Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

λίγο περίεργο μου φαίνεται να στέλνεις μήνυμα στον εαυτό σου. Άσε που το να δίνει τα στοιχεία της κάρτας του κάποιος δε μου φαίνεται και πολύ έμπιστο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως τα λέει ο Fritz ειναι. Το ιδιο γινεται και στην απευθειας χρεωση μεσω του wallet λογαριασμου. Απι εκει (μεσω δηλ. του wallet) υπάρχει και αλλη επιλογή -διαδικασια οπου αποστελνεις mail στον πελάτη οπου υπαρχει καποιο link και οδηγιες και ο πελάτης ολοκληρώνει αυτος την διαδικασια. Μετα αυτοματα ενημερωνεσε κι εσυ οτι ολοκληρωθηκε η διαδικασια.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

freepos------> https://www.freepos.gr

vivawallet---> https://members.vivawallet.com/el-gr/signin

 

Υ.Γ. Και η Πειραιως (επιβεβαιωμενο) εχει UnionPay.

 1.αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθει ούτε μία φορά είναι αρκετό το freepos? είναι επαγγελματικος  ή απαιτείται και viva ή κατι άλλο να κάνεις?

2. στο freepos τι ζητούν για ταυτοποιηση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Βρε λεβέντες μην ξοδεύετε φαιά ουσία με τις παπαριές, που μας αναγκάζουν να έχουμε....

Ουδείς πελάτης θα ενδιαφερθεί να πληρώσει με κάρτα...

Ουδείς πελάτης θα έχει όριο στην κάρτα του, που να καλύπτει αμοιβές μας....

Κι αυτό το λίγο, που θα έχουν, θα το θέλουν για το super market....

Oύτε τη δεύτερη παρουσία θ' αποκτήσουν το τζίρο μέσω pos, που θέλουν από τους μηχανικούς....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1) Συμφωνώ με τον Ιάσονα παραπάνω.

2) Katrmp για το freepos χθές έκανε την διαδικασία ένας φίλος. Εδωσε "ένα" email και "ένα" κινητό και ολοκληρώνοντας την εγγραφή του "γύρισε" ως απάντηση: "Ευχαριστούμε για την εγγραφή σας. Ξεκινήστε να χρεώνετε κάρτες χωρίς POS, άμεσα και με ασφάλεια." Στοιχεία εγγραφής ... Όνομα τάδε, Email τάδε, τηλέφωνο τάδε. Τώρα κατά πόσο αυτό αυτό θα σε καλύψει όπου πρακτικά με φτιάξιμο ένός mail και καταχώριση ενός τηλεφώνου είναι αρκετά ως ταυτοποίηση .... αποφασίζεις εσύ.

3) Katrmp αν και προσωπικά έχω επαγγελματικό λογαριασμό στην viva (και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω την διαδικασία μέσω του freepos, αποκλειστικά και μόνο για καθαρά συγκριτικά μεγαλύτερου κόστους και κυρίως του παραπάνω) έχω εκφράσει την συμφωνία μου με την δεύτερη παρατήρησή μου, εδώ.

Καλημέρες ....

Link to comment
Share on other sites

απάντηση σε mail που τους έστειλα

 

 

Καλησπέρα σας,

 

Bάσει της K.Y.A. υπ’ αριθ. 45231/20.04.2017 (ΦΕΚ 1445/27.04.2017), η οποία έχει εκδοθεί κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 65 του ν. 4446/2016 (Α΄ 240), επιχειρήσεις με συγκεκριμένους ΚΑΔ, οφείλουν εντός συγκεκριμένης προθεσμίας να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα (βλ. άρθρο 1, παρ. 1 της Κ.Υ.Α.: «Οι δικαιούχοι πληρωμής της περ. γ’ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 (Α’ 240), οι οποίοι διαθέτουν τους παρακάτω κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (εφεξής Υπόχρεοι), υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α’ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, (Α’ 240)». 

Περαιτέρω: 
(α) στο άρθρο 62, εδ. (ιη) καθιερώνεται η έννοια του επαγγελματικού λογαριασμού και ορίζεται ότι «ως Επαγγελματικός Λογαριασμός ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου», και
(β) στη σχετική αναφορά στο άρθρο 65, παρ. 3, εδ. γ’ του ν. 4446/2016, ως λογαριασμός δικαιούχου πληρωμής που τηρείται σε νομίμως αδειοδοτημένο Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών νοείται Επαγγελματικός Λογαριασμός, όπως ορίζεται παραπάνω.

Δεδομένων των ανωτέρω διατάξεων και προς εξυπηρέτηση των χρηστών της υπηρεσίας FreePOS σε ενδεχόμενο έλεγχο των φορολογικών αρχών με τη διαδικασία που προβλέπεται στην ως άνω Κ.Υ.Α, συστήνουμε, παράλληλα με τη χρήση της υπηρεσίας FreePOS, τη δημιουργία επαγγελματικού λογαριασμού πληρωμών Viva Wallet στο πλαίσιο της οποίας ταυτοποιείται πλήρως ο χρήστης διά της παροχής σχετικών δικαιολογητικών. Σαν αποτέλεσμα, ο χρήστης διευκολύνεται στη σχέση του με τις φορολογικές αρχές οι οποίες ανά πάσα στιγμή θα δύνανται να διασταυρώσουν ότι συγκεκριμένος χρήστης της υπηρεσίας FreePOS είναι και πλήρως ταυτοποιημένος αφού διαθέτει συγκεκριμένο επαγγελματικό λογαριασμό πληρωμών στον οποίο εξαργυρώνει τους κωδικούς που εκδίδει στο πλαίσιο της υπηρεσίας FreePOS."

 

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω e-mail στο [email protected] (Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών)

Με εκτίμηση
Customer Care Dept. 
Viva.gr

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Τελικά έβαλα και εγώ viva, επαγγελματικό λογαριασμό (χωρίς pos προφανώς και μηνιαία συνδρομή), καθώς κόβω μόνο σε δημόσιο, εταιρίες και συναδέλφους μηχανικούς (μέχρι στιγμής), οπότε και δεν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ. Εύκολη όπως έχει ήδη αναφερθεί από Terry και λοιπούς συναδέλφους, η εγγραφή. 2,4 τοις εκατό η προμήθεια συν 0,24€ για κάθε συναλλαγή που κάνει κανείς, εκτός από American Express που είναι νομίζω 3,4 τοις εκατό συν 0,24€. Αν χρειαστεί να μεταφερθούν σε προσωπικό λογαριασμό τραπέζης, το κόστος είναι +1€ ανά συναλλαγή.

Νομίζω οτι είναι ό, τι πιο οικονομικό για κάποιον που δεν θα το χρησιμοποιήσει ποτέ ή σχεδόν ποτέ. Ήδη από την εγγραφή, το σύστημα καλεί τα στοιχεία από ΓΓΠΣ (είδος δραστηριότητας, διεύθυνσης έδρας κ.λπ.), εισάγοντας το ΑΦΜ, επομένως είναι αυτομάτως ενημερωμένο και το ΥΠΟΙΚ για την εγκατάσταση συστήματος, με την ολοκλήρωση της εγγραφής.

 

καλησπέρα, γράφτηκα viva wallet και freepos. Τώρα αν θέλω να χρεώσω έναν πελάτη 124,00 ευρώ (100 + ΦΠΑ) τι πρέπει να κάνω? του στέλνω απλά το link του freepos (www.freepos.gr) και αυτός κάνει login με facebook ή google και στέλνει στο κινητό μου το κουπόνι των 124,00 ευρώ με χρέωση της κάρτας του? ευχαριστώ

 

Βασικά, για να είναι πιο ξεκάθαρη η διαδικασία, μάλλον θα πρέπει να βρεθείτε (με ένα tablet παραμάσχαλα ή ένα laptop), να συνδεθείς με τα στοιχεία σου και ο πελάτης να περάσει τα στοιχεία της κάρτας του. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

είναι και αυτό μια άποψη. Από την άλλη στο #822 ο georgegaleos λέει ότι μέσα από το viva wallet "υπάρχει και άλλη επιλογή -διαδικασία οποί αποστέλνεις mail στον πελάτη όπου υπάρχει κάποιο link και οδηγίες και ο πελάτης ολοκληρώνει αυτός την διαδικασία. Μέτα αυτόματα ενημερώνεσαι κι εσύ ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία."

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, για να είναι πιο ξεκάθαρη η διαδικασία, μάλλον θα πρέπει να βρεθείτε (με ένα tablet παραμάσχαλα ή ένα laptop), να συνδεθείς με τα στοιχεία σου και ο πελάτης να περάσει τα στοιχεία της κάρτας του. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.

μπορείς πολύ εύκολα με το κινητό 

Link to comment
Share on other sites

είναι και αυτό μια άποψη. Από την άλλη στο #822 ο georgegaleos λέει ότι μέσα από το viva wallet "υπάρχει και άλλη επιλογή -διαδικασία οποί αποστέλνεις mail στον πελάτη όπου υπάρχει κάποιο link και οδηγίες και ο πελάτης ολοκληρώνει αυτός την διαδικασία. Μέτα αυτόματα ενημερώνεσαι κι εσύ ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία."

 

Roy, καλησπέρα στο συνημμένο θα δεις που βρίσκεται η επιλογή αυτή.

1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.