Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση στην pilotis


Recommended Posts

τεχνικός έλεγχος οικοδομικών αδειών.

----------

update της ιστορίας

 

Πολεοδομία Συγγρού :

 

Μπορείς !!!!!!!!!!!!

 

1) δεν χρειάζεσαι πλάγια όρια καθώς δεν είναι ούτε καθ' ύψος προσθήκη, ούτε κατ' επέκταση. Αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης και αλλαγή χρήσης τμήματος της pilotis.

 

2) για το +0,80 και +0,50 μου είπε απλά "να δείξω ένα μπάζωμα 30εκατοστά και τέλος"

 

3) Πάω από εβδομάδα προϊσταμένη Αγ. Παρασκευή

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την ενημέρωση του νήματος...

 

Ρώτησα κι εγώ στην Πολεοδομία Αργυρουπόλεως και μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε με την υπερύψωση ούτε με τα Δ.

Για τίτλο προτείνουν "Προσθήκη σε pilotis, εντός νομίμου περιγράμματος".

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σε όλους! Στο ισόγειο μιας πενταόροφης οικοδομής του 89 που χτίστηκε σαν προσθήκη πάνω σε ημιυπόγειο του 73 (ναι ξέρω ήδη ακούγεται δυσοίωνο) θέλουν να κάνουν χώρο κύριας χρήσης. Υπάρχει διαθέσιμη δόμηση και στην υπάρχουσα κατάσταση αυτός ο ισόγειος χώρος έχει τη μορφή πυλωτής με συνολική επιφ. 82 τ.μ. και χώρο εισόδου-κλιμακοστασίου περιπου 25 τ.μ. Στα υπολοιπόμενα 57 τ.μ. πρόκειται να διαμορφωθεί κλειστός χώρος γραφείων. Η οικ. άδεια πάει σαν αλλαγή χρήσης (απο πυλωτη σε γραφεια) ή σαν προσθήκη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω πως η πυλωτή σαν θέμα επαναλαμβάνεται και το έψαξα αλλα δε βρήκα κάτι που να διευκρινίζει ως τι μπαίνει η μελέτη στην πολεοδομία. Εν πάση περιπτώση μπορεί να μου ξέφυγε κάτι, θα ξαναψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Μyri sorry, είχες δίκαιο. Τελικά παίζει και "προσθήκη" και "αλλαγή χρήσης"...μμμμάλιστααα. Αύριο θα πάω πολεοδομία Θεσ/νίκης και θα σας πω τι τίτλο προτιμάνε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνέχεια του θέματος

Μόνωση πλάκας ισογείου (pilotis)

 

Ήθελα να διευκρινήσω, η άδεια της προσθήκης δεν έχει βγει ακόμη, συγκεκριμένα πρόκειται να τη συντάξω εγώ, ως νέα μηχανικός.

Επειδή δεν έχω σχετική εμπειρία, ήθελα να μάθω, αν στην προκειμένη περίπτωση, για το κλείσιμο ενός μέρους του pilotis, ο τύπος της οικοδομικής άδειας που χρειάζεται είναι προσθήκη καθ'ύψος?

Αν ναι, στο site http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62 στα Απαιτούμενα για τον έλεγχο πληρότητας το 12.ΥΨΟΜΕΤΡΑ αναφέρεται σε κατοψη με τις στάθμες του επιπέδου προσθήκης, ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.