Μετάβαση στο περιεχόμενο

ZNX από boiler ή απο θερμοσίφωνα


Demmi

Recommended Posts

Γεια σε όλους

 

Πολλές φορές έχω βρει απαντήσεις μέσα από το φορουμ. Ωστόσο ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα που θα σας θέσω δεν έχω βρει.

Μόλις μετακόμισα και μια πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα που έχει αυτόνομη θέρμανση με κεντρικό λέβητα φ.α.

Για τις ανάγκες του ζ.ν.χ. έχει θερμοσίφωνα αλλά και μπόιλερ. Στο χειριστήριο του καλοριφέρ έχει ένα κουμπί για ζεστό νερό που μπορώ να εχω ζνχ απο τον κεντρικό λέβητα χωρίς να ανάψω τα καλοριφέρ. Στο λεβητοστάσιο έχει 2 μετρητές για το διαμέρισμά μου, ένα μετρητή για το ζνχ και ένα για την θέρμανση.

 

Το ερώτημά μου είναι αν συμφέρει οικονομικά το χειμώνα να εχω ζνχ απο τον κεντρικό λέβητα χωρίς απαραίτητα να ανάβω την θέρμανση. Όταν ανάβω την θέρμανση σίγουρα συμφέρει να ανοίγω το μπόιλερ ( ; ), όταν όμως θέλω να έχω ζνχ χωρίς θέρμανση συμφέρει να ανοίγω το μπόιλερ ή να βάζω θερμοσίφωνα;

Γενικά εχω καταλάβει οτι η πολυκατοικία δεν λυπάται να ανοίξει την θέρμανση, ο λέβητας δουλεύει καθημερινά.

Για το καλοκαίρι δεν ρωτάω, θερμοσίφωνα μόνο γιατί σίγουρα δεν συμφέρει να ανοίξει ολόκληρος λέβητας για ζνχ ενός διαμερίσματος.

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

ποιος περιμενεις να σου απαντησει στο ερωτημα σου?

 

Ενας μηχανολογος βασισμενος στα στοιχεια που παραθετεις (κανενα) θα κανει θεωρητικους υπολογισμους και η απαντηση μπορει να μην ανταποκρινεται στην περιπτωση σου.

 

Αν θελεις ακριβη απαντηση συγκρινε το κοστος ανα μοναδα ενεργειας με χρηση ηλεκτρικου ρευματος με αυτο με χρηση ΦΑ μεσω της κεντρικης θερμανσης.

 

Να λαβεις υποψιν οτι

-Τα κοστη αυτα μπορει να μεταβαλλονται (εμμεσα) κατα τη διαρκεια του χρονου

-τα διαφορετικα ποσα ενεργειας που μπορει να καταναλωνει ο ηλ θερμοσιφωνας απο το μποιλερ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.