Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομικο καθεστως για χτιστιμο προεκτασης σε μπαλκονι


zapatinas

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

 

Στο πλαισιο μιας επικειμενης ανακαινησης σε διαμερισμα του τελευταιου οροφου στο κεντρο της Αθηνας θα χρειαστει να γκρεμιστουν δυο τοιχοι (ενα Γ ) ωστε να ενοποιηθει  η προεκταση με το υπαρχον.

 

Οποιος γνωριζει και μπορει να μου πει κατα ποσο αυτο σε μια περιπτωση καταγκελιας (ειτε κατα την διαρκεια της διαδικασιας η αργοτερα) θα υποχρεωθω να το γκρεμισω η κατα ποσο μπορω  να το νομοιμοποιησω αν και εφοσον χρειαστει.

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Η "ανακαινηση"  που λες, δεν μπορει να αφορα αφορα μονον την καθαιρεση της τοιχοποιίας..

Αν καταλαβα καλα εχεις να κανει συνενωση δυο χωρων και διαφορες αλλες αλλαγες/αντικαταστασεις/προσθηκες

 

Για ολα αυτα  θα  χρειαστεις αδεια, η οποια θα "καλυψει" ολες τις,   κατα νομο,  απαιτησεις.

 

Αρα, θα μιλησεις με τον μηχανικο σου.

 

[εργασιες χωρις αδεια ειναι αυθαιρετες και επειδη γινονται "σημερα"  δεν γλυτωνεις  προστιμα /αυτοφωρο  και δεν το συζηταμε κάν]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι εφοσον ολοκληρωθει το εργο με τα γκρεμισματα κτισιματα κτλ κατα ποσο με την υπαρχουσα νομοθεσια μπορει να διαταχθει να γκρεμιστει απο την αρμοδια υπηρεσια η θα κληθω να το νομιμοποιησω με τη νεα δομη ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mεχρι να φτασεις στη νομιμοποιηση, θα εχεις φαει ενα προστιμο, μονο για την ανεγερση = [τετραγωνικα μετρα*τιμη ζωνης*30%] & προστιμο απο το ΙΚΑ.

 

Σκεψου αυτα και τα ξαναλεμε.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι πρεπει να ενεργησεις νομιμα

 

αρα να βγαλεις αδεια...

 

κατα τα  λοιπα εισαι στο κεντρο της Αθηνας...θα χρειαστει να κατεβασεις "χωνια" κλπ μπαζα....

Ναι μεν "ο τολμων νικα"

αλλά  εδω ειναι σαν να πηγαινεις ...ξυπολητος στα αγκαθια.

 

για οσα θες να κανεις  δεν ζητησες   ακομα  την βοηθεια μηχανικου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω ρωτησει μηχανικους και μου εδωσαν αλλη εικονα. Πρωτον οτι αφου τελειωσει κανεις δεν μπορει καποια υπηρεσια να το γκρεμισει (δεν εχει υπαρξει προηγουμενο). Δευτερον δεν αποδεικνειεται ο χρονος ανεγερσης αρα το προστιμο δεν μπορει να επιβληθει και τριτον η μιση περιοχη που κατοικω εχει γυρω γυρω παρομοιες ανεγερσεις ισως και περι το 50% των διαμερισματων των τελευταιων οροφων

 

Προφανως και δεν θελω να ειμαι παρανομος αλλα αδεια για αυτα που θελω να κανω σχεδον με βεβαιοτητα δεν δινεται και το κοστος θα ειναι απαγορευτικο.

Edited by zapatinas
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Θες λες να γκρεμίσεις 2 τοίχους για να ενωθεί το υπάρχον με την "προέκταση". Αυτή η "προέκταση που λες είναι κάτι που υπάρχει ήδη? Αυθαίρετα? Ή είναι αυτό που θέλεις να κάνεις τώρα; (άρα δε μιλάμε για ανακαίνιση αλλά για προσθήκη κανονική). Θέλεις δηλαδή να κλείσεις το μπαλκόνι? Έχεις διαμέρισμα τελευταίου ορόφου που είναι σε εσοχή και θες να κάνεις προσθήκη κατ επέκταση στο δώμα?

 

Αμφιβάλλω αν γι αυτό που θες μπορείς να βγάλεις άδεια (δεν ξέρω αν έχεις υπολειπόμενη δόμηση/ύψος και μάλλον απ ότι λες το ξέρεις και ο ίδιος

 

Τώρα δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι άμα τελειώσεις τις εργασίες δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα αλλά φυσικά και δεν ισχύει! Μπορεί να σου επιβληθεί πρόστιμο και κατά την κατασκευή και μεταγενέστερα και φυσικά να βγει απόφαση κατεδάφισης.

 

Το "όλοι οι γείτονες έχουν τέτοιες κατασκευές" είναι κλασσική δικαιολογία αυθαιρετούχων αλλά δεν σε καλύπτει από πουθενά.

 

Ακόμα όμως κι αν είσαι τόσο τυχερός και δεν σε καταγγείλει κανένας ούτε ανακαλύψει η πολεοδομία ούτε το ΙΚΑ ότι έκανες εργασίες και τη γλιτώσεις για τώρα. Να ξέρεις ότι κάποια στιγμή σίγουρα θα το βρεις μπροστά σου. Θα θελήσεις πχ να μεταβιβάσεις το διαμέρισμα στα παιδιά σου και θα χρειαστείς βεβαίωση νομιμότητας και τότε αναγκαστικά θα χρειαστεί να το γκρεμίσεις διότι ως μετά το 2011 δεν τακτοποιείται, άδεια νομιμοποίησης με πρόστιμα πολεοδομίας δε μπορείς να βγάλεις αφού δεν επιτρέπεται η κατασκευή σου άρα μήπως δεν αξίζει τον κόπο;

 

Φυσικά και αποδεικνύεται ο χρόνος ανέγερσης πόσο μάλλον όταν μιλάμε για διαμέρισμα τελευταίου ορόφου και αυτή τη στιγμή μέχρι και το google έχει αεροφωτογραφίες και streetview.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω ρωτησει μηχανικους και μου εδωσαν αλλη εικονα. Πρωτον οτι αφου τελειωσει κανεις δεν μπορει καποια υπηρεσια να το γκρεμισει (δεν εχει υπαρξει προηγουμενο). Δευτερον δεν αποδεικνειεται ο χρονος ανεγερσης αρα το προστιμο δεν μπορει να επιβληθει και τριτον η μιση περιοχη που κατοικω εχει γυρω γυρω παρομοιες ανεγερσεις ισως και περι το 50% των διαμερισματων των τελευταιων οροφων

 

Προφανως και δεν θελω να ειμαι παρανομος αλλα αδεια για αυτα που θελω να κανω σχεδον με βεβαιοτητα δεν δινεται και το κοστος θα ειναι απαγορευτικο.

 

 

εισαι σιγουρος ρωτησες "μηχανικους"  και σου ειπαν ολα αυτα τα περι μη γκρεμισματος  και οτι δεν αποδεικνυεται ο χρονος κατασκευής???

 

να ξαναδιαβασεις οσα εχουμε γραψει ....

και τις επισημανσεις της danaikaterina

 

αυτα

καλη συνεχεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Θες λες να γκρεμίσεις 2 τοίχους για να ενωθεί το υπάρχον με την "προέκταση". Αυτή η "προέκταση που λες είναι κάτι που υπάρχει ήδη? Αυθαίρετα? Ή είναι αυτό που θέλεις να κάνεις τώρα; (άρα δε μιλάμε για ανακαίνιση αλλά για προσθήκη κανονική). Θέλεις δηλαδή να κλείσεις το μπαλκόνι? Έχεις διαμέρισμα τελευταίου ορόφου που είναι σε εσοχή και θες να κάνεις προσθήκη κατ επέκταση στο δώμα?

 

Αμφιβάλλω αν γι αυτό που θες μπορείς να βγάλεις άδεια (δεν ξέρω αν έχεις υπολειπόμενη δόμηση/ύψος και μάλλον απ ότι λες το ξέρεις και ο ίδιος

 

Τώρα δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι άμα τελειώσεις τις εργασίες δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα αλλά φυσικά και δεν ισχύει! Μπορεί να σου επιβληθεί πρόστιμο και κατά την κατασκευή και μεταγενέστερα και φυσικά να βγει απόφαση κατεδάφισης.

 

Το "όλοι οι γείτονες έχουν τέτοιες κατασκευές" είναι κλασσική δικαιολογία αυθαιρετούχων αλλά δεν σε καλύπτει από πουθενά.

 

Ακόμα όμως κι αν είσαι τόσο τυχερός και δεν σε καταγγείλει κανένας ούτε ανακαλύψει η πολεοδομία ούτε το ΙΚΑ ότι έκανες εργασίες και τη γλιτώσεις για τώρα. Να ξέρεις ότι κάποια στιγμή σίγουρα θα το βρεις μπροστά σου. Θα θελήσεις πχ να μεταβιβάσεις το διαμέρισμα στα παιδιά σου και θα χρειαστείς βεβαίωση νομιμότητας και τότε αναγκαστικά θα χρειαστεί να το γκρεμίσεις διότι ως μετά το 2011 δεν τακτοποιείται, άδεια νομιμοποίησης με πρόστιμα πολεοδομίας δε μπορείς να βγάλεις αφού δεν επιτρέπεται η κατασκευή σου άρα μήπως δεν αξίζει τον κόπο;

 

Φυσικά και αποδεικνύεται ο χρόνος ανέγερσης πόσο μάλλον όταν μιλάμε για διαμέρισμα τελευταίου ορόφου και αυτή τη στιγμή μέχρι και το google έχει αεροφωτογραφίες και streetview.

 

Ευχαριστω για την απαντηση εκ των προτερων. Να συνοψισω

 

 

Ναι θελω να κανω ακριβως αυτο . Να γκρεμισω το ενα γαμα που  βλεπει  στο μπαλκονι και να το ενοποιησω σαν προεκταση του χωρου. Να γινει ενιαίο. Το ερωτημα ειναι κατα ποσο μπορω να το νομιμοποιησω μετα την ανακαίνιση με τα παρελκομενα που λεω?  Το οτι ειναι συνηθες δεν το λεω σαν δικαιολογια αλλα σαν γεγονος. Και ο νομος αν ειναι να εφαρμοστει σε εμενα θα πρεπει προφανως να εφορμαστει σε ολους.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

zapatinas,  said,

"Ναι θελω να κανω ακριβως αυτο . Να γκρεμισω το ενα γαμα που  βλεπει  στο μπαλκονι και να το ενοποιησω σαν προεκταση του χωρου. Να γινει ενιαίο. Το ερωτημα ειναι κατα ποσο μπορω να το νομιμοποιησω μετα την ανακαίνιση με τα παρελκομενα που λεω?  Το οτι ειναι συνηθες δεν το λεω σαν δικαιολογια αλλα σαν γεγονος. Και ο νομος αν ειναι να εφαρμοστει σε εμενα θα πρεπει προφανως να εφορμαστει σε ολους."

 

επι του/των ανωτερω,

και τι τον νοιαζει τον νομο τι εχουν κανει οι υπολοιποι?

Και πού ξερεις  εσυ   οτι αυτοι δεν τα "νομιμοποιησαν"

και εσυ τι θα γραψειςε στην ενσταση σου??

σβηστε μου τα προστιμα επειδη εκει απεναντι βλεπω να εχει γινει αυτο και παραδιπλα το αλλο κι το ανταλλο

Δεν παει ετσι

 

υγ

αν θελει ο "μηχανικος" σου που -   εσυ λες οτι - σου ειπε τα παραπανω,

να μας ενημερωσει οτι σου επετρεψε ρητα  να κανεις τις αυθαιρεσιες οπου λες.

 

αυτα

απο εμενα, τελος

 

[και ...ας τελειωσει εδω...παραξεχειλωσε...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.