Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαίρετου τμήματος οικοδομής.


Eli

Recommended Posts

Εγώ θα έλεγα να μην πας καθόλου με τον 1512. Μπορείς με τις μικροπαραβάσεις, να περάσει από ΣΓΟΠ, να επιβληθεί ένα πρόστιμο και να νομιμοποιήσεις. Δεν ξέρω, teo εσύ τί λες;

 

Η παγίδα τώρα: Δεν σου υπογράφει κανείς πως θα το "περάσουν" στο ΣΓΟΠ και όταν κάνεις αίτηση γι'αυτό, γίνεται πρωτόκολλο αυθαιρέτου με συνέπεια, πως αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα επιβληθεί πρόστιμο για πάντα. Ψαξτο καλά για την περίπτωση σου.

 

ΥΓ. Το θέμα της αμοιβής των νομιμοποιήσεων είναι πολύ πονεμένο...

Link to comment
Share on other sites

acnt ευχαριστώ για την εναλλακτική αλλά από την πολεοδομία δεν μου την συνέστησαν. οπως ανεφερα παραπάνω μου την έδωσαν ως εναλλακτική αλλά δεν την πρότειναν ως την καταλληλότερη λύση (μπορεί να είναι θέμα πολεοδομίας και όχι βέλτιστης λύσης), οπότε μάλλον θα πάω με 1512 αρθρο 8 νομίζω (?)

 

"Ειδικά τα αυθαίρετα κτίσματα ή κατασκευές που βρίσκονται εντός

εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων ή εντός ορίων οικισμών πριν από το

1923 , που έχουν ανεγερθεί μεχρι τις 31.1.1983 και που δεν έχουν δηλωθεί

σύμφωνα με τις διαταξεις του άρθρου 15 του παρόντος νόμου, εάν δεν

αντιβαίνουν στους όρους και περιορισμούς δόμησης της περιοχής που

βρίσκονται , μπορεί να εξαιρούνται από την υποχρεωτική κατεδάφιση ,

επιφυλασσομένων των διατάξεων των παρ. 2 και , 3 του άρθρου 15. Η

εξαίρεση από την κατεδαφιση γίνεται με απόφαση του νομάρχη με τη

διαδικασία και μετά από σύμφωνη γνώμη της επιτροπής που προβλέπεται από

την παρ. 3 του άρθρου αυτού. Με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας ,

Οικισμού και Περιβάλλοντος καθορίζονται ο τρόπος , η διαδικασία , τα

δικαιολογητικά για την έκδοση της οικοδομικής άδειας για τα κτίσματα

αυτά , η καταβολή ειδικής εισφοράς , το ύψος της οποίας μπορει να είναι

διαφορετικό από τα οριζόμενα στο άρθρο 18 του Ν. 1337/1983 , ο τρόπος

καταβολής της και κάθε άλλη λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παραγράφου

αυτής."

 

αν ισχύουν τα παραπάνω τότε πάω σε α) εξαίρεση από κατεδάφιση και β) σε νομιμοποίηση? και αν ναι τότε ισχύουν τα παρακάτω?

 

Απόφαση εξαίρεσης από την κατεδάφιση αυθαίρετων κατασκευών

Δικαιολογητικά:

1) Αίτηση του ενδιαφερομένου

2) Αποδεικτικά στοιχεία ότι το αυθαίρετο προϋφίσταται του 1983 για την επιβολή των προστίμων του διπλάσιου της ειδικής εισφοράς (π.χ. αεροφωτογραφίες με ερμηνεία τους, συμβόλαια, υπεύθυνη δήλωση κ.λ.π)

3) Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για τα στοιχεία του αυθαιρέτου και τον χρόνο κατασκευής του

4) Τοπογραφικό διάγραμμα και Διάγραμμα Κάλυψης

5) Μελέτες αποτύπωσης της υπάρχουσας κατάστασης, με διαγράμμιση των τμημάτων της κατασκευής, για τα οποία ζητείται η εξαίρεση από την κατεδάφιση

6) Δήλωση αντοχής υπογεγραμμένη από δύο Πολιτικούς Μηχανικούς

7) Τεχνική Έκθεση για τον τρόπο κατασκευής του αυθαιρέτου

8-) Εγκεκριμένα σχέδια του υπάρχοντος νομίμου κτίσματος

9) Φωτογραφίες αυθαιρέτου

 

και Οικοδομική άδεια νομιμοποίησης

1) Αίτηση του ενδιαφερομένου

2) Αντίγραφο της απόφασης Νομάρχη

3) Μελέτες αποτύπωσης της υπάρχουσας κατάστασης,

5) Καταβολή όλων των εισφορών, κρατήσεων και αμοιβών μελέτης των μηχανικών (δηλ. τοπογραφικό, αρχιτεκτονικη αποτύπωση και έλεγχο στατικών)

 

σορρυ για την πολυλογία... αν όλα αυτά είναι σωστά χρειάζομαι και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Tί θα πεί είναι θέμα πολεοδομίας; Αν κρίνεις εσύ πως σε συμφέρει να το κάνει, κάντο!

Πάντως να πας σε εξαίρεση από κατεδάφιση, ελπίζω να γνωρίζεις πως μετά την έκδοση της απόφασης Νομάρχη εντός 2 μηνών πρέπει να καταθέσεις άδεια, αλλιώς η εξαίρεση παύει να ισχύει. Η άδεια αυτή θα πρέπει να έχει όλες τις μελέτες οι οποίες χρειαζόταν από τον ΓΟΚ ο οποίος ίσχυε τότε... Άρα θες και μελέτη στατικής επάρκειας και σου συνιστώ να πάρεις καρώτα για να ξέρεις τί κατηγορίας μπετό έχει η οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω anct απλά με τρόμαξες με το γεγονός ότι μπορεί να μην περάσει... μην πάρουμε τα χεράκια μας και βγάλουμε τα ματάκια μας :) ... υπάρχουν άλλοι πρόθυμοι για αυτό!

να ρωτήσω και κάτι άλλο? επειδή συνάδελφος μου είπε οτι είναι πολύ μικρή η πάραβαση και ότι για τέτοιες αποκλισεις (της ταξης του 1% στη διάσταση) δεν έχω πρόβλημα, μήπως τσάμπα αγχώνομαι? υπάρχει τέτοιος νόμος γιατί δεν έχω βρει κάτι! πάντως στην αυτοψία του 1977 και το 2007 (μετά από αλλαγή χρήσης) το παρατήρησε η πολεοδομια το ότι "μάκρυνε" λίγο η οικοδομή αλλά δεν έγινε κάτι

Link to comment
Share on other sites

Θα χορέψεις που θα χορέψεις....do it right.

 

Να μην τα πολυλέμε. Το παράπηγμα......έφυγε σούμπιτο που λένε !!

Δεν σώζεται.

Αν εκεί μέσα χώσανε δια μαγείας λέω εγώ τώρα, την κεντρική θέρμανση.....να τους προτείνεις να τους θα θάψεις όλα με ένα ωραίο φρεατιάκι.

 

 

Στο κυρίως κτίριο που αυτό τους νοιάζει.

Από Κάλυψη είσαι ΟΚ

Από Δόμηση είσαι ΟΚ

Από Δ είσαι ΟΚ

Από ύψος είσαι ΟΚ

Από από ύψη ορόφων >2,40 φαντάζομαι ΟΚ

Ελέγχους κατα ΓΟΚ φαντάζομαι ΟΚ (τίπς : δες για φωταγωγούς που παίζει να μην περάσουν, μπαλκόνια, μη επάρκεια φωτισμού αερισμού σε βεσέ που απαντούνταν νομίζω και άλλα τέτοια μικροπράγματα.)

 

 

Εξαίρεση από κατεδάφιση εντός νομίμου περιγράμματος άρθ.8 παρ. 8.5 Ν.1512/85, αλλίως όπως μπορεί να στο είπαν ....μικροπαραβάσεις.

 

Ο 1337 που κολλάει ρε παιδιά ?

 

Ρε σεις.....έχει ολόκληρο άρθρο αυθαίρετα.

 

Τεσπα

 

Αυτό δεν πάει ΣΧΟΠ (@ acnt :P) ρε παιδιά.

 

Αχ τι να σε κάνω ρε Eli και θα δώσουμε πάλι τροφή μασημένη στους αγαπημένους μου διψασμένους και πεινασμένους ιδιοκτήτες. :evil:

 

περνάει ΤΕΟΑ, ΤΕΚ μετά για πρόστιμα, υπογράφει ο προιστάμενος ΤΕΟΑ και πήρες την εξαίρεση.

 

Μην τυχόν και κάνεις τίποτα ενστάσεις. Συνεργασία με τους συναδέφλυος και ανοικτά χαρτιά. Δεν είναι τίποτα ηλίθιοι.

 

 

Τα δικαιολογητικά όπως τα λες.

 

Πρότυπο δήλωσης θα βρεις στο φρουμ σε διάφορες βέρσιον. Κάντες όλες.

Σημειώνω εδώ πως

 

 

Στα ΑΡΧ θα διαγραμμίσεις πάνω στα σχέδια με πράσινο τα τμήματα που δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΦΩΝΑ με την άδεια.

 

Όλα. Μην το λυπηθείς. Δεν ξαναπερνάει τέτοια διαδικασία μετά. Οι επόμενες άδειες σε αυτό πρέπει να "λάμπουν".

 

Θα χρειασθείς και μια Υ/Δ από τον ιδιοκτήτη για τη σύνδεσή του αύριο με το Ε9 του και κάποιους συντελεστές στα πρόστιμα (έχει να κάνει με 1-2-3 κατοικίες στο όνομά του κλπ κλπ....). Η δήλωση θα λέει εγω....ο χχχχ.χχχχχχ έχω ....μπλα....μπλα.....το σπίτι εκείνο ....μπλα μπλα μπλα...

και είναι η 1η μου και μοναδική κατοικία ή δεν είναι κλπ κλπ

 

Μελέτες:

 

  1. ΑΡΧ
  2. ΠΑΘ
  3. ΕΛΕΓΧ. ΣΤΑΤ. ΥΦ. (δήλωση για παράρτημα Ε ή όχι)
  4. ΤΟΠΓΡ

Αποτυπώσεις

  1. ΣΤΑΤ
  2. ΑΡΧ
  3. ΥΔΡ
  4. ΑΠΧ
  5. Κ.ΘΕΡΜ

 

Συνυπολόγισε κόστος σκάνερ οπλισμού, και δειγμ. για μπετόν.

 

Ποιός σου λέει ότι τηρήθηκαν τα στατικά ?

 

Και μάκρυνε τι σημαίνει στον ΦΟ ? Αύξηση κάποιων διαστάσεων πλακών. Δεν θες να ξέρεις ? Χρειάζεται εξάλλου και για τον έλεγχο υπάρχοντος. Μην εμπιστευτείς επουδενί τα σχέδια των σέβεντις. Τρελή εποχή. Γίναν τα απίστευτα.

 

Ψάχτη γενικά.

 

Το πρόστιμο είναι μάλλον πολύ λίγο.

 

Για το δόντι διαβάζοντας το ΓΟΚ δεν θεωρώ ότι είναι μη σύμφωνο. Δεν έχω δει εγκυκλίους που αμφιβάλλω αν υπάρχουν καθώς πιστεύω η διατύπωση είναι σαφής.

 

Δεν θα είμαι καθόλου υπερβολικός να σου πω ότι αν πεις κάτω από 10.000€ για αυτά που προανέφερα ..................χαλάς την πιάτσα τρελά ......και γίνεσαι και κορόιδο.....με το συμπάθιο εεεε.

 

Ελάχιστες έτσι και πεις να μην σου πω τι θα πάρεις.........

 

Καλή τύχη και διάβασμα ΓΟΚ 55 και αντισεισμικό 59

. Έχω ξαναπεί ότι τέτοιες υποθέσεις είναι ευκαιρία για διάβασμα.

 

 

και πες στο συνάδελφο ότι οι παραβάσεις δεν είναι γκάλοπ να μετρώνται με %.

Υπάρχουν ευτυχώς συστήματα μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Και αν το κτίσμα προς νομιμοποίηση είναι αντί απο οπλισμένο σκυρόδεμα,κατασκευασμένο με τουβλίνες,με μελέτη-μπαλαμούτι και κατασκευή εμπειροtechnical περιορισμένης ευθύνης,τι δήλωση αντοχής κάνουμε?Φέξε μου και γλίστρησα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.