Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άτυπος φράκτης σε ακάλυπτο οικοπέδου


41ex

Recommended Posts

Σε οικόπεδο εξ εξαδιαιρέτου υπάρχουν δυο κατοικίες. Στη διπλανή κατοικία γίνονται οικοδομικές εργασίες και είναι γεμάτο ξύλα, σίδερα και άλλα επικίνδυνα πράγματα για μικρά παιδιά.

Ψάχνω ένα τρόπο να αποκλείσω την πρόσβαση των παιδιών μου στο δεύτερο μισό του οικοπέδου με κάποιου είδους «φράκτη». Τι μπορώ να βάλω για να είμαι νόμιμος. Ο δίπλα συνιδιοκτήτης δεν είναι συνεργάσιμος. Δεν υπάρχουν κάθετες ιδιοκτησίες.

Σκέφτηκα να βάλω ζαρντινιέρες – γλάστρες αλλά μιλάμε για πλάτος πάνω από 15 μέτρα (δεν έχω τόσες γλάστρες!). Αν έβαζα αυτό το πράσινο πλαστικό που είναι σα κοτετσόσυρμα με πρόχειρους – αφαιρούμενου πασσάλους ώστε να μπορεί να διπλώνει και να μαζεύεται θα ήμουν εντάξει? Άλλες ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

... Δεν υπάρχουν κάθετες ιδιοκτησίες.

... θα ήμουν εντάξει?///

Αφού δεν είναι κάθετη και αν δεν έχεις αποκλειστική χρήση και δεν είναι συνεργάσιμος όπως λες δεν είσαι εντάξει με κανέναν διαχωρισμό που δεν τον αφήνει να πηγαίνει απρόσκοπτα όπου θέλει στον κοινόχρηστο ακάλυπτο του γηπέδου....

 

οπότε ναι κάνεις αυτά που λές αλλά κι αυτός θα έχει δικαίωμα νομικό να σου ζητάει τα ρέστα....

 

Μια χρήσιμη ιδέα (ως άλλη) είναι τα έχετε καλά και να κάνετε έστω κάποια συμφωνία μεταξύ σας... όλα τ άλλα είναι μπελάδες και πελάτες για δικηγόρους.

 

 

εδιτ

Όσο όμως υπάρχουν οικοδομικές εργασίες κλπ είναι ο ίδιος υποχρεωμένος εκ του νόμου να λάβει μέτρα προστασίας να μη υπαρχει πρόσβαση στο γιαπί του. Τον ενημερώνεις γραπτά και τον καθιστάς υπεύθυνο για οτιδήποτε συμβεί.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι αυτό πουσου λέει ο συνάδελφος 

να τηρήσει τα μέτρα ασφαλείας...

και ότι δεν έχεις κάθετη και αποκλειστική δεν είναι μόνο προβλημά σου.....  πεταξετου  ότι δεν πρέπει κανονικά να κάνει κατάληψη κοινόχρηστου χώρου με ξύλα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ψάχνω ιδέες – loopholes. Άτυπα το έχουμε χωρίσει αυτός κάθεται στο δικό του μισό και εμείς στο δικό μας, εξάλλου δε θέλω κάτι μόνιμο αλλά για λίγο καιρό μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά και να καταλαβαίνουν από σύνορα και περιορισμούς.

 

Αν φτάσει στη νομική αντιπαράθεση έχω κι εγώ επιχειρήματα περί ασφάλειας και υγιεινής. Εκτός των άλλων έχει δυο σκύλαρους, δεμένους μεν, αλλά σαν άλογα, που κάνουν και κάνουν ωραίες ακαθαρσίες ιδανική πρώτη ύλη για τους πύργους που φτιάχνουμε με τα κουβαδάκια!!

 

Δεν είναι στραβόξυλο μάλλον ζαμανφού (είναι και σόι), του λέω μάζεψε τα πράγματα και καθάρισε μου λέει ναι αλλά πέρα βρέχει…

Link to comment
Share on other sites

Και κερατάς και δαρμένος ένα πράγμα...

 

Εμ εχει το γιαπί του, εμ δεν εβαλε ένα υποτυπώδη φράχτη και θα ζητήσει και τα ρέστα αν το κάνεις εσύ...

 

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εξ εξαδιαιρέτου υπάρχουν δυο κατοικίες. Στη διπλανή κατοικία γίνονται οικοδομικές εργασίες και είναι γεμάτο ξύλα, σίδερα και άλλα επικίνδυνα πράγματα για μικρά παιδιά.

Ψάχνω ένα τρόπο να αποκλείσω την πρόσβαση των παιδιών μου στο δεύτερο μισό του οικοπέδου με κάποιου είδους «φράκτη». Τι μπορώ να βάλω για να είμαι νόμιμος. Ο δίπλα συνιδιοκτήτης δεν είναι συνεργάσιμος. Δεν υπάρχουν κάθετες ιδιοκτησίες.

Σκέφτηκα να βάλω ζαρντινιέρες – γλάστρες αλλά μιλάμε για πλάτος πάνω από 15 μέτρα (δεν έχω τόσες γλάστρες!). Αν έβαζα αυτό το πράσινο πλαστικό που είναι σα κοτετσόσυρμα με πρόχειρους – αφαιρούμενου πασσάλους ώστε να μπορεί να διπλώνει και να μαζεύεται θα ήμουν εντάξει? Άλλες ιδέες;

Χωρις την συσταση καθετων

ό,τι  χτιζει αυτος...ανηκει κατα το "μισο"  σε σενα

Αντιστοιχα και απο τα δικα σου κτισματα τα "μισα" ανηκουν σε αυτον...

Και,

δεν μπορω να καταλαβω πώς εγινε και εβγαλε οικοδομικη αδεια για να χτισει σε δικο " του" τμημα"

αφου δεν εχει συσταση καθετης.

Ετσι που εχετε το ιδιοκτησιακο σας, το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει ειναι ο "φραχτης'

[ειρησθω εν παροδω οτι φραχτης μεταξυ δυο καθετων δεν επιτρεπεται...]

 

Προφανως  η  περιφραξη εργου, με ληψη μετρων ασφαλειας απο  αυτον, ειναι  και αναγκαια και υποχρεωτικη

 

κατα τα λοιπα εχετε ενα ιδιοκτησιακο προβλημα...το διαιωνιζετε  και καποια στιγμη θα μεταφερθει στα παιδια σας.

 

Μιληστε με τον συμβ/φο σας...εχετε να κανετε και συμβολαια και , οσο χτιζετε,  τόσο ανεβαινουν τα εξοδα

Link to comment
Share on other sites

Χωρις την συσταση καθετων

ό,τι  χτιζει αυτος...ανηκει κατα το "μισο"  σε σενα

Αντιστοιχα και απο τα δικα σου κτισματα τα "μισα" ανηκουν σε αυτον...

....

 

ΟΠΑ! ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ κάθετες πρέπει να υπάρχουν απλά δεν υπάρχει διαχωρισμός αποκλειστικής χρήσης του οικοπέδου. Και τα δυο κτίσματα είναι νόμιμα και προϋπάρχουν. Τα ιδιοκτησιακά (τα κληρονομήσαμε) αλλά είναι λυμμένα!

 

Αυτός είχε κλείσει μέρος της πιλοτής του το τακτοποίησε και τώρα το επισκευάζει. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει και άδεια για τις εργασίες αλλά δε θέλω, για ευνόητους λόγους, να μπλέξω με καταγγελίες και πολεοδομίες. Το υπόλοιπο μισό της πιλοτής του το έχει μετατρέψει σε αποθήκη για τα υλικά και τουαλέτα για τα σκυλιά του.

Link to comment
Share on other sites

ΟΠΑ! ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ...

Μάλλον καλό είναι με την πρώτη ευκαιρία να πας σε ένα μηχανικό που έχει ενασχόληση με οικοδομικά να δει τίτλους και άδειες οικοδομής που έχετε διότι με τα μάλλον που νομίζεις εσύ μπορεί κάποια μέρα να τρέχεις. (Πυλωτές !! αποκλειστικές χρήσεις!! Σε κάθετες !!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.