Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Εχω ενα οικόπεδο με έντονο ανάγλυφο και βράχια μέρος του οποίου αποτύπωσε τοπογράφος με lazer scaner. Στόχος είναι να μου δώσει 3διαστατο αρχείο που θα εισάγω στο pln μου για να προσαρμόσω μέσα στα βράχια ένα μικρό κτίσμα. Ο τοπογράφος μπορεί να μου το δώσει σε διάφορες μορφές. Στο 3ds βγάζει διαφορα μυνηματα αστοχίας...

 

Αν θέλει να σου περάσει δεδομένα pointcloud (το νέφος σημείων) τότε το πιό απλό είναι να περάσει μέσα από πλατφόρμα AutoCAD για να μετατραπεί σε τρισδιάσταστο αντικείμενο (gdl).

Ξέρω ότι η τελευταία έκδοση AutoCAD το κάνει. To ArchiCAD ακόμη όχι - αν και γίνονται κάποιες κινήσεις...

Αν τα δεδομένα έχουν μορφή x,y,z σημείου, τότε μπορεί και πρόσθετο add-on του ArchiCAD (όπως το architerra) να σου δώσει το αποτέλεσμα που χρειάζεσαι ...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπράβο για Pointcloud μιλάμε. Πριν του αναθέσω τη δουλειά μου είχε στείλει ένα μικρό αρχείο που είχα ανοίξει με επιτυχια στο ac για δοκιμή, αλλλά δεν το βρίσκω γ@@@το. Ηταν τροποποιημένο σε 3dfaces νομίζω. Εχω το architerra, θα δοκιμάσω και απο κει, νομίζω όμως οτι βγάζουν πρόβλημα γιατι μπερδεύεται η κατάσταση όταν υπάρχουν 2 σημεία με ιδιο xψ και διαφορετικό z.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικά δεδομένα (.xyz)

Εισάγετε οποιοδήποτε αρχείο κειμένου περιέχει δεδομένα xyz (π.χ. τοπογραφικά δεδομένα) ή παρόμοια δεδομένα στο ArchiCAD, δημιουργώντας αυτόματα ένα στοιχείο Αναγλύφου.

Σημείωση: Το αρχείο κειμένου πρέπει να συντίθεται από σειρές δεδομένων, με κάθε σειρά να περιέχει τρεις αριθμητικές εγγραφές. Στη σειρά μπορεί να προηγείται προαιρετικά ένα πρόσθετο αριθμητικό ID (αναγνωριστικό). Χρησιμοποιήστε διαχωριστές μεταξύ των εγγραφών των δεδομένων.

Οι διαχωριστές πρέπει να χρησιμοποιούνται με συνέπεια. Ο διαχωριστής μπορεί να είναι το σύμβολο αγγλικής άνω τελείας ( ; ) ή ένας κενός χαρακτήρας. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιείτε κόμμα ή τελεία, με την προϋπόθεση ότι δεν χρησιμοποιείτε τον ίδιο χαρακτήρα ως σύμβολο των δεκαδικών σε αυτό το αρχείο. Οποιαδήποτε σειρά στην οποία, των 3 δεδομένων (ή 3+1, στην περίπτωση του ID) προηγείται ή έπεται μία μη αριθμητική εγγραφή δεδομένων, θεωρείται ως ένα “σχόλιο” και δεν θα υπολογίζεται. Εάν τα δεδομένα στο αρχείο κειμένου έχουν εισαχθεί σε μία συμβατή διάταξη, θα εμφανιστεί μία προειδοποίηση ότι η διάταξη αρχείου δεν είναι αναγνώσιμη.

 

1. Κάντε κλικ στο Σχεδίαση > Τοποθέτηση Αναγλύφου από Τοπογραφικά Δεδομένα.

2. Στο διάλογο καταλόγου που εμφανίζεται, αναζητήστε ένα αρχείο .txt ή .xyz που περιέχει τα δεδομένα

που χρειάζεστε.

3. Εμφανίζεται ο διάλογος Τοποθέτηση Αναγλύφου από Τοπογραφικά Δεδομένα:

Τοπογραφική μονάδα: Εισάγετε τη μονάδα για τα τοπογραφικά δεδομένα.

Τοποθέτηση:

• Ορισμός γραφικά: Θα τοποθετήσετε το Ανάγλυφο με ένα κλικ του ποντικιού στη θέση που θέλετε.

• Χρήση συντεταγμένων του αρχείου δεδομένων: Το νέο Ανάγλυφο θα τοποθετηθεί σύμφωνα με το σημείο μηδέν που καθορίζεται στο αρχείο τοπογραφικών δεδομένων. Σε αυτή την περίπτωση και μόλις το τοποθετήσετε, μπορείτε να κάνετε προαιρετικά Zoom στο νέο ανάγλυφο

 

Το 0.00 Μελέτης είναι υψηλότερα από τη Στάθμη Θαλάσσης κατά: Εισάγετε το υψόμετρο του 0.00 Μελέτης πάνω από τη Στάθμη Θαλάσσης (στην Τοπογραφική Μονάδα που έχετε καθορίσει). Το ArchiCAD θα το λάβει υπόψη όταν μετατρέπει τις z-τιμές του αρχείου των τοπογραφικών δεδομένων σε

Ανάγλυφο.

 

*με προλαβε ο achi... :)

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη βαράτε, ο STAVION είπε ότι δουλεύει R13 και εκεί δεν υπάρχει η συγκεκριμένη επιλογή για τα .xyz σημεία ... άρχισε στην R14 ...

Όσο για δεδομένα νέφους σημείων (έχουν πρόσθετη πληροφορία) ούτε η R15 μπορεί ακόμη ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ καταρχας. Εχω 15 kan62. Το συγκεκριμενο αρχειο ειναι δουλεμενο σε 14. Τωρα μολις παρέλαβα το τοπο σε pointcloud. Ο τοπο μου έδωσε και ένα προγραμματάκι σε 21day trial έκδοση που λέγεται Pointools View Pro 1.8 (x64). Ωραιο το αποτέλεσμα αλλά πρέπει να βρω τώρα τρόπο να δουλέψω. Θα δοκιμάσω να το φορτώσω με xyz σημεία κατα τα ανωτέρω.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

άρπα την! :grin:

(οι περισσότερες πληροφορίες που λές ότι έχει το νέφος σημείων ποιές είναι;; ;)

 

:sad:

Από τα λίγα που ξέρω, για τους παλιότερους scanners είναι τιμές ανακλαστικότητας του σημείου για να αντιστοιχηθούν σε μονοχρωματική κλίμακα και γι' αυτούς που συνοδεύονται από camera (νεώτεροι) τιμές RGB του σημείου ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα.Ήθελα να ρώτησω αν ξέρει κάποιος να μου πει,πως δημιουργούμε σχέδιο άνοψης στο archicad 11.Ευχαριστώ πολύ.

 

 

- Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.