Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμολόγηση σε κάτοικο εξωτερικού


Recommended Posts

Έχω ένα τοπογραφικο σε κάτοικο εξωτερικού και μου ζήτησε την Τιμολόγηση με το ΑΦΜ του της Γερμανίας τι προσεχω; κοβω ΑΠΥ ή ΤΠΥ; από ότι ξέρω ΦΠΑ δεν βάζω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τοπογραφικο σε κάτοικο εξωτερικού και μου ζήτησε την Τιμολόγηση με το ΑΦΜ του της Γερμανίας τι προσεχω; κοβω ΑΠΥ ή ΤΠΥ; από ότι ξέρω ΦΠΑ δεν βάζω σωστά;

 

Να εκδώσετε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και στην αξία της αμοιβής σας θα υπολογίσετε και ΦΠΑ .

Link to comment
Share on other sites

http://europa.eu/youreurope/business/vat-customs/buy-sell/index_el.htm

 

Λογικά αν είναι ιδιώτης κόβεις ΑΠΥ με ΦΠΑ 23%.

 

 

...και στο σύστημα του ΦΠΑ να ηταν γραμμενος ο αλλοδαπός πελάτης (δηλαδή να είχε VAT NUMBER ) πάλι στο παραστατικο που θα τον τιμολογούσαμε θα βάζαμε ΦΠΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχει ελληνικο ΑΦΜ αφου σιγουρα πληρωνει ΕΝΦΙΑ (εχει ακινητη περιουσια ) μηπως θελει να τα βαλει στα εξοδα του στην γερμανια και μου ζηταει να το κοψω στο γερμανικο ΑΦΜ ;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχει ελληνικο ΑΦΜ αφου σιγουρα πληρωνει ΕΝΦΙΑ (εχει ακινητη περιουσια ) μηπως θελει να τα βαλει στα εξοδα του στην γερμανια και μου ζηταει να το κοψω στο γερμανικο ΑΦΜ ;

 

Eσάς τι σας νοιάζει ? Αφού θέλει να τιμολογηθεί στον γερμανικό ΑΦΜ , τιμολογείστε σε αυτόν. Αδιάφορο είναι για εσάς σε ποιόν ΑΦΜ θα τιμολογηθεί η υπόψιν υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.