Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ


efthimis_1

Recommended Posts

Καλησπέρα! Εκανα πρακτικη σε μια μεγαλη κατασκευαστικη και στην συνεχεια παρεμεινα χωρις να εχω παρει ακομα το πτυχιο μου. Η ειδικοτητα στη συμβαση που  εγινε μετα την πρακτικη  ηταν βοηθος τοπογραφου και ειχα ασφαλιση ΙΚΑ. Μετα την ληψη του πτυχιου μου (προ τριμηνου) ζητησα να αλλαξει η ειδικοτητα στην συμβαση ωστε   και να γινει Τοπογράφος Τ.Ε  ωστε να αρχισει να μετραει και η προυπηρεσία μου. αλλα δεν εγινε δεκτο το αιτημα καθως μου ειπαν οτι για να γινει η αλλαγη πρεπει να ανοιξω χαρτια και να συνεργαζομαι με την εταιρια σαν ελευθερος επαγγελματιας που σημαινει οτι πρεπει να γραφτω στον ΟΑΕΕ. Επειδη όμως σε ενα μιση περιπου χρονο θα πρεπει να μπω στο στρατο θελω να ρωτησω αν μπορω να ανοιξω τωρα χαρτια, οταν χρειαστει να μπω στρατο να τα κλεισω(για να μην πληρωνω εισφορες) και μετα να τα ξανανοιξω και αν ναι μπορει να αντιμετοπισω κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να το κάνεις αυτό να τα ανοίξεις και να τα ξανακλείσεις. Δεν ξέρω κατά πόσο όμως είναι χρονοβόρα διαδικασία. 

 

Πάντως γίνεται να σε δηλώσουν μισθωτό μηχανικό ΤΕ στην εταιρία. Μιάς και είσαι ΤΕ πάλι ΙΚΑ θα είσαι.Και αν ο μισθός σου θα παραμείνει ίδιος δεν νομίζω να έχουν κάποια επιπλέον επιβάρυνση ως προς τις ασφαλιστικές σου εισφορές. Τώρα για ποιό λόγο σε θέλουν μπλοκάκι μόνο αυτοί ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελουν να αποφύγουν δεσμεύσεις μισθωτής εργασιας οπως Δωρα Χριστούγεννα, Πάσχα επίδομα άδειας, μερες άδειας, καποια πιο καλη αποζημίωση σε περιπτωση απώλειας κτλ που ίσως μου διαφεύγουν.

Απο την αλλη δεν ανοιγοκλεινεις τα βιβλία οποτε σου καπνίσει. Εχει να κανει με τις διαχειριστικές περιόδους που σημαινει οτι δεν τα εχεις ανοικτά 1-2 μήνες μετα κλειστά άλλους πχ 3, κτλ κτλ.. Παει νομιζω με τον ενα χρόνο δεν γνωρίζω ακριβώς, ρωτά λογιστή..

Στην περιπτωση σου καλα σου λενε, καταρχήν δεν εχει νόημα να μπεις σε διαδικασία έναρξης επαγγέλματος για 5 μήνες.. Ειναι ψιλό χαζομάρα. Τελείωσε με το στρατο και αν εισαι στην ίδια εταιρεια το ξαναβλεπεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είσαι στην εταιρεία σαν μισθωτός (ξέχωρα την πρακτική)?

 

Εάν παραμείνεις μισθωτός και πας φαντάρος, με το που γυρίσεις πίσω έχουν την υποχρέωση να σε ξαναπροσλάβουν. Αν ανοίξεις βιβλία τώρα και μετά πας φαντάρος δεν έχουν τέτοια υποχρέωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι για να γινει η αλλαγη πρεπει να ανοιξω χαρτια και να συνεργαζομαι με την εταιρια σαν ελευθερος επαγγελματιας που σημαινει οτι πρεπει να γραφτω στον ΟΑΕΕ. 

παπατζηδες... δεν μπορω να παρω στα σοβαρα εταιριες που εκβιαζουν τον κοσμο να δουλευει με μπλοκακι

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εκανα πρακτικη σε μια μεγαλη κατασκευαστικη και στην συνεχεια παρεμεινα χωρις να εχω παρει ακομα το πτυχιο μου. Η ειδικοτητα στη συμβαση που  εγινε μετα την πρακτικη  ηταν βοηθος τοπογραφου και ειχα ασφαλιση ΙΚΑ. Μετα την ληψη του πτυχιου μου (προ τριμηνου) ζητησα να αλλαξει η ειδικοτητα στην συμβαση ωστε   και να γινει Τοπογράφος Τ.Ε  ωστε να αρχισει να μετραει και η προυπηρεσία μου. αλλα δεν εγινε δεκτο το αιτημα καθως μου ειπαν οτι για να γινει η αλλαγη πρεπει να ανοιξω χαρτια και να συνεργαζομαι με την εταιρια σαν ελευθερος επαγγελματιας που σημαινει οτι πρεπει να γραφτω στον ΟΑΕΕ. Επειδη όμως σε ενα μιση περιπου χρονο θα πρεπει να μπω στο στρατο θελω να ρωτησω αν μπορω να ανοιξω τωρα χαρτια, οταν χρειαστει να μπω στρατο να τα κλεισω(για να μην πληρωνω εισφορες) και μετα να τα ξανανοιξω και αν ναι μπορει να αντιμετοπισω κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστω.

 

Mπορείς να είσαι στο ΙΚΑ , και να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ , όταν κάνεις έναρξη επαγγέλματος , με τις προυποθέσεις που θέτει ο ΟΑΕΕ. Ωστόσο θα χρειασθεί να κάνεις διακοπή κάποια στιγμή λόγω του στρατού , οπότε αργότερα όταν θα "ξαναανοίξεις βιβλία" (αν ποτέ χρειασθεί ) δε θα έχεις ότι ευεργέτημα τυχόν θα υπάρξει , σε σχέση με τους νέους επαγγελματίες.

Αν λάβεις υπόψη  σου το δεδομένο ότι πολύ σύντομα ακολουθεί η εκπλήρωση των στρατιωτικών σου υποχρεώσεων , γνώμη μου είναι να παραμείνεις ως έχει και όταν με το καλό τελειώσεις με το στρατιωτικό , αναλόγως των συνθηκών που θα επικρατούν , θα πράξεις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.