Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Εστειλα τον τοτε συνεργατη μου επιβλεποντα στατικων νε ριξει μια ματια..

δυστυχως υπαρχει υπερβαση δομησης!!

τωρα τι κανω?

ο συνεργατης μου(ειναι πολυ εμπειρος 30 χρονια στο επαγγελμα) μου ειπε να παραιτηθω απο την επιβλεψη και θα τα αναλαβει ολα αυτος.

τι γινεται ομως με την τοτε αμοιβη?

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει υπερβαση δομησης, τοτε δεν υπογραφεις.για αλλαγη επιβλεποντος χρειαζεται αναθεωρηση, οπου τοτε παιρνεις ολοκληρη την αμοιβη που αντιστοιχει στο σταδιο των εργασιων, αρα η αμοιβη σου δεν χανεται.ο ιδιοκτητης ειναι προφανως βλημα, διοτι κανεις στο ελλαντα δεν ειναι τοσο βλαξ που θα κανει την υπερβαση δομησης πριν καν αποπερατωσει πολεοδομικα.ακομη κ τυς ημιυπαιθριους που κλειναν πριν τον 3843, τους εκλειναν πριν αφου γινοταν η αποπερατωση.

Link to comment
Share on other sites

ειναι γεγονος οτι τετοια βλακεια δεν την περιμενα!

τουλαχιστον ολοι ξερουν οτι τις παρανομιες τις κανεις μετα που παιρνεις ρευμα!

Οποτε για να καταλαβω στελνω μια υπευθυνη δηλωση που λεει οτι παραιτουμαι στον συνεργατη μου και τελος?

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια δήλωση πρέπει να αιτιολογήσεις για ποιό λόγο παραιτείσαι.Εσύ προφανώς θα γράψεις π.χ. ''λόγω αυξημένων οικογενειακών υποχρεώσεων η μετάβαση εκτός έδρας καθίσταται αδύνατη'' ή κάτι παρόμοιο.Γενικά ΔΕΝ είσαι 100% καλυμμένη, διότι αν έχεις από καιρό εγκαταλείψει την επίβλεψη, τότε θα έπρεπε ΕΚΕΙΝΗ τη χρονική περίοδο να παραιτηθείς.Τουλάχιστον είσαι καλυμμένη μέχρι κάποιο ανεκτό όριο.

 

Ψευδής υπεύθυνη δήλωση διώκεται ποινικά, είναι κάτι που το κατάλαβαν πολλοί συνάδελφοι με αφορμή τον 3843, που οι ημερομηνίες μετατροπής των χώρων ήταν ημερολογιακά πριν τη δήλωση αποπεράτωσης του επιβλέποντος.Στην Αθήνα, η ουρά στον προϊστάμενο για αλλαγή των δηλώσεων ήταν καθημερινά 6-7 μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...

το λαθος μου ειναι που δεν εκλεισα με τη ρευματοδοτηση απο τοτε,αλλα περιμενα να με ειδοποιησουν αυτοι ποτε θελουν να το κανουμε.

αποτι καταλαβα αυτοι εχουν κανει αλλαγη στα υπογεια οποτε τωρα θα μπουν στη ρυθμιση..

εγω δεν ξερω μεχρι ποιο σταδιο θα πρεπει να αναφερω οτι ημουν επιβλεπουσα

Link to comment
Share on other sites

.....έτσι κ αλλιώς όλες οι ρευματοδοτήσεις από δω κ πέρα θα έχουν το βίντεο ως συνημμένο

χαχα! Ε ρε θα κλάψουν μανούλες!

Που αναφέρεται αυτό βρε zavi?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...

το λαθος μου ειναι που δεν εκλεισα με τη ρευματοδοτηση απο τοτε,αλλα περιμενα να με ειδοποιησουν αυτοι ποτε θελουν να το κανουμε.

αποτι καταλαβα αυτοι εχουν κανει αλλαγη στα υπογεια οποτε τωρα θα μπουν στη ρυθμιση..

εγω δεν ξερω μεχρι ποιο σταδιο θα πρεπει να αναφερω οτι ημουν επιβλεπουσα

 

Αν οι παρανομίες αφορούν χώρους που μπορούν να τακτοποιηθούν, τότε πες τους να τακτοποιήσουν τους χώρους και μετά να προχωρήσεις σε Υ/Δ για ρευματοδότηση, όπου πλέον θα περιγράφεις και τις τακτοποιήσεις που έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός παροχής (ΑΠ) της ΔΕΗ είναι και ο αριθμός φακέλλου της υπόθεσης. Ο πελάτης σου έχει αριθμό παροχής για 2 πιθανούς λόγους :

1. Εχει εργοταξιακό (προσωρινή παροχή) οπότε ο ΑΠ της οριστικής θα είναι ο ίδιος (μονοκατοικία) ή του κοινόχρηστου μετρητή (πολυκατοικία)

2. Εχει κάνει αίτηση ηλεκτροδότησης για οριστική παροχή (απαιτείται για έναρξη διαδικασίας μόνο Φ/Α του στελέχους άδειας χωρίς τελική θεώρηση αλλά μόνο με την αρχική για προσωρινές ή εργοταξιακές παροχές) οπότε ο ΑΠ είναι ο αριθμός φακέλλου της υπόθεσης ηλεκτροδότησής του.

 

DMS

Link to comment
Share on other sites

Που αναφέρεται αυτό βρε zavi?

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς, μπορεί κ στο Μπιρμπιλονόμο.Φεύγω για 3ήμερο, θα το βρώ μόλις γυρίσω.Byyyye!:D

Link to comment
Share on other sites

ναι εκεί το λέει !!!

 

υγ να μια επιχειρηματική ευκαιρία σεμηνάρια για video ρευματοδότησης οικοδομής

μονταζ, υπότιτλοι, μουσική επένδυση :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.