Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένσημα για προκατ


abouras

Recommended Posts

Αγάπητοί φίλοι, είμαι ιδιώτης και πρόκειται να εγκαταστήσω ένα μικρό προκατ 32m2 σύμμικτης κατασκευής (μεταλικός σκελετός με τοίχους από πλάκες αφρομπετό). Έχω πολλές απορίες οπότε όποιος μπορεί ας μου απαντήσει έστω και σε κάποιες από αυτές. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, υπάρχει ήδη μια άδεια για παλαιότερη κατοικία που δεν κατασκευάστηκε ποτέ, η οποία ισχύει ακόμη, οπότε λέω να ζητήσω αναθεώρησή της. Οι περισσότεροι κατασκευαστές προκατ που ζητάνε να αναλάβω να φτιάξω εγώ την πλάκα ώστε μετά να έρθουν αυτοί να εγκαταστήσουν το σπίτι. 

 

Ερωτήσεις:

 

1) Για μία πλάκα μεγέθους 55m2, ύψους περίπου 70cm και τα απαραίτητα θεμέλια, καθώς και βόθρο, πόσο περίπου θα μου κοστίσει; Μια τάξη μεγέθους θέλω για να μπορώ να υπολογίσω τα οικονομικά μου.

 

2) Τι γίνεται με τα ένσημα; Ο κατασκευαστής του προκατ συμφώνησε να μου το παραδώσει σε ημιτελή κατάσταση αλλά λέει ότι πρέπει να καλύψω εγώ τα ένσημα για όλο το σπίτι. Πόσα περίπου θα είναι αυτά;

 

3) Τι γίνεται με την προσκόμιση τιμολογίων. Ο κατασκευαστής λέει ότι θα μου κόψει κάποια τιμολόγια (υποκοστολογημένα απ΄ότι κατάλαβα) τα οποία θα περιλαμβάνουν μόνο την κατασκευή του σκελετού. Στο τέλος, εγώ θα πρέπει να έχω τιμολόγιο για κάθε τι που κατασκεύασα (πόρτες, πλακάκια, κουζίνα, μπάνιο κ.λ.π.) ή δεν χρειάζεται; Υπενθυμίζω ότι θα είναι προκατ.

 

Αυτά για την ώρα. Όταν θα έχω και άλλες απορίες, θα επανέλθω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

....Έχω πολλές απορίες οπότε όποιος μπορεί ας μου απαντήσει έστω και σε κάποιες από αυτές. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, υπάρχει ήδη μια άδεια για παλαιότερη κατοικία που δεν κατασκευάστηκε ποτέ, η οποία ισχύει ακόμη, οπότε λέω να ζητήσω αναθεώρησή της. ...

 

....

 

....

 

Αυτά για την ώρα. Όταν θα έχω και άλλες απορίες, θα επανέλθω.

...

Πριν επανέλθεις με ερωτήσεις πες μας μερικά βασικά.

 

Ποια χρονιά είναι η άδεια που έχεις?

Την αναθεώρηση που λες θα ζητήσεις την συζήτησες με μηχανικό που θα του αναθέσεις την αναθεώρηση? Σου είπε ότι είναι εφικτή η αναθεώρηση ή θες νέα άδεια δόμησης?

 

αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν επανέλθεις με ερωτήσεις πες μας μερικά βασικά.

 

Ποια χρονιά είναι η άδεια που έχεις?

Την αναθεώρηση που λες θα ζητήσεις την συζήτησες με μηχανικό που θα του αναθέσεις την αναθεώρηση? Σου είπε ότι είναι εφικτή η αναθεώρηση ή θες νέα άδεια δόμησης?

 

αυτά για την ώρα.

Η άδεια είναι του 2013 αλλά ξέρω ότι πήρε παράταση μέχρι το 2020. Όσον αφορά το αν γίνεται αναθεώρηση ή χρειάζομαι νέα άδεια δόμησης θα πρέπει να μιλήσω με κάποιον μηχανικό. Αυτός που μου έβγαλε την άδεια δεν βρίσκεται πλέον στη ζωή, οπότε είμαι λίγο στα χαμένα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν αφού είναι του 13....

 

Ναι πρώτη κίνηση πριν κάν μιλήσεις με πωλητές "προκάτ" είναι να βρείς και μιλήσεις με μηχανικό.

 

Θα δει τι μπορείς και τι δεν μπορείς...

 

Ανάλογα την κατασκευή και το έδαφος θα δει τι βάση θα χρειαστείς. Η οποία δεν είναι απλά βάση αλλά τα θεμέλια της οικίας σου. Οπότε ανάλογα τι θα χρειαστεί ανάλογα θα είναι και τα κοστολόγια...

Επίσης ανάλογα το "προκάτ" και τι θα είναι ή δεν θα είναι στεγασμένα επαγγέλματα ή μη θα είναι και οι υποχρεώσεις ΙΚΑ κλπ κλπ....

 

οπότε μη ξεκινάς με το κεφάλι κάτω και το πόδια πάνω.

 

Πας από αρχή.

 

Μηχανικό >/ δίνεις τα σχέδια της άδειας που έχεις >/ κάνει αυτοψία στο χώρο >/ μιλάτε για τις επιθυμίες σου, τα όνειρά σου αλλά και τα οικονομικά σου όρια >/ σου προτείνει βέλτιστες λύσεις >/ προχωράς στα υπόλοιπα.

 

Λίγα βασικά έξοδα στην αρχή θα σε σώσουν από πολλά (όσα δεν φαντάζεσαι) στο τέλος... 

Τσιγκουνιές στην αρχή θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια στο τέλος και με αβέβαιο ποιοτικά τελικό αποτέλεσμα.

 

Καλη επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής του προκατ συμφώνησε να μου το παραδώσει σε ημιτελή κατάσταση...

 

Τι πάει να πει αυτό; ΠΡΟΚΑΤ σημαίνει προκατασκευασμένη, όχι προημικατασκευασμένη. Επίσης αυτό το ότι σου πετάει το μπαλάκι για τα ένσημα κι όλα τα υπόλοιπα, κάπως μου ακούγεται...

Πρόσεξε καλά τι συμφωνία θα κλείσεις γιατί υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που πουλάνε ό,τι θέλουν, όπως θέλουν...

 

Ειδικά για τα ένσημα, έχει σημασία να δεις τι απόδειξη/τιμολόγιο έχει σκοπό να σου κόψει. Μόνο το προϊόν ή και παροχή υπηρεσίας (συναρμολόγηση); Αναλόγως και τι απαλλαγή μπορείς να πάρεις από το ΙΚΑ. Γιατί ξέρω περίπτωση που ο προκατάς πήγε, ξεφόρτωσε το σπίτι κι έφυγε... Έψαχνε ο ιδιοκτήτης να βρει το δίκιο του για να του το συναρμολογήσει ο προκατάς, αλλά δεν είχε προσέξει τι είχε υπογράψει... Και πλήρωσε τα... σπασμένα μετά!

 

Κατά τα άλλα, ότι είπε ο Didonis. Πρώτα σε μηχανικό και μετά τα υπόλοιπα...

 

Σε μια ανέγερση κατοικίας ο μηχανικός πάντα είναι ο καλύτερός σου φίλος!

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι απαραίτητο να απευθυνθείς σε μηχανικό.Εκέινος καταρχήν θα εξετάσει το θέμα της αδείας, διότι αν (όπως υποθέτω) η άδεια έχει εκδοθεί για συμβατική κατασκευή και όχι συμμεικτη "προκάτ", τότε θα χρειαστεί να γίνει αναθεώρηση με νέες μελέτες.

Σε τέτοια περίπτωση, η  στατική μελέτη της θεμελίωσης απο μπετόν (βάση πέδιλα κλπ.) θα γινει πιθανοτατα απο τον εν λόγω μηχανικό, ενώ η στατική μελέτη για το μεταλλικό πανωσήκωμα, καταρχήν θα πρεπει να ζητηθεί απο τον κατασκευαστή του "προκάτ".

Ο μηχανικός θα χρειαστεί να έρθει εξ' αρχής σε συνεννόηση με τον κατασκευαστή για μια σειρά απο θέματα. Σου τονίζω ότι είναι σημαντικό αυτοί οι δύο να είναι σε συνεχή συνεννόηση και συνεργασία.

 

Τό κόστος της θεμελίωσης που ρωτάς δεν πρεπει να σε ανησυχεί - δεν θα είναι σημαντικό.

 

Σε ότι αφορά τα ένσημα : 

- τα ένσημα για την κατασκευή της θεμελίωσης θα τα πληρώσεις εσύ.

- Σε ότι αφορά το μεταλλικό πανωσήκωμα του φέροντος οργανισμού ( μεταλλικός σκελετός,

   αφρομπετόν, πλάκες , τοιχοποίια), κανονικά δεν επιβαρύνεσαι εσύ για ένσημα, διοτι ο

   κατασκευαστής χρησιμοποιεί "στεγασμένα συνεργεία". Πρεπει να το διευκρινήσεις μαζί του.

- Καταλαβαίνω ότι οι επόμενες εργασίες (πλακάκια, πόρτες, κουφώματα, μπάνιο κλπ.) δεν θα

  γίνουν   απο τον κατασκευαστή.Εκεί και πάλι θα πληρώσεις τα ένσημα των αντίστοιχων

  συνεργείων.Επίσης καλό είναι αυτά τα συνεργεία να γνωρίζουν εξ' αρχής ότι θα εργαστούν   

  σε τέτοιου τύπου κατασκευή (και όχι συμβατική).

 

Στην διευκρίνηση όλων των  παραπάνω ( πρέπει να ) σε βοηθήσει ο μηχανικός σου.  

 

Πιστεύω ότι το συνολικό κόστος δεν θα είναι υπερβολικό.

Edited by vasthom
Link to comment
Share on other sites

Να εκφράσω κι εγώ μια απορία;

Υποτίθεται ότι προκατασκευασμένη οικία παίρνεις για να γλυτώσεις τη φασαρία της συμβατικής κατασκευής. Ποιος είναι ο λόγος για την αγορά μίας προκατασκευασμένης οικίας η οποία τελικά δεν είναι προκατασκευασμένη; Γιατί να μπλέξεις τελικά με δύο διαφορετικούς τρόπους κατασκευής ταυτόχρονα; Ή το φτιάχνεις όπως το θες, ή το παίρνεις με το κλειδί στο χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον μεχρι τις αρχές της "κρίσης" ίσχυαν τα ακόλουθα :

 

Οι κατασκευαστές των προκάτ κατοικιών σχεδόν πάντα προσφέρουν κατασκευές "με το κλειδί στο χέρι". 

Το σπάσιμο των εργασιών οφείλεται κυρίως σε επιλογές των πελατών.....

 

Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι προκάτ( "μονομπλόκ σκυρόδεμα" , "τοιχοποιία smartform" , χαλύβδινος σκελετός, ξύλινος σκελετός κλπ κλπ)

 

Ενδεχομένως, η τεράστια πτωση στην κατασκευή τα τελευταια χρονια να έχει υποβαθμισει λιγο τις καταστάσεις.

 

Η προκατασκευή γενικότερα έχει αρκετά πλεονεκτηματα αλλά και καποια τρωτά σημεία και περιορισμούς.

 

Η συζήτηση είναι μεγάλη και τώρα βαριέμαι  :???:  :???: ...Καλη Κυριακή !

Edited by vasthom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.