οι τράπεζες και οι τραπεζίτες 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κανεις χαλάω τόσα την εβδομάδα... Σιγά μην ζει άνθρωπος με 450 το μήνα.. Τι κάνει κοιμάται και ξυπνάει μόνο; Και που κολλάνε όλα αυτά με τα pos; Η βάζεις η δεν βάζεις, λες και είσαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιήσεις στην τελική...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τράπεζα (EFG) που δίνει δωρεάν για ένα χρόνο το POS με χρέωση 0,8% ανά συναλλαγή, αλλά μόνο για τους "καλούς" πελάτες

 

.... και συντήρηση 10€ το μήνα!!!

Link to comment
Share on other sites

.... και συντήρηση 10€ το μήνα!!!

 

Οχι μπερδεύεσαι. Το 1ο χρόνο είναι ΟΛΑ δωρεάν.

 

Απ'τον επόμενο ειναι η συντήρηση 70ε ανα εξάμηνο.

 

Της ΕΤΕ κατ'εμέ, βολεύει πολύ, με 3.90ε το μήνα και άστους να κουρεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην eurobank μου είπαν πως και μετά τον 1ο χρόνο θα το έχω δωρεάν (λόγω πάρε δώσε που έχω με την τράπεζα) και χωρίς συντήρηση.

Ωστόσο δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη και δεν έχω πάρει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια έχει βγαλει κανεις συμπέρασμα με το εξης : αγοράζω το μηχανημα φετος 130-140 ποσο δεν ξερω εγω. μετα για τα επομενα 10 χρονια εκτος του 1% για καθε συναλλαγη πληρώνω κατι αλλο ή όχι..Στην αρχη πηγα στην πειραιως και μου ειπαν τιποτα μετα αλλα απο αλλες τραπεζες λενε οτι πληρώνω μηνιαιο κόστος καθε μήνα για μια ζωη ... εχει ξεκαθαρισει καποιος τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καθς τράπεζα εχει την πολιτική της.

Αυτες που δεν σου χρεώνουν συντήρηση, αν τους πιεσεις αρκετα πανω στο ερωτημα σου οτι π.χ. για τα επομενα χρόνια δεν θα κάνεις χρηση της παροχης τους, θα σου πουν οτι σχεδον καθε χρονο εξετάζουν την χρηματοπιστωτική σου ικανότητα και την κινηση με το μηχανάκι σε σχεση με τα δεδομενα που αρχικά σου χορήγησαν την υπηρεσια και ενδεχεται να υπάρξει κοστος μηνιαίας συντήρησης. Εντεχνα ισως να αναφέρεται και στους ορους συμβασης που θα υπογραφει.

 

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κανεις χαλάω τόσα την εβδομάδα... Σιγά μην ζει άνθρωπος με 450 το μήνα.. Τι κάνει κοιμάται και ξυπνάει μόνο; Και που κολλάνε όλα αυτά με τα pos; Η βάζεις η δεν βάζεις, λες και είσαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιήσεις στην τελική...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Χαλάς μάλλον γιατι τα έχεις αγαπητέ. Αρα αν έχεις 4x450=1800 το μήνα να χαλάς είσαι πολύ καλά θα έλεγα άρα κακώς γενικά γκρινιάζεις στο φορουμ  8-)  Πάρα πολύς κόσμος ζει με 450 το μήνα και πολλοί δεν έχουν ούτε και αυτά. Κάτι για 30Κ/έτος είχες πει σε άλλο ποστ παλιότερα. Αν είναι όντως έτσι θα έλεγα με όλο τον σεβασμό οτι το να γκρινιάζεις δημόσια αν μη τι άλλο είναι προκλητικό για πολλούς από εμάς. Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεση για παρεξήγηση αλλα απο την άλλη δεν μπορώ να μην απαντω αν βλέπω τέτοια πράγματα γραμμένα.

  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ο μέσος όρος της κοινωνίας κινείται αυτήν την στιγμή κάπου ανάμεσα στα 600 -1000 ευρώ .  Εκεί θέλω να είμαι και εγώ ούτε πάνω ούτε κάτω Αν ανέβω θέλω μαζί με την κοινωνία και όχι μόνος μου Το POS αν δεν εφαρμοστεί δια της βιας και με όρους τόσο εξόφθαλμα υπέρ των τραπεζών , είναι ένα μέτρο που θα βοηθήσει την κοινωνία να κινηθεί σε ένα  μέσο όρο που θα της επιτρέπει να βιώνει αξιοπρεπώς ή να επιβιώνει  . Δεν είναι πανάκια για την φοροδιαφυγή αλλά μπορεί να αποτελέσει ένα καλό εργαλείο Για μένα το χρήμα πρέπει να είναι εργαλείο μόνο συνεργασίας των ανθρώπων και όχι μέσο επιβολής Αν το POS έχει αυτήν την λογική (κάτι που δεν γίνεται δια την βίας και των απειλών για  πρόστιμα ) γιατί να μην εφαρμοστεί ?

 

Ο Ικάρος προφανώς μεγάλωσε και  ζει σε ένα κόσμο με διαφορετικό μέσο όρο από το μεγάλο μέρος της Ελληνική κοινωνίας και εγώ τον καταλαβαίνω Άλλωστε οι περισσότεροι μηχανικοί δεν είμαστε και από τους χαμηλότερους οικονομικά πολλοί πιστεύουν μάλιστα ότι δεν ανήκουμε καν στην εργατική τάξη Δεν είμαστε λοιπόν το τυπικό δείγμα της κοινωνίας ειδικά μάλλον εδώ στο φόρουμ .Το καταλαβαίνω  από το πως με αντιλαμβάνονται οικονομικά οι συντοπίτες μου (η δική μου τοπική κοινωνία ) ,  με θεωρούν όπως θεωρούν το υπόλοιπο τμήμα πολλών  συναδέλφων μου , δηλαδή πάνω από το μέσο όρο της κοινωνίας , το ίδιο μάλλον και η πολιτεία Και βλέποντας το τρόπο ζωής και την οικονομική κατάσταση κάποιων λίγων συναδέλφων σε σχέση με την υπόλοιπη κοινωνία , δικαίως 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.