Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαίρετο η όχι


sange

Recommended Posts

Κτίσμα του 1954 με μονό άδεια από την αστυνομία και τη κοινότητα.

Δεν έχει τίτλο ιδιοκτησίας και σχέδιο στην διεύθυνση γεωργίας και δεν φαίνεται πουθενά από τον ιδιόκτητη να έχει κάτι στο όνομα του σε αυτή την υπηρεσία.

ερωτώ αυτό το κτίσμα είναι αυθαίρετο η όχι. 

 

Έχει κανονικά ρολόι της ΔΕΗ ηλεκτροδοτήστε 

αυτό του με ενδιαφέρει είναι αν είναι αυθαίρετο να κάνω κάποια χαρτιά για να γλιτώσω από τα παράβολα επειδής είναι κληρονομικό. 

Link to comment
Share on other sites

Παρ ότι το κτίριο με «όσα λες» δεν είναι αυθαίρετο τα «παράβολα» δεν θα τα γλυτώσεις.

Συγκεκριμένα αυτό που περιγράφεις είναι μόνο με λόγια. Το ότι έχεις ΔΕΗ δεν νομιμοποιεί τίποτα.

Το ότι είναι προ 55 πρέπει να είναι σε χαρτί, σε σχέδιο, με διαστάσεις και όρια και σφραγίδες και υπογραφές. Αν όχι και όλα λόγια είσαι στον αέρα.

Οπότε 1η κίνηση να αναθέσεις σε μηχανικό να δει τι χαρτιά έχεις, τι νομιμοποιητικά δεδομένα υπάρχουν και ανάλογα θα σου συστήσει ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη διαδικασία για να έχεις τα νόμιμα χαρτιά και σχέδια για το ακίνητο σου που θα βεβαιώνουν ότι είναι και προ 55.

Οι συνδυασμοί δεν είναι ένας οπότε δεν έχω κάτι άλλο να σου πω,

Και φυσικά πρέπει να αποκτήσεις τίτλο (λες ότι δεν έχει).. κι αυτό έχει τα «παράβολα» του.  Θα μιλήσεις με συμβολαιογράφο για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Με λες ότι δεν είναι αυθαίρετο το κτίσμα.

Έχω τα χαρτιά με σχέδιο και της διαστάσεις υπογραφές κλπ.

Δεν μπορώ να αποφύγω τα παράβολα.

Αξίζει να ασχοληθώ γιατί είναι εξ αδιαιρέτου και δεν έγινε αποδοχή  κληρονομιάς ούτε από του παππούδες μου, εγώ είμαι ο εγγονός.

Το κτίσμα είναι στα 120 τετραγωνικά μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

...

Έχω τα χαρτιά με σχέδιο και της διαστάσεις υπογραφές κλπ.

Δεν μπορώ να αποφύγω τα παράβολα.

....

Αφου έχεις σχέδια οπως λες και αν τα σχέδια δείχνουν το ακίνητο ως είναι σήμερα (προσοχή σ αυτό) τότε κατά 90% είσαι οκεικ και γλύτωσες αυτά τα παράβολα.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να κάνεις την αποδοχή κληρονομιάς οπότε μιλάς με συμβολαιογράφο (αν θα επαρκούν τα σχέδια) και ανάλογα κάνεις.

 

Το αν αξίζει ή όχι το ξέρεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Το αν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας δεν έχει σχέση με το αν είναι αυθαίρετο. Οπως τα λες , μάλλον φορολογική θα είναι η επιβάρυνσή σου.

 

Για εμένα

 

1.Πας σε μηχανικό να δεις

α.τι γίνεται με το κτίσμα από πολεοδομικής απόψεως

β.τι πιθανά έξοδα αποκατάστασης έχει επειδή είναι παμπάλαιο

 

2.Πας σε συμ/φο να δεις τι θα σου στοιχίσει γιατί μάλλον θα πρέπει να διορθωθούν και προγενέστεροι τίτλοι.

3.Πας σε λογιστή να δεις τι θα επιβαρύνεσαι στο μέλλον.

 

Μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

άσχετα αν είναι αυθαίρετο ή όχι ο φίλος μας κάνει αποδοχή κληρονομίας στην οποία δεν χρειάζεται βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαίρετου 

 

Εκτός κι αν ενδιαφέρεται στο άμεσο μέλλον να το πουλήσει ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Καλλημέρα σας.

Δεν μπορω να κανω αποδοχη κληρονομιας γιατί δεν εχει τιτλο ιδιοκτισιας στην διευθυνση γεωργειας

Αυτο τα χαρτια που εχω ειναι μονο απο την αστυνομια και ενα απλο σχεδιο απο το μηχανικο της εποχης εκεινης.

Δηλαδη δεν εχει στο ονομα των παππουδων μου τιποτα αλλα δικαιουνταν να εχουν καποια περιουσια αλλα δεν εκαναν αποδοχη κληρονομιας.

Πιστευω να εγινα σαφης. Ασχετο με το αν ειναι η οχι αυθαιρετο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτο που δεν ειπα ποιο πριν...το κτισμα που ειναι σε δημοσιο χωρο αυτο το πηρε ο παππους μου με μια αιτηση (υπαρχη) που εκανε στην πολεοδομια το 1969. Αυτο εχει ως σημερα (χωρις νομημη αδεια) το ειχε για επαγγελματικη χρηση εκεινη την εποχη.

Αυτο που περιεγραφα επανω παραγραφο.ειναι ξεχωριστο κτισμα.

Υπαρχει τροπος για νομημη αδεια?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα ποιο ειναι το θεμα σου.....

 

σε ολες τις διευθυνσεις Γεωργιας βρισκεις τον δικαιουχο του τιτλου....σε κεινα τα "τετραδια"  με τις 40   σειρες/σελιδα

Επίσης υπαρχουν πολλοι τιτλοι που δεν εχουν μεταγραφει...επομενως αρχιζεις απο την μεταγραφη του τιτλου του παππου

Στη συνεχεια  το ακινητο  θα ανηκει στους νομιμους κληρονομους

με βαση τις αποδοχες κληρονομιας.

 

Πηγαινε σε μηχανικο να ερευνησει αυτο που λες ..."το κτισμα ειναι σε δημοσιο χωρο..."  και για τα υπολοιπα που εχεις να ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.