Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικο βαψιμο σπιτιου


Recommended Posts

Αποφασισα να ξαναβαψω ολο το σπιτι ξανα εσωτερικα γιατι δεν ειμαι ευχαριστημενος με τη δουλεια που εγινε αρχικα (πριν 4 χρονια δηλαδη). Ειχα καταληξει μετα απο συμβουλες αλλων, οχι επαγγελματιων, στην neopal satine ή neopal eco. Ωστοσο προσφατα επεσε στην αντιληψη μου η kraft energy save η οποια διαφημιζεται οτι εχει θερμομονωτικες ιδιοτητες. Ποια η αποψη σας;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτα σωστή άποψη του συναδέλφου δεν έχει σχέση με τη μάρκα και πιστεύω ότι συμφωνεί.

 

Κανένα χρώμα δεν έχει σχέση με θερμομόνωση

 

(με υγρομόνωση ίσως, με κάποιες προϋποθέσεις).

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να καταλάβω τον μηχανισμό με τον οποίο "βοηθάει" στην διατήρηση της θερμοκρασίας. Ίσως κάποιος που το έχει ερευνήσει το θέμα περισσότερο να πει λεπτομέρειες. Αλλά συμφωνώ κι εγώ ότι αν έχεις θερμογέφυρες και αν δεν έχεις σωστές θερμομονώσεις, δεν θα σωθείς με την μπογιά...Ακόμα και για την υγρασία, δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει θαύματα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει περάσει κακώς στον κόσμο η εντύπωση ότι με μπογιές θα πετύχουν και κάποιου είδους θερμομονωσης. Θα ποντάρουν ίσως στις δυσκολίες της εποχής η στον ψυχολογικό παράγοντα "από τότε που το έκανα μάλλον νιώθω περισσότερη ζέστη"

Λοιπόν αυτά δεν υπάρχουν, διάλεξε εκεί ένα υποαλλεργικο χρώμα και όσον αφορά θετμομονωτικες ιδιότητες ξεχνά το

Μην μπερδευετε το υγρομομωτικο υλικό στυλ μπογιας που μπαίνει εξωτερικά σε δωματα κυρίως και όντως είναι αντικαταστάτης του ασφαλτοπανου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

neopal eco Δεν τηρεί την EN 13300:2001 ή άλλη προδιαγραφή και άρα είναι για εμένα είναι σαν να μην υπάρχει

 

kraft energy save τηρεί κάποιες προδιαγραφές απο το ΕΝ 13300 και επιπλέον έχει και δήλωση τιμών.

 

Είσαι θύμα της λαμδο λαγνείας ή του τρόπου πώλησης.

 

Ξέχνα το λ και κοίτα το συντελεστή θερμικής αντίστασης R

 

Ο συντελεστής θερμικής αντίστασης R υπολογίζεται από την διαίρεση του πάχους του υλικού Π με τον συντελεστή λ. Δηλαδή R=Π/λ.

 

στην περίπτωσή σου έχεις

 

τελικό πάχος ξηρού υμένα να είναι >300μm απο το τεχνικό φυλλάδιο της Kraft

 

υπολόγισε την θερμική αντίσταση R και πες μου ακριβώς τι περιμένεις να κερδίσεις. Βασικά όταν μια εταιρία δηλώνει 300μm πάχος ξηρού υμένα  να φοβάσαι ή να είσαι σίγουρος οτι η βαφή δεν έχει διαπνοή βάση του ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2.

 

Επειδή και δεν ξέρετε και δεν ρωτάτε και όταν ρωτάτε ρωτάτε τους τσοπάνηδες. Οι επιλογές πολλές ενδεικτικά

 

MAPEI DURSILITE MATT

 

και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,αν ήμουνα ειδικός δεν θα ρωτούσα. Θα έβαζα τι πίστευα και τέλος. Για να ρωτώ πάει να πει ότι ζητώ την άποψη από κάποιους που γνωρίζουν περισσότερα. Ούτε τσοπάνηδες ρώτησα ούτε προδιαγραφές κοίταξα. Ρωτώ εδώ που θεωρώ ότι δεν υπαρχουν τσοπανηδες.  Εγώ θελω να βαψω απλά το σπιτι. Προτεινετε μου εσεις που γνωρίζεται περισσοτερα μια αξιοπιστη μπογια.

Οσο για την θερμομονωση ουτε εγω το πιστευω αλλα ηθελα και τη δική σας άποψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Δεν επιτρέπονται να γίνουν προτάσεις μάρκες για προϊόντα φυσικά. Είναι διαφήμιση.

 

Διαλέγεις ότι θέλεις μόνος σου ή με κάποιον ειδικό στην περιοχή σου που θα δει το σπίτι σου, τις ανάγκες και τις οικονομικές σου δυνατότητες ή με ότι σου προτείνει το κάθε κατάστημα.

Με βάση αυτά αποφασίζεις εσύ .

 

Το δεδομένο είναι ότι θερμομόνωση με το ελάχιστος πάχος που έχουν οι μπογιές δεν μπορείς να έχεις και αυτό μπορείς να το έχεις και ως κριτήριο σοβαρότητας αν κάποιος προσπαθεί να σου πλασάρει προϊόντα αυτού του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.