Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάλυψη βεράντας


Chris Georgoulis

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω μια βεράντα γύρω στα 20 τμ την οποία θέλω να καλύψω με κάτι σχετικά μόνιμο - και νόμιμο φυσικά, τύπου στεγαζόμενης πέργκολας κτλ. Επειδή έχω ακούσει σχεδόν τα πάντα τελικά τι ισχύει; π.χ. Αυτά που βλέπουμε σε εξωτερικούς χώρους απο καφετέρεις με πτυσσόμενη κάλυψη χρειάζεται άδεια; Αν ναί πιό είναι το ενδεικτικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Για πέργολα (όχι τύπου), χρειάζεσαι άδεια. (ανάλογα την περιπτωση πας και με μικρής κλίμακας άδεια)

Αυτά που βλέπεις σε καφετέριες είναι ασαφές. Το 70% και απ αυτά που εγώ βλέπω είναι αυθαίρετες κατασκευές και καθ υπέρβαση του ορισμού της πέργολας. Οπότε ανάλογα τι βλέπεις, που το βλέπεις και με τι μάτι το κρίνεις.

Ναι μπορείς να βάλεις πέργολα σε βεράντα υπό ορους. Πρέπει να σου τσεκάρει μηχανικός τα εγκεκριμένα σχέδια του κτιρίου σου και θα σε ενημερώσει για αν μπορείς να βγάλεις την αναγκαία άδεια.

Δεν υπαρχει ενδεικτικό κόστος. Δεν πάει με το μ2 αλλά με τους αναγκαίους μηχανισμού που θα έχει.

Πχ 20μ2 είναι ένα σύστημα 5Χ4 αλλα θα έχει δυο στύλους και δυο δοκούς με τους μηχανισμούς κίνησης.

20μ2 είναι και ένα σύστημα 12Χ1.8 που θα πρέπει να έχει 4 στύλους και 4 δοκούς με μηχανισμού.

Σαφέστατα διαφορετική τιμή το ένα από το άλλο.

Έχε κατά νου ότι η καλημέρα σου θα είναι από 4000 έως και 12000 με κάθε επιφύλαξη φυσικά +ΦΠΑ +  κόστος της άδειας με τον μηχανικό σου.

Πιο αναλυτικά τιμές δεν μπορείς να έχεις από εδώ. Θα είναι διαφήμιση στην τελική προϊόντων που μπορείς να βρεις μόνος σου στην αγορά. Για αυτό και οι τιμές που σου γραφώ είναι ενδεικτικές και με μεγάλο εύρος. Επίσης οι τεχνοτροπίες κατασκευής είναι περισσότερες από μια που όλα αυτά επηρεάζουν το κόστος αλλα και την ποιότητα που θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.